- And we're stayin' alive, stayin' alive, - Іван ввімкнув склоочисники, мугикаючи приспів енергійної пісні. - А! А! А! Стеін елайв, стеін елайв.
Спустилась злива, а ще десять хвилин тому місто нагадувало величезну сковорідку, на якій хтось невидимий і великий без олії підсмажував людей-мурах. Разом зі зливою мало б прийти і полегшення, але ж ні: слідчий міг думати лише про те, що цей небесний водоспад змиє всі зачіпки. А раптом вони щось пропустили? Це питання уже двадцять років турбувало чоловіка після закінчення кожного огляду.
- Ви знущаєтесь? - ввірвався в думки Івана голос Олега.
Чоловік невдоволено повів бровою: що цьому стажисту знову не так?
- Ну, пісня ця... "Залишатись живим". Це ж як кепкування над нею... Ми ж з вбивства їдемо.
- А-а, забув, що це твоя перша справа, - зиркнув на хлопця Іван: геть молодий він ще, тільки після універу. - Значить так, стажисте. По-перше, не з "вбивства", а з "огляду трупа і місця події". По-друге, мертва - вона, а не ми. По-третє, під ритм цієї пісні проводиться серцево-легенева реанімація. От я і "заразився" від патрульних...
А патрульні, до речі, молодці: коли слідчо-оперативна група прибула на місце події, вони все ще намагались реанімувати дівчину. Але судмедексперт виніс важкий вердикт: час смерті приблизно восьма ранку.
Іван все ж ввімкнув радіоприймач в надії, що якась інша мелодія зможе витіснити приставучий ритм. Перша хвиля - якась попса... Друга - новини, знову щось про рекордне падіння біткоїна - можна подумати, когось це може цікавити... Третя хвиля...
- Верніть на новини, будь ласка, - знову втрутився стажист і навіть простягнув свою лапищу до приймача. Але Іван прицмокуванням язика спинив його. Мовляв: "Моє авто - музику обираю я". Проте на новини все ж вернув.
- Біткоїн уже дев'ятнадцять тисяч! - приголомшено похитав головою Олег.
- А тобі-то що? - Іван кинув швидкий погляд на латані кросівки хлопця. - Думаєш, як тепер перерозподілити твій інвестиційний портфель з огляду на зміни на криптовалютному ринку?
Олег лиш нахмурився, пропускаючи шпильку старшого колеги повз вуха.
Радіоведуча тим часом продовжила:
- Ще одна новація у царині криптовалют: Facebook слідом за Instagram починає тестування показу NFT у стрічці. Поки що така можливість буде доступна лише деяким користувачам із США...
Ні, ну справді, у них що, нормальні новини закінчились? Та стажист знову засмучено прицмокнув язиком, ніби мова йшла про якісь його шкурні інтереси.
- Ех, чому ж лише в США... - зітхнув хлопець зажурено.
Іван хмикнув:
- Слухай, якщо ти позашлюбний син Ілона Маска чи там нігерійський принц під прикриттям, то хоч підморгни якось...
- Ясно, думаєте, що крипта - це лише для обраної касти товстосумів? - цього разу хмикнув вже Олег.
- Е-ем, - потягнув старший слідчий, який саме так і думав.
- До вашого відома, в моєму криптогаманці водяться не лише миші і я сьогодні на біржі на диво вчасно продав трохи криптовалюти.
Іван, що якраз зупинився на червоний сигнал світлофора, удавано плюнув собі на долоню і з силою почав терти руку стажиста.
- Ей! Що ви робите!? - хлопець обурено відсмикнув свою кінцівку.
- Перевіряю, чи ти таки не перефарбований принц Нігерії.
- Дався вам той принц!
- Ну, гаразд. У тебе що, і правда криптовалюта водиться? - недовірливо примружив очі Іван.
- Ага, - вдоволено усміхнувся Олег. І, почекавши хвилинку, тішачись своїм тріумфом, додав: - Ви ж в курсі, що окрім біткоїна є ще інші валюти?
- А є? - вдаючи, що дуже зосереджений на дорозі, відповів слідчий. Він не хотів показати зеленому стажисту, що мало що тямить у цій темі. Та й взагалі, чесно кажучи, не любив він усі ці нові штуки, ну... додатки там різні на телефон, соцсітки, і девайси. На щастя, знаряддям злочинів у його сфері найчастіше слугували примітивні кухонні ножі і сокири, або ж - як в сьогоднішньому випадку - звичайнісінька мотузка. А для усіляких інтернет-технологій існує кіберполіція, ось хай свій хліб і відпрацьовує.
- Ага. Тут ви маєте рацію: якби у мене був би хоч десяток біткоїнів, навряд чи б я тусив зараз з вами. У мене є лише декілька солів, що коштують десь тридцять доларів за монету. Ви і правда нічого не знаєте про крипторинок?
Вигляд стажиста був настільки нахабно-самовдоволеним, що старший слідчий тут же захотів трохи опустити його на грішну землю.
- Я знаю те, що твоя крипта - це зло, бо через анонімність транзакцій можна оплачувати найбрудніші угоди. Ось як тобі думка, що вбивця нашої юної жертви, можливо, отримав гонорар у біткоїнах чи твоїх солах, а ми ніяк не відслідкуємо, хто ж йому так щедро віддячив?
Олег трохи скис, але здавати позиції так просто не збирався:
- Зараз більшість бірж мають верифікацію, що не робить їх привабливими для злочинців. Окрім того, недавно мільйони мешканців Аргентини скупили стейблкоїни, і цим врятувались від можливої бідності, інфляція їхньої валюти могла б зжерти всі їхні заощадження. А в Африці може стартувати стартап з постачання води завдяки залучення грошей через продаж криптовалюти. Крипторинок не має кордонів і доступний в будь-якій точці світу. За ним майбутнє, розумієте? Навіть у нас уже де-не-де можна розраховуватись криптою. Це ж новий, вільний світ! Адже держави не можуть впливати на емісію, на обіг крипти, це нова площина, на якій діють лише закони ринку!
- Ага, розігнався. А ти в курсі, що скоро набере чинності закон, згідно з яким віртуальні активи не можуть бути засобом платежу в Україні? - Іван задоволено козирнув знанням останніх новинок у законодавстві. Хоч суті електронних грошей він не розумів, але за посадою законодавство відстежувати треба було.
- Що, правда? - Олег остаточно спохмурнів. - От лажа! А що з NFT?
- З чим?
- NFT. Non-fungible token. Невзаємозамінний токен.
- А тепер людською мовою...
- Ось одиниця звичайної валюти - взаємозамінна, бо кожна гривня чи біткоїн коштує однаково і не принципово, чи ти заплатиш тою ж монетою, чи іншою. А NFT - це унікальний об'єкт, який має унікальну вартість. І лише один екземпляр може бути оригінальним.