Виїжджали Тарас і Ірена від ринку Алтин Орда близько п'ятої вечора, Айдар розпорядився відвести їх до Алмати Арени на своїй машині. Він уже зізнався Ірені, що є офіцером комітету національної безпеки. І приділяв їй все більше знаків уваги.
У свою чергу, Ірена в усю фліртувала з красивим казахом. І іноді сяючими очима поглядала на Тараса, чи не ревнує? Тарас не ревнував, він розумів, що ця неймовірна жінка розпоряджається своїм тілом виключно з власної волі. Або за своєю примхою. І з його думкою рахуватися не буде. Вона не його дівчина, це він її бойфренд. Так вона вирішила.
А в нього є його дружина Ірина – надійна, вірна, дбайлива. У нього є дві чудові дочки.
Прощаючись, Айдар спитав у Тараса розмір одягу і записав у себе в блокноті.
Коли Тарас та Ірена доїхали до Алмати Арени, вже темніло. До 19 годин, про які казав Куценко, було ще багато часу, і вони пообідали в піцерії, що знаходиться в будівлі арени. І звідси спостерігали, як до Алмати Арени почали підходити люди.
Їх було небагато, і за їхньою поведінкою було зрозуміло, що вони знали, куди і з якою метою прийшли. Більшість присутніх мали цілком респектабельний вигляд, який сильно контрастував з зовнішним виглядом людей, з якими Тарас спілкувався годину тому. Вони були добре одягнені, при спілкуванні багато посміхалися, переходили від однієї невеликої групи до іншої, віталися. Інколи обнімалися. Люди явно добре знали одне одного. Було багато жінок. Тарас зробив висновок, що всі вони належать до якоїсь політичної групи, яка, мабудь, й організувала цей мітинг.
Майданчик перед Алмати Ареною цілком підходив для проведення політичних акцій: він має досить велику територію, поруч є зупинки кількох маршрутів міського транспорту і навіть громадський туалет. Сама будівля спортивного комплексу – сучасна, особливо гарна вночі. Коли вона яскраво освітлена, і освітлення влаштоване так, що будівля здається обрамленою колонами зі світла.
Але це місце знаходиться дуже далеке від центру міста - до будівлі акімату на площі Республіки найкоротшою дорогою звідси 13,3 км. І збирати тут людей, щоб потім вести їх туди – навряд чи так вчинив би розумний організатор.
Пообідавши, Тарас та його супутниця приєдналися до учасників мітингу, і Ірена почала фотографувати те, що відбувається, своїм айфоном. Тарас же тим часом займався звичним - оцінював дії силовиків, які перебували на площі.
Це були поліцейські та національні гвардійці, і спочатку їх було значно більше, ніж людей, які на той час прийшли на мітинг. Людей з п'ятсот. Але вони не сформували оточення, як зазвичай роблять із метою охорони громадського порядку. Навпаки, силовики розташувалися так, щоб зручніше було діяти проти учасників мітингу. Було зрозуміло, що саме для цього вони сюди й приїхали - розганяти. А на узбіччі вулиці, що примикає до площі, стояло кілька білих поліцейських мікроавтобусів, які мабудь що збиралися використовувати як автозаки.
Мітинг відкрив молодий казах, який говорив у мегафон про мирний характер акції, закликав нічого не громити і поводитись культурно. Він оголосив про мету мітингу – підтримати протестувальників Жанаузена.
Майже одразу після цього поліція почала затримувати мітингувальників. І першим затримала людину, яка відкрила мітинг. Виникла сутичка, в якій кілька активістів було побито, їх заштовхали в мікроавтобуси. Затримання продовжувалися й після цього. Вони не були тотальними, але щойно хтось намагався вимовити промову чи якось керувати мітингувальниками, його негайно вихоплювали із натовпу та «вантажили» в автобуси. За оцінкою Тараса, було затримано від 50 до 100 учасників мітингу.
Тим часом кількість людей на площі перед Алмати Ареною почала стрімко збільшуватись, сюди йшли тисячі людей. Переважно чоловіки. Їхньому приходу ніхто не перешкоджав - оточення силовики так і не виставили. Вони продовжували затримувати та бити тих, хто був на майданчику перед ареною та намагався якось керувати цим людським морем.
– Ідіоти, що вони роблять? – Тарас узяв Ірену за руку і кивнув у бік поліцейських. - Цими діями вони провокують людей, яких зараз разів в десять більше, ніж їх. І зараз натовп розжене поліцію.
За кілька хвилин так і сталося. Двох поліцейських, які тягли з натовпу чергового затриманого, молоді чоловіки, що стояли поруч, звалили на землю і почали бити. На підмогу було кинулося кілька колег, але на них чекала така ж доля. А потім мітингувальники накинулися на решту силовиків, які знаходилися біля Алмати Арени. Поліцейських та нацгвардійців били, у них відбирали щити, поліцейські кийки, плащі.
За лічені хвилини силовики ретирувалися, залишивши на місці конфлікту кількох своїх колег. Скривавлені, ті просили про пощаду. І деяким справді вже була потрібна медична допомога. У натовпі знайшлися люди, які захистили їх від подальшого побиття, допомогли, викликали медиків.
Незабаром перед будівлею Алмати Арени сформувався натовп приблизно з десяти тисяч людей, який щойно прогнали поліцейський підрозділ, але яким ніхто не керував. І ці люди не знали, що робити далі. Вони прийшли протестувати проти дій влади, але жодної влади тут не було. І тоді вони вирішили йти туди, де влада перебуває, на площу Республіки. Їх ніхто туди не вів, вони не мали для цього лідерів. Вони приймали таке рішення стихійно, всі разом, усі тисячі людей одночасно.
Людське море повільно покотилося вулицею Момишули на південь, заповнюючи всю проїжджу частину. Позаду людської колони їхали кілька автомобілів зі знятими номерами, які безперервно сигналили, закликаючи інших алматинців приєднуватися.
Тарас та Ірена теж йшли в цьому морі людей. Ірена фотографувала вуличні сцени, які їй здавались цікавими, а Тарас спостерігав за оточуючими. І його турбувало те, що ці оточуючі – це переважно чоловіки. І практично усі – казахи. Точніше – його турбувала Ірена у такому оточенні.
Тарас узяв її за руку. Він сказав їй, що сьогодні нічого значного більше не станеться. Адже після пішого походу протяжністю півтора десятка кілометрів ентузіазм більшості учасників акції буде вичерпаний. Тому на основні події треба чекати вже завтра. А ось знаходження в емоційно збудженому натовпі чоловіків-казахів яскравої блондинки-європейки дійсно може призвести до ексцесів.
#1236 в Детектив/Трилер
#431 в Трилер
#245 в Історичний роман
події в алмати 2022, події на майдані 2014, бурхливе кохання
Відредаговано: 10.09.2023