— Я хочу з тобою в магазин! — заявив син. — Ти завжди мене брала, а чому сьогодні не хочеш?
— Бо сьогодні в мене немає грошей на всі твої забаганки, — відрізала я. — Куплю лише хліб, цукор і фарш на котлети.
— А чому у тебе нема грошей? У тебе були гроші раніше, і ти купувала кіндери! — сказав він, поглянувши на мене і насупившись.
— Ти ж бачиш, я не ходжу на роботу, мене звільнили… Як знайду нову роботу, куплю тобі кіндер. А поки вибачай, бери їж яблука!
Я зітхнула, подумавши, що пошуки нової роботи ніщо в порівнянні з проблемою моїх батьків, які через захоплення брата ігровими автоматами тепер можуть залишитися без будинку. Я й так віддала їм усі мої заощадження, але того не вистачило, щоб виплатити борги Андрія. Тож навіть якщо мені пощастить знайти роботу з гарною зарплатою, ми з сином ще довго будемо змушені заощаджувати. Але я не могла все це розповідати семирічному хлопцеві. Тому просто погладила Рому по голові:
— Не засмучуйся, я зовсім скоро прийду.
— Можна, я з тобою? Я не буду нічого просити… Обіцяю! — він подивився на мене якимись дорослими очима, співчутливо. І я не змогла відмовити. Подумала, що в нього й так мало розваг, якщо навіть звичайний похід до супермаркету може обрадувати.
— Ну добре, тільки одягни шапку, бо надворі ще прохолодно, — сказала я, шукаючи в сумці ключі.
— Ура! — задоволено вигукнув він і одягнув шапку. — Ось! Пішли! Я готовий!
***
У супермаркеті в цю вечірню пору було людно. Якраз багато людей йшли з роботи додому і заходили, щоб купити щось на вечерю. Я відразу пішла до прилавку з м’ясними виробами, перед яким вишикувалася невелика черга. Кинула погляд на сина, який трохи віддалік роздивлявся полиці з консервами. Він поводився чемно, і я ніби заспокоїлась. Подумки переглядала свій холодильник, згадуючи, чи нічого не забула? Мабуть, ще яйця потрібні…
І тут почула гучну лайку. Лаявся якийсь чоловік.
Всі люди в черзі поглянули в той бік, повернула голову і я. І побачила, що Рома стоїть, опустивши голову, перед чоловіком в дорогому пальті, а той галасує на весь магазин.
Я бігом поспішила до них. Схопила малого за руку.
— Чому ви кричите на дитину? — запитала суворо.
— Чому ти не слідкуєш за своєю дитиною? — він насупився. — Дивись на мої туфлі!
Я опустила голову і побачила картонний лоток і яйця, що розсипалися по підлозі, одне чи два з них розбилися прямо на взуття незнайомця.
— Я заплачу за ваші яйця, — сказала, відчувши полегшення. Бо якби розбилося щось дорожче, я б просто не змогла це компенсувати.
— А за туфлі хто заплатить? Якщо він мені їх подряпав? Ненавиджу дітей, — останню фразу він пробурмотів трохи тихіше.
— Нічого з вашими туфлями не сталося, — я простягнула йому паперові носовички в упаковці. — Ось, витріть.
— Цей дядько сам мене штовхнув, — раптом подав голос Рома.
— Нікого я не штовхав! — не погодився "дядько", але серветки взяв.
Я смикнула сина за руку. Краще залагодити все пошвидше, бо видно, що цей тип багатий і психований, ще в суд подасть, що тоді мені робити?
— Ось вам сто гривень, — я простягнула йому купюру. — За розбиті яйця і моральну шкоду. Ходімо, Ромо…
— Самі розбирайтесь з яйцями і магазином, у мене немає на це часу! — буркнув він. — І дитину свою тримали б при собі. А то мало де ще він нашкодить!
Я ловила на собі зацікавлені погляди людей, для них наша перепалка була як несподівана розвага, якесь реаліті шоу. Може, вони ще об заклад билися, хто кого “переможе”, я б не здивувалася, якби так і було.
Але я не збиралася нікого розважати. Побачила, що до нас підходить адміністраторка і простягнула їй гроші, а потім швидко вийшла з супермаркету, тягнучи за собою Рому.
Купили хліб і цукор в маленькому магазинчику, а на фарш уже грошей не залишилося.
— Нічого, зроблю грінки, — сказала я. — Завтра піду на співбесіду, думаю, мене візьмуть. І тоді зніму трохи з кредитки, куплю і фарш, і яйця…
Рома виглядав сумним.
— Я не хотів… — жалібно сказав він. — Той дядько сам…
— Треба бути уважнішим, — я не витримала і обійняла його. — Та ну його, того дядька. Ми бачили його вперше у житті і, сподіваюся, востаннє!
Але це, на жаль, виявилося зовсім не так…