Даним-давно, коли я ще був юнгою, а кораблі були дерев’яними, наша шхуна, поскрипуючи, тримала курс на Бризію. Погода була чудовою, але вже третій день був повний штиль. Вітрила висіли, наче ганчірки, і наш корабель дрейфував за течією. Команда від нічого робити розійшлась по усім куткам корабля, та дрімала, ховаючись від палючого яскравого тропічного сонця. Я стояв на капітанському містку поряд зі стерновим Мачо-Бачо і вдивлявся у синю морську далечінь. Але ось я помітив вдалині маленьку крапочку, яка поступово збільшувалась. Мачо-Бачо теж її помітив і послав мене за капітаном. Капітан швидко прикотився, дістав підзорну трубу і навів її на невідомий об’єкт.
Коли капітан відірвав око від труби, обличчя в нього було дуже стривоженим. Він негайно наказав зібрати команду. Коли усі зійшлися на містку, капітан розповів, що до нас наближається дуже великий синій кит, і наказав готуватися до бою.
А слід додати, що серед моряків тоді ходили чутки, що у Бризійському морі поселився скажений кит, який нападає на кораблі, розбиває їх своїм могутнім хвостом, а команду знищує.
Ми зарядили гармати, взяли до рук рушниці і почали чекати на зустріч, адже втекти без вітру ми не могли. З кожною хвилиною кит ставав все більшим. Спочатку ми могли роздивитися його велетенський хвіст, потім гігантські очі, а зрештою і вся величезна тварина опинилася неподалік від нашого корабля. Один з моряків взяв до рук смолоскип і тримав його напоготові біля гармати, чекаючи на наказ капітана.
Тим часом, кит плавав навколо нашої шхуни, то наближаючись, то відпливаючи трохи далі. І коли він черговий раз повернувся до нас лівим боком, ми помітили, що у нього біля ока щось стирчить. Капітан знову взяв до рук підзорну трубу і відразу здивовано скрикнув. Виявилося, що в голові кита стирчав уламок дерева, який завдавав китові страшного болю і робив його жахливо дратівливим.
Капітан відразу скликав найдосвідченіших членів команди, і вони почали радитися, як можна допомогти китові. Нарешті, сивий одноногий боцман запропонував божевільний, як на загальну думку, план.
Взявши двох добровольців, боцман разом з ними спустив на воду шлюпку і попрямував назустріч китові. Це було справжнім безглуздям, адже одним помахом хвоста кит міг потопити навіть весь корабель, а не лише якийсь нещасний човник. Але боцман думав у цей момент не про себе — він використовував єдиний шанс врятувати корабель та команду.
Підпливши якомога ближче до кита, боцман сперся на ноги та почав розкручувати над головою мотузку, складену у формі петлі. Таку мотузку ще називають арканом або ласо. Вибравши зручний момент, він кинув аркан, намагаючись поцілити ним у дерево, що стирчало з кита. Нажаль, це йому не вдалося — кит саме повернув голову у інший бік. Так само було і другого разу. Втретє боцманові навіть вдалося накинути мотузку на стовбур деревця, але аркан зіскочив з мокрої деревини.
Трохи перепочивши, боцман поновив свої спроби. І ось, нарешті, удача! Мотузка зачепилась за сучок на стовбурі дерева, і петля міцно затяглася. Але лише тільки моряк спробував смикнути за мотузку, як кит, мабуть від болю, сплеснув хвостом, здійнявши велику хвилю, і поплив геть від корабля. Проте досвідчений боцман втримав кінець мотузки і навіть зміг прив’язати її до носу човна. Лишень він це зробив, як усі троє відчайдухів вистрибнули з човна у море. Далі всі могли спостерігати, як велетенський кит швидко віддаляється від корабля, тягнучи за собою човен, який з кожною хвилиною стає все меншим.
Радіючи, що так легко вдалося позбутися страшної небезпеки та ще й зберегти усім життя, команда розійшлася по кораблю. Через декілька тижнів усі вже майже забули про цю історію.
Але це ще був не кінець. Одного сонячного дня, коли штиль вже скінчився, і корабель, підхоплений потужним вітром тримав курс до Бризії, стерновий знову помітив щось на горизонті.
І, не зважаючи на настирливі прохання команди, капітан першим покотився спати.
Наші троє друзів теж пішли до каюти та повкладалися у ліжка. Спочатку вони ніяк не могли заснути — надто незвичним був цей день, та ще й цікаве оповідання капітана хвилювало уяву. Але згодом, заколихані хвилями, втомлені колоб’ята нарешті поснули.