Розділ 13
Вибори
Або
Homo locum ornat, non hominem locus.[1]
Наступні кілька днів пройшли доволі спокійно. Януш з Тадом готували військовий похід, я закінчувала адаптацію у цьому світі — вивчала місцеве законодавство. А також займалася паперами, точніше — новими звітами від управителя моїм маленьким графством.
З кожним днем атмосфера ставала все більш напруженою. Здавалося, от-от, має відбутися щось, що зруйнує всі наші плани. Та ось настав переломний момент.
Сонячний осінній полудень не обіцяв нічого поганого. Я сиділа у кріслі у своїй кімнаті, обіймаючи долонями чашку гарячого трав’яного відвару. Розмірковувала прожиття-буття, милуючись видом з вікна власної спальні. Зовні, розфарбовуючи середовище яскравими кольорами, стояла тепла осінь. Листя прикрасило сіре місто багрянцем. Ядуче сонце, сліплячи очі перехожим, зігрівало вулиці ще теплими променями.
У тихому затишку оселі, стукіт у двері пролунав набатом. Під впливом емоцій, підскочила, вилетіла з кімнати, збігла вниз вузькими сходами. Особисто зустріла гостя. Червонський у паніці увірвався до мого будинку, схопив за руку й ми вже знайомим маршрутом помчали у вітальню.
Коли потрапили в потрібне приміщення, я висмикнула кінцівку. Глянула на приятеля. Князь не збирався приходити до тями. Схопила його за плечі й різко струснула, виводячи тим самим з панічного ступору.
- Що трапилося? – схвильовано спитала.
- К-к-король в-втік… - витиснув з себе друг.
Я вилаялася, а Януш впав в крісло й з відчаєм втупився на мене.
- Напиши матері Туана. Стара відьма має дізнатися про те від нас. Інакше може запідозрити в причетності до цієї надзвичайної події.
Очі Януша посвітлішали, в них показатися активна робота мозку:
- Ти маєш рацію. Стара точно затіяла якусь інтригу.
- Можливо, планує посадовити на престол спеціально підібраного наступника. – у кімнату тихо увійшов Темський: - Мої шпигуни доповідають, що один молодий герцог стрімко підіймається кар’єрною драбиною при дворі.
- «Цікава виходить ситуація…. Невже вона вирішила кинути улюбленця на чужині? Стара готує зміну династії? Хоча, нас то не обходить…»
- На нас, то ніяк не вплине. – помітила я.
- Так. То лиш підтверджує, рідня не причетна до втечі Туана. – пояснив свої висновки головний шпигун.
- Гадаю, так воно і є. – погодилася я: - Тут інше. Мені, здається, його й дотепер щось пов’язує з домівкою.
- Так, я теж помітив. – вставив Януш.
- Потрібно попрацювати в цьому напрямі. Потрясу своїх шпигунів. Вони мають знати, як провів останній день утікач. – видав ідею Тад.
- Повідомлю Раду. Зберу розширений склад. А там подивимося. – похмуро повідомив князь.
- З цього і почнемо. В будь-якому випадку, треба спробувати вислідити монарха-втікача, й, за можливістю, повернути того в столицю. – підбила підсумки. Чоловіки погодилися й наша компанія почала діяти…
***
Тиждень видався клопіткий. Червонський скликав розширену Раду, котра має вирішити, що далі робити з королем-утікачем, і за потреби, обрати нового. Я розривалася між необхідністю зустрічати членів ради, які приїздили з віддалених провінцій, й порятунком королівства. А також готувалася до можливих непередбачуваних поворотів подій, вивчала полянське право й роздумувала над альтернативними методами розв’язання проблеми відсутності короля.
Того ранку наша компанія, названа мною «комітетом з порятунку країни», планувала зібратися в улюбленій таверні. Туди й вирушила прямо зранку.
Замовила їжу й влаштувалася за столиком в темному кутку, чекаючи інших. Та друзі чомусь затрималися. Уже поснідала, коли в галасливому закладі з’явилися Тім і Тад. Вигляд вони мали спантеличений. За ними чимчикував похмурий Єжи.
Коханий стомлено привітався й сів навпроти мене. Я підбадьорливо усміхнулася йому. Гадаю, новина, яку збирався повідомити, нас не потішить.
- Короля – втікача вбито. Зарізали в придорожній таверні. Якраз на шляху до Галенії. – повідомив той.
- Як на таке відреагувала його мати? Звинувачує нас в загибелі сина? – поцікавилася, очікуючи підступ.
- Королева-мати надіслала нам листа. Вона запевняє, не вважає нас винуватими в смерті свого нащадка. Називає це вбивство – нещасним випадком.
- Причетна до того інциденту. Або то її люди перестаралися й вбили правителя. – зробив припущення Єжи.
- Іноземці не мають жодного стосунку до цього вбивства. – вщент розгромив цю ідею головний шпигун: - Проте, є дещо інше.
- То давай, розповідай. – поквапила коханого.
- За твердженнями шпигунів, Антуан отримав листа перед втечею.
- Що там було? Вдалося встановити, хто і про що писав монарху? – з надією спитав Тім.
- Ні. Мої люди впіймали хлопця, котрий доставив послання. – почав Темський.
- Що далі? – поцікавився лакей.
- А нічого. Я допитав його. Довелося зайнятися цим особисто, оскільки він майже не володіє полянською, а галенську ніхто підопічних не знає.
- Отже, лист королю надійшов з батьківщини. А хто писав, дізнатися не вдалося? – зробила висновок.
- Він нічого не знає. Стверджує, що до нього підійшов на вулиці паж та запропонував підзаробити. Коли той погодився, підліток сунув йому папірця, адресованого нашому правителю й важкенький кошіль. Після чого той одразу зник, не давши можливості поставити, хоч одне, питання.
- Кепська справа. Подивитися б те послання… - задумливо промовила.
- Так. Там криється ключ до розгадки всієї цієї дивної історії. – зітхнув коханий і ми поволі перейшли до обговорення майбутнього засідання ради й виборів правителя.
- Необхідно зайнятися пошуками нового обличчя для нашої країни. – похмуро почала.