Додому повертаюсь затемно. Наче й не пізно ще, сьома година. Проте осінь, смеркає швидко. Ще й заморозки під вечір добряче починають хапати за носа. Тру відморожений кінчик та якомога швидше повертаю ключ у дверях. Нарешті затишне тепло рідної домівки.
Кидаю рюкзак на тумбу, опускаюсь на ослінчик, щоб розшнурувати черевики. Всю дорогу крутила в голові слова Діани. З мамою дійсно треба поговорити. Зрештою, я вже не мала дитина, щоб мене оберігати. Тим паче, що подібні таємниці мені ж таки вилазять боком. Як з Олесем. Не повірив, що я не пам’ятаю. Зараз розумію його слово “склерозниця” мало більш знущальний підтекст. Тоді воно здалось мені як завжди приводом причепитись, дошкулити. А тепер, аналізуючи всі нюанси, чітко пригадую, вимовляв він його з дивною інтонацію. Їдкою. Ледь не отрутою сочився. З ясною впевненістю, що знає щось, що маю знати я.
― Юстиночка, ― як завжди стрічає бабуся. ― Ну, як виступили? Гарно?
― Дуже, — мимоволі червонію.
Можливо саме танець і спонукав Ярослава до рішучих дій. Або оте віджимання. Стає неприємно й трохи млоїть всередині за грудиною.
Бабуся кидає зацікавлений погляд, помітила моє зніяковіння. Але нічого не розпитує.
― Голодна напевно? Дідусь вже повечеряв. А я тобі зараз насиплю картопельки з грибочками. Ти ж любиш...
У бабусі я все люблю.
― Насип, — киваю. Мені так подобається оте її “насип”. Бабуся і борщ насипає, і картоплю і мамалигу. З тим "насип" все смачнішим здається раз у сто.
― А мама вдома? — кричу з коридору. Бо ба, судячи зі звуків, дійсно вже накриває на стіл.
― Десь з хвилини на хвилину має бути... — долітає у відповідь.
Задумуюсь. Хотіла поговорити просто вже. Поки сміливості вистачає. Та й відкладати до нових віників не звикла. А тепер хто зна, чи не забракне відваги.
― А що ти хотіла?
― Та так… — зітхаю. — Спитати дещо... ― заходжу на кухню. Мию руки над мийкою. Так стомилась, що у ванну йти лінь.
А ще неймовірний запах грибочків у сметані та картопельки з зеленню примушує шлунок зав’язатись у вузол та поспішити за стіл.
Кидаю погляд на бабусю. А може мені спершу у неї розпитати. акуратненько... ненав’язливо. Застигаю в задумі. Але чи захоче вона за спиною у мами обговорювати це питання.
― Ба, ― повільно сідаю, беру ложку. Головне показати, що я їм. Для бабусі нагодувати мене справа честі. Вона навіть добрішає й стає балакучіша, коли бачить у мене гарний апетит. — Я хотіла спитати…
― Питай, Зозулько... — сідає навпроти, витирає фартухом натруджені потемнілі руки.
Збираюсь з силами. Дивно, але несподівано важко поставити таке просте питання. Але ба дивиться уважно, не квапить. І я врешті наважуюсь:
― А чому ми звідси поїхали? Від вас з дідусем. Справа ж не у роботі, так?
І радісне обличчя бабусі миттю похмурніє.
― Юстинко… я не знаю, — ховає погляд. Руки починають тремтіти. Вона різко підіймається, підходить до мийки й знову береться натирати і так ідеально відполіровану склянку.
― Ба.. ну не вигадуй! Знаєш. — наполягаю. Хоча й самій важко. Тиснути на когось не звикла.
― Хай мама тобі розповість... — зрештою використовує відмазку, яку я й передбачала.
― У мами я теж спитаю, — запевняю. Уже на відсотків вісімдесят впевнена, що від неї відповідей не доб’юсь.
Але бабуся несподівано різко повертається і впивається у мене уважним поглядом.
― А чому це тебе раптом так зацікавило? До тебе хтось підходив? Телефонував?
― Що? Ні! — заперечливо хитаю головою. Реакція дивує.
А ще більше дивує страх у бабусиних очах, а потім полегшення, коли чує мою відповідь.
― Юстинко, донечко, — несподівано хрипко промовляє. — Запам'ятай, якщо до тебе підійдуть жінка чи чоловік, чи вдвох з наміром поговорити, відразу телефонуй нам. Будь-кому, хоч мені, хоч мамі, хоч дідусю. Відразу! І не говори з ними.
― Чому… Що сталось? Що це за люди? — не можу спинитись ставити нові й нові питання. Дивно, замість того, щоб розкрити старі таємниці, несподівано докопуюсь до ще одних.
Бабуся вперто підтискає губи. Ясно. тепер з неї точно слова не витиснеш. Але раптовий голос мами бентежить ще більше.
― Мамо, що ти робиш! — гнівно вигукує вона. Зайшла, а ми за розмовою й не чули. Зате вона все чула. Й невідомо, наскільки багато. — Я ж просила нічого не говорити!
― Я нічого й не говорила, ― ображено підтискає тремтячі губи.
Знову відвертається до мийки, щоб приховати, як їй образливо. І миттєво стає шкода її.
― Мамо, не лай. Це я бабусю вмовила, — промовляю з запалом. — Вона нічого не сказала. Й не хотіла говорити.
Але мама не зважає на мене. Дивиться гнівно на бабусю, а у мене все всередині перевертається від почуття провини.
― Софіє… Ти не можеш вічно приховувати, — плечі ба тремтять від нервів. Дорікає справедливо, бо й мама починає винувато відводити погляд. Несподівано розумію, що копнула набагато глибше, ніж хотіла.
― Вона ще дитина! — гнівається скоріше за звичкою, ніж навсправжки.
І я знову нагадую про себе:
― Я не дитина. Принаймні не маленька, — суплюсь, відкладаю ложку. Улюблена картопля з грибами не лізе до рота. — Я повинна знати. Про яких людей говорила бабуся?
Мама супиться у відповідь. Точнісінько як я.
― Ці люди не мають до тебе ніякого стосунку. І нічим нашкодити не можуть.
Мені не віриться. Не знаю чому. Може це інтуїція чи занадто багата уява. Але скажіть на милість, хіба попереджують так про тих, кого не варто боятись?
― Хто вони?
― Юстино! — втомлено хитає головою.
― Хто вони!
Всередині аж пече.
Я завжди була тихою та розважливою. Навіть не дратувалась ніколи, з мамою конфліктів ніколи не було. Ми завжди знаходили компроміс, вирішували мирно, дослухаючись до думок та аргументів. І ретельно берегли почуття одна одної.
А тут раптом мені стає настільки боляче. І навіть річ не в тій дурнуватій таємниці. А втому що несподівано найдорожча найближча людина вважає мене нерозумною, інфантильною і нерозважливою, щоб розповісти щось важливе, щось таке, що мені варто знати.
#37 в Молодіжна проза
#4 в Підліткова проза
#518 в Любовні романи
#248 в Сучасний любовний роман
Відредаговано: 21.12.2023