Згадки про Ангелів у Біблії
У Старому Заповіті
Слову «янгол» в Старому Заповіті найчастіше відповідає «мал'ах» (מַלְאָךְ), тобто «посланець», що включає і духів, і людей. Згадується і книзі Буття, Суддів, Аггея, Псалмах, Йова, Ісайї, Малахії, Суддів, першій книзі Самуїла. Тільки в після біблійному івриті воно стало позначати саме янголів-духів.
«Про світ духовний»
«На початку сотворив Бог небо і землю» (Бут. 1,1).
Вже з перших сторінок Святого Письма, з книги Буття, дізнаємося про сотворення Богом двох світів – видимого і невидимого. Про це також говориться і у Символі Віри, де ми називаємо Бога Отця Творцем «всього видимого і не видимого». У катехизмі УГКЦ «Христос наша Пасха» знаходимо слова святого Максима Ісповідника, який говорить, спираючись на слова ап. Павла, що все було сотворене Христом і для Христа, все видиме і невидиме, світ ангелів і світ людей, а тому, все що існує, існує завдяки Божому Синові. 21 листопада, Церква вшановує Собор архистратига Михаїла та всіх безтілесних сил, тому сьогодні розважимо над тим, що нам відомо про світ духовний.
Представниками світу духовного, є сотворені Богом істоти, яких ми називаємо ангелами. Ангели це надприродні істоти, що служать посередниками між Богом і людьми, та призначенні сповняти волю Божу. Ангели є безтілесними духами, хоч і можуть являтися в матеріальному світі в людських образах, тому вони є звільнені від всяких тілесних потреб, та не породжують собі подібних (Див.: Мт. 22, 29-30). Своєю досконалістю вони перевищують усі видимі створіння, про це свідчить блиск їхньої слави (Дан. 10, 9-12). З грецької мови слово ангел означає «вісник», або «посланець», що вказує не на природу Ангелів, а на їхнє служіння.
У посланнях апостола Павла дізнаємося про певні ступені небесної ієрархії. В анафорі Божественної Літургії Василя Великого, знаходимо такі слова: «Бо Тебе хвалять ангели, архангели, престоли, господьства, начала, власті, сили і многоокі херувими; перед тобою стоять навколо серафими». Тут ми бачимо чіткий поділ ангелів на дев’ять чинів.
В основі Церковного вчення про ангельські чини є твір, написаний Діонісієм Ареопагітом в п’ятому столітті, який має назву «Небесна ієрархія». Згідно автора, ангельські сили розміщені у три чини, в кожному з яких міститься ще по три ступені. Так в першому чині, розміщена, так звана, вища ієрархія ангелів, до якої входять Серафими, Херувими і Престоли. Про Серафимів у книзі Ісаї знаходимо таке: «Кожен мав по шість крил: двома закривав собі кожен обличчя, двома закривав ноги, а двома – літав. І кликали один до одного: «Свят, свят, свят Господь сил; вся земля повна його слави!» (Іс. 6. 2-3 ). Із книги Єзекиїла дізнаємося про Херувимів, як про тих, що мають по чотири крила і чотири обличчя. В тій же книзі пророка Єзекиїла, у першій главі, дізнаємося і про Престоли.
Другий чин ангелів – середня ієрархія – складається із Господств, Сил і Властів. Про цих ангелів є згадка вже у Новому Завіті в посланнях апостола Павла, коли він говорить про усе сотворіння: «Він – образ невидимого Бога, первородний усякого створіння, бо в ньому все було створене, що на небі і що на землі, видиме й невидиме: чи то престоли, чи господьства, чи начала, чи власті, все було ним і для нього створене» (Кол. 1, 15-16 ).
Третій чин – нижча ієрархія – складається із Начал, Архангелів і Ангелів. Згадку про Начала також знаходимо у посланнях апостола Павла. Про два останні чини, Святе Письмо подає нам трохи більше інформації, включно з деякими власними іменами. Зокрема, в книзі Одкровення згадується битва на небі між Архангелом Михаїлом, пам’ять якого сьогодні вшановуємо, та його ангелами проти дракона та його ангелами (Об. 12,7). Ще по-іншому дракона, супротивника Архангела Михаїла, називають Люцифером, що перекладається як світлоносний, той, який носив світло перед Богом, але внаслідок своєї гордині був повержений на землю.
У Біблії не знаходимо конкретного часу коли були сотворені ангели, але логічно було б припустити, що духовний світ був сотворений швидше аніж матеріальний, адже в книзі Буття знаходимо тексти, які описують, як древній змій спокушав наших прародичів, а цим спокусником був ніхто інший як падший ангел. А тому, до того як був сотворений матеріальний світ, духовний вже існував і навіть вже зазнав переступу зі сторони частини ангелів, яких, як говорить апостол Петро в своєму посланні, «Бог не пощадив…а кинув у пекло і передав їх до темної безодні, щоб їх тримати на суд» (2Пт. 2, 4). Духовний світ існує разом із матеріальним, але тільки в іншому вимірі, який не можна сприйняти органами відчуття. Існування духовного світу не означене ні місцем ні часом, оскільки це є духовна дійсність, а тому і неможливо сказати де він існує.
Святе письмо, як фундамент нашої віри, подає нам численні свідчення про духовний світ та про його взаємодію зі світом матеріальним. Починаючи з книги Буття, дізнаємося про ангела, який був поставлений при вході до раю, щоб його охороняти. Патріарх Яків бачив ангелів у своєму сні. Багаторазово ангели згадуються і в книзі Псалмів, у книзі Йова і в пророків.
Також і Новий Завіт неодноразову згадує про ангелів, які діють в матеріальному світі. В текстах Євангелій, ми знаходимо згадки звітування ангелом Захарії, про народження Йоана Хрестителя, Благовіщеня Діви Марії про народження Спасителя, а також появу ангела у вісні Йосифові Обручникові. Численна кількість ангелів оспівували Різдво Ісуса Христа, звіщаючи цю новину пастухам. Ангели служили Христу після спокус у пустині, та підтримували Його в Гетсиманському саду, звістили про Воскресіння Христа жінкам мироносицям, та були присутні при Вознесінні Христа, та проголосили учням про Його другий прихід. Ангели звільнили з кайданів апостола Петра, а в іншому місці, згадується також і про звільнення ними інших апостолів. Ангели супроводжували діяльність Христа на землі, та будуть супроводжувати Його в другому приході на землю. Хоча ангели і мають власну волю, вони, як і всі створіння, підкоряються волі Бога, Який надсилає добрих ангелів для допомоги віруючим (Євреям 1:14). Із святого Письма дізнаємося про основні функції ангелів, окрім тих які ми вже назвали:
Відредаговано: 16.05.2023