Тоді Грегорі почав підраховувати купюри й розкладати у окремі стовпчики. Алонзо взявся розпилювати на шматки золоті злитки, а Бартолом’ю, як виходець із багатої сім’ї, та ще й маючий в минулому брата коваля й ювеліра, прикидав приблизну ціну прикрас і намагався розподілити між товаришами. Джордж же просто ліг спати. Він майже відразу забувся сном. І той, як часто буває, знову переніс його в бурхливе минуле:
«Чути поодинокі постріли й залпи гармат. Війська захисників свободи терпіли поразку. Один полк залишили в окопах, аби дати змогу відступити всім військам. Артобстріл продовжувається, не бажаючи завершуватися. Снаряди розривалися в повітрі, розсипаючись на численні уламки, або грубо впиваючись в землю, залишаючи величезні воронки, руйнуючи сховища та завалюючи проходи. Як тільки батареї затихли, з густого диму й чаду почали виринати поодинокі фігури ворогів. їх ставало все більше й за декілька годин вони закрили своїми грудьми горизонт, наближаючись до позицій смертників.
Раптом із союзного боку десь прокинулася одинока гармата й снаряд полетів у щільні ряди ворожого війська, зминаючи й роздавлюючи нещасних солдатів. З іншого боку подала голос іще одна гармата, але вже через хвилину вона задихнулася, потонувши в диму пострілів перших ворогів.
Усі битви були схожі одна на одну. Але драми, які розгорталися всередині них, завжди були особливими. Хоча б тому, що в них брали участь уже інші люди.
Проте для Пітера Сендлейка це все проходило непомітно. Його командира та товаришів вбило снарядом і він вижив лише тому, що уламки впилися в тіло солдата, який стояв поруч. Він майже нічого не чув. У його вухах лунав приглушений писк, а голова тріщала так, ніби в неї активно лупили маленькими палицями, неначе в барабан. Усі навколишні звуки він чув так, неначе вони лунали за кілометри від нього. Він сидів біля тіла свого товариша, якому на його очах знесло ядром голову. Його погляд не відривався від того, що від нього залишилося, й юнак ніби заціпенів на місці. Його м’язи стягнулися сталевими канатами й не хотіли більше нічого робити. Лише губи монотонно шепотіли: «Кел, Кел, Кел, Кел...»
Раптом у його переході зліва з’явився високий бородатий чоловік, який стрімко біг, ледь накульгуючи на праву ногу. У його руці був карабін Шарпса, а на поясі висіло два револьвери.
За ним хтось біг і він, повернувшись у бік проходу, швидко скинув рушницю й вистрілив. Більше у той бік він не дивився. Його увагу привернув юнак, який сидів над бездиханним тілом і не реагував на те, що відбувалося навколо.
- Гей, хлопче, нам треба забиратися звідси! Полк розбито. Окопи не витримали навіть десяти хвилин. Нам треба бігти туди, де б’є гармата, там їх ще не взяли. Хлопче?! - юнак зовсім не звертав уваги на чоловіка, навіть більше, він і не відчув його дотику, як і не почув слів. Солдат зрозумів, що той в стопорі, і, згрібши його за грудки, грубо вдарив об стіну окопа:
- Як тебе звати?! - гаркнув він у його обличчя. їхні носи майже торкалися одне одного, але на крик той навіть не повів оком. Тоді чоловік дав добрячого ляпаса спершу по одній, а потім і по другій щоці очманілого й повторив питання. Нарешті очі юнака ніби ожили й втупилися в солдата. Над окопом з’явився чоловік, і раптовий співбесідник тут же вихопив револьвер і здійснив два постріли. Ворог тут же звалився в окоп.
- Я втрачаю час... Ти хочеш жити? - юнак мовчав і просто дивився на чоловіка. - А, звісно хочеш. Ходімо, ходімо, дурню! Нас через тебе підстрелять! - бородань погнав юнака вперед, підштовхуючи й спрямовуючи його рух. Час від часу їм траплялися на шляху вороги, але солдат уникав їх, розтягуючись на землі разом з трупами, ховаючись або вбиваючи, якщо іншого способу врятуватися не було. Вони уже підбігли до своїх позицій, коли просто на їх очах артилерійський розрахунок загинув через нещасний випадок. Щось пішло не так і дуло єдинорога внаслідок вибуху відкрилося, неначе квітка, а одне з зафіксованих колес вилетіло назад і розчавило двох чоловіків.
- Господи, тепер вони всі підуть в наступ! Хутчій, дурню, хутчій, нам треба бігти!
Завтяті удари ногами поступово повернули Пітера до дійсності й він уже активніше ворушився, що дало змогу йому й його спасителю покинути окопи до того, як їх повністю заполонив ворог.
Зараз вони бігли серед своїх побратимів, у надії дістатися лісу й вже звідти повернутися до регулярних частин. За ними пустили в погоню кінноту. На їх щастя, це був досить неузгоджений загін, сформований рабовласниками з добровольців на звичайних фермерських конях, а вони мали фору. На їхнє горе, кінь біжить куди швидше людини.
Пітер дивився навколо й бачив лише сіру, випалену землю під ногами, нещасні, обідрані дерева попереду й море закривавлених, брудних облич, що виражали найрізноманітніші емоції водночас. Спільним був лише страх. Проте у супутника Пітера не було страху. Здавалося, ніби його взагалі не торкалося те, що коїться навколо. Він просто біг вперед, волочучи за плече Пітера, й не обертався назад. Тим часом шум копит і викрики вершників наближалися.
- Нам слід повертати. У цьому натовпі ми не виживемо. Кіннота наздоганяє... Он дерево, бачиш? Швидше, давай, самогубцю!
Вони наближалися до вивернутого вітром дерева. Його стовбур окружністю сягав біля півтора метра, а розлоге підсохле коріння ощетинилося своїми кілками на поле. Кіннота вже була приблизно за п’ятдесят метрів, коли вони залягли під його стовбуром, у самій широкій частині, біля розлогого коріння.
Тільки-но вони вмостилися, як просто над ними пролетів перший вершник, який, вимахуючи пістолетом, гикав на коня й з жаром наздоганяв свою першу жертву. За ним майже одразу з’явилося ще декілька кіннотників. Спершу вони дали залп з револьверів, а потім з шаблями наголо кинулися за залишками полку. Ніхто не врятувався. Останнього солдата союзників добили на узліссі, загнавши, неначе дичину.