Мати Марії Вілінської – Парасковія Петрівна – згадувала щасливу мить народження доньки. І часто повторювала вже дорослій Марії:
«Мати моя, ця свята жінка, повністю розділила зі мною все моє щастя – і скільки любові, турботи і надії зустріли тебе при появі на світ божий! Мати бачила і передбачала в тобі красуню – мені здавалося, що душа ангела світиться в очах твоїх…».
Красуня з очами ангела чи спокусниця з очами відьми – чоловіки по-різному бачили Марію Вілінську.
Дівчинка дуже любила свого батька – кадрового офіцера російської армії. Але після його смерті п’яниця вітчим жорстоко поводився з пасербицею. І Марія зрозуміла, що найдорожча річ у цьому світі – це воля і незалежність.
У дванадцять років Марію віддали до приватного пансіону мадам Мортеллі в Харкові. Несолодко довелося волелюбній дівчинці в цьому незатишному місці, де за всяку провину карали голодом і страхом.
Її подруга по пансіону Людмила Ожигіна згадувала через багато років:
«Я помню крепкую, хорошенькую девушку. У неё был открытый взгляд, она держала себя просто и непринуждённо, и это отличало её от всех остальных. Кроме того, у неё были роскошные русые косы, которые она часто, вопреки правилам пансиона, носила спущенными…
Я помню также, что она тяготилась и скучала в этой среде, что ее скоро забрали, и я ничего больше о ней не знала…».
Отже, зовсім недовго пробула в пансіоні наша Марія, а потім втекла звідти. І поселилася в багатих родичів в провінційному Орлі – в сімействі своєї тітки Катерини Мардовіної.
Історик Віра Агеєва зазначає, що там дівчину чекала «непевна, принизлива роль чи то вихованки, чи гувернантки у багатому, респектабельному домі тітки, де для дівчини не знайшлося навіть окремої кімнати…».
Їй було 16 років, коли вона познайомилася зі шляхетним й розумним Опанасом Марковичем – знаним фольклористом, чудовим оповідачем та непоганим співаком.
Високий, ставний і симпатичний 28-річний Опанас довго роздумував, але все ж таки запропонував Марії взяти шлюб. І хитра дівчина відразу погодилася – адже їй набридло жити бідною родичкою у сварливої тітки.
– Я вийшла заміж не кохаючи, а лише прагнучи незалежності… – зізнається пізніше Марія.
Письменник Олександр Горобець стверджує, що Марія і Опанас познайомилися на вечорах у Мардовіних.
«Тітка Катерина добре розуміла, що для юної родички замало самого лише шарму аристократичного виховання, здобутого в вищому світському пансіоні Харкова, для авторитету, а головне вдалого заміжжя потрібно ще й створити певне культурне середовище.
Так у домі мадам Мардовіної регулярно стала збиратися примітна й культурна молодь, відбувалися свійські раути. Якось серед цієї вишуканої братії знайшовся й показний, замало не під саму стелю широкоплечий брюнет, з синіми, аж волошковими очима, яскравими губами, м’якими й привабними рисами обличчя.
Він винятково душевно виконував українські народні пісні, дуже файно танцював, у висловах влучно бавився малоросійськими прислів’ями і поговірками, позаяк кохався в етнографії і збирав різні вислови поміж людей.
Мав звання кандидата наук, себто, науковця. Читав на пам'ять безліч віршів модного у молоді Тараса Шевченка. Він навіть був його близьким знайомим, свого часу входячи до Києво-Мефодіївського братства, і через що потрапив на заслання до Орла. Потайки приносив на вечірки листи від самого Тараса-бунтаря…».
Марковичу дуже пощастило – за участь у Кирило-Мефодіївському товаристві його не заслали у солдати на край землі, як непокірного Шевченка. Опанас опинився в Орлі, де мав змогу працювати і писати.
Тут Марковича взяв під крило орловський губернатор князь Петро Трубецькой. Спочатку Опанас служив секретарем губернської управи, потім старшим помічником керівника канцелярії, а згодом дослужився до чина титулярного радника.
«До Опанаса стала підкрадатися самотність. Якнайбільше він скучав по Миколі Лєскову, до якого прикипів душею. Але незабаром Коліно місце зайняла така ж недоучка Марійка Вілинська, яку виставили з Харківського пансіону благородних дівчат Мортеллі не то «з-за безгрішшя», не то «за поведінку… Правда, важко називати Марію дівчинкою, адже в тому пансіоні вона не тільки встигла позбутися невинності, але і спіткала мистецтво зваблювання…», – вважає дослідник Володимир Сиротенко-Вербицький.
Звісно, красивого, високого і співучого Опанаса юна Марія сприйняла як місцеву знаменитість і людину, здатну зробити непогану кар’єру.
Дівчина мала гарну фігуру зі звабними формами та вміла підтримувати інтелектуальні розмови. А що ще було потрібно недалекому Марковичу?
«Высокая, статная, с роскошной каштановой косой, которую укладывала короной вокруг головы, с необычайно глубокими, прекрасными серыми глазами. Она была заметна в орловском товариществе, и, хотя не имела никакого приданого и жила в доме своего дяди как «бедная родственница», ей не недоставало женихов…» – згадував син Марії Богдан Маркович.
А рідний брат письменниці Дмитро Вілінський додає до цього портрету:
«С самых молодых лет сестра тяготела к науке, не имела ни малейшего пристрастия к модничанью, одевалась всегда просто, чесалась без вычур, гладко или косы короной, и это осталось в ней на всю жизнь. Она не любила выездов, тяготилась балами…».
Отака красуня і розумниця раптом вибрала на роль чоловіка бідного й опального Марковича, хоча теж гарного, талановитого і веселого.
«У ньому вона побачила людину, яку шукало, ждало її серце, людину, яка може навчити її працювати, приносити користь оточуючим…», – дещо пафосно напише син письменниці (а насправді внук, позашлюбний син Богдана) Борис Лобач-Жученко.
Юна Марія відразу запала в душу статечному Опанасу. Дівчина носила скромні наряди, але її сукні шили найкращі кравці Орла. Ці плаття так спокусливо підкреслювали її жіночі форми, що Маркович ледь не давився слиною – спостерігаючи за красунею разом із іншими чоловіками.
Відредаговано: 11.10.2020