Ближче до вечора їх очам відкрився вигляд на широку та довгу річку, яка своєю синьою стрічкою пронизувала ліси та пагорби й губилася десь біля підніжжя скеляских гір Біг-Хорн.
- Яка краса! - зняв з голови капелюха мексиканець, немов виражаючи пошану матері-природі за її дітище.
- Те, чим ви милуєтеся - велична річка Біг-Хорн, названа в честь гір, з яких вона бере свій початок. Ріка буде нашим супутником майже протягом всієї подорожі. Он, бачите, блищить на сонці її затока, неначе величезне озеро? Це басейн Шошоні. Біля нього стоїть резервація, до якої ми прямуємо. Там ми поповнимо запаси й підемо далі. Сподіваюся, це буде легка прогулянка, яка запам’ятається вам як чудовий сон і назавжди закохає в цей край, - сказав Джордж. - Але природа-природою, а нам слід їхати. Я розумію, що з гори йти простіше, але це лише ілюзорно нас пришвидшує, ми маємо дістатися резервацій сьогодні.
- Так, але ж Біг-Хорн бере початок з річки Йєлоустоун, а не з гір! - зауважив Карл.
- Хм... таку промову зіпсував, - буркнув Джордж, і повів коня далі. Чейз дружньо поплескав Карла по плечу:
- І звідкіля ти тільки це знаєш?
- Та ні, я не знав, це Грегорі вичитав з якоїсь книжки. Он, він в неї зараз дивиться, - чоловічок впевненно правив коня, іноді кривлячись від болю в пораненій нозі, але при цьому майже не дивився на дорогу, зайнятий читанням, а лише інколи кидав на неї поглядом і знову повертався до книги.
- Що ти читаєш, Грегорі? - гукнув до нього Чейз.
- Напевне, щось про перевагу англійців над усіма іншими, - сказав Ерл.
- Ні, але ця книга є доказом того, у чому ти її звинуватив. Скільки років минуло з тих самих пір, як ви колонізували Америку, а нормальних книг з відомостями про ваші краї не було! І хто, ви гадаєте, як не англієць, спромігся зайнятися її складанням!
- Еге, а те, що Америку колонізували англійці, це нічого, так? - поцікавився Бартолом’ю. - От хтось із наших англійців і написав про це.
- А потім продав в Англію, аби ці дурисвіти знали, що далі їхнього острівця теж є нормальні люди й життя, - перебив товстуна Ерл.
- Гей, я просто читав книгу, а мене вже звинуватили в ображанні американців та ірландців? І як з вами взагалі можна спілкуватися? - зітхнув Грегорі. Бартолом’ю засміявся:
- Не ображайся, мій англійський друже, ми просто жартуємо!
- У нас ще з тобою сьогодні парі, між іншим, - холодно помітив чоловічок. Потому вони перестали лаятися одне з одним, а трішки пізніше Джей таки спокійно випитав у Грегорі про книгу, яку той читав.
Коли на горизонті вже яскраво палало помаранчеве сонце, даруючи землі останні хвилини світла перед вступанням в права на неї ночі, група під’їзжала до резервацій. Тут Джордж запропонував усім приховати трофейну зброю, аби уникнути неприємностей з індіанцями, так як їхні ножі й сокири зроблені власноруч, і часто по зброї одноплемінники можуть легко визначити власника. Бартолом’ю трохи було побурчав у свої руді вуса про дивних індіанців, але пораду послухав і заховав облюбованого ножа в сідельну сумку. Ерл вийняв і поставив назад магазин свого карабіна, клацнув його курком і, задовольнившись перевіркою, поклав його впоперек луки сідла.
- Головне, не починайте палити в усі боки, якщо на нас почнуть напосідати. Там у нас шансів немає, - говорив Джордж. - Ерле, будь ласка, повісь свій карабін собі за спину, твій насторожений вигляд навряд чи їм сподобається.
- На нас напали їхні люди! Як тут бути спокійним? - поправив капелюха Ерл.
- Взагалі-то, я цілком згоден з нашим ірландським другом, - помітив Грегорі, прокручуючи барабан свого револьвера, й уважно обдивляючись капсулі патронів.
- Ми туди йдемо не воювати, а поповнити припаси й відпочити. Шошоні, як і більшість індіанців, ставляться до гостей добре. Звісно, роки війни наповнили їхні серця ненавистю, але зараз вони вимушені поводитися з європейцями шанобливо. Ми знаходимося на території однієї з найбільших резервацій. Вони отримали ці землі, але знаходяться під наглядом уповноважених у справах індіанців, а будь-які скарги на них можуть викликати резонанс і урізання їх угідь та прав. Тим не менш, на цих землях діє їхнє правосуддя. Тому не робіть нічого такого, за що ми можемо поплатитися. Говорити буду я,добре?
- Не надто й хотілося з ними говорити, - пхикнув Бартолом’ю.
За декілька хвилин вони дісталися відкритих дерев’яних воріт на в’їзді до поселення. їх зустрів спокійний, немов колода, індіанець з пронизливим поглядом, який, уважно їх обдивившись, лише гмикнув і відійшов убік, даючи їм дорогу. Доки вони проходили повз нього, він свиснув кудись у бік і за мить з-за хатин з’явився молодий індіанець, який йшов назустріч новоприбулим. Наші герої спокійно йшли до нього, ведучи за собою коней. За ними уже ув’язалися індіанські дітлахи, які жваво оббігали прибульців з усіх боків, з веселим сміхом вигулькуючи з-під їхніх коней, та оглядаючи їх, неначе якусь забавку.
- Не чіпайте моїх сідельних сумок, - пригрозив вказівним пальцем до них Грегорі, на що малий карапуз, почесавши за вухом, показав йому язика і юркнув кудись далі.
- Здрастуйте, мандрівники. Гарна погода сьогодні, дуже яскраво-червоне сонце було на світанку й надвечір, - сказав їм молодий індіанець, який вийшов їх зустрічати. Усі, окрім Джорджа, здивувалися такому початку розмови.
- Здрастуй, гордий син Шошонів. Днина сьогодні дійсно прекрасна, але ж ти чудово знаєш, що червоне сонце говорить про кровопролиття, яке відбулося нещодавно, - відповів Челленджер.
- Дійсно. Ти знаєшся в знаках, мандрівнику. Що привело вас сюди?
- Ми просто їдемо до гір Біг-Хорн, і хочемо тут перепочити й поповнити припаси, якщо це можливо. Завтра, раніше ніж опівдні, ми вирушимо далі.