Ціна гри. Частина 2: Нічна пригода.
Мандрівники вже декілька годин як виїхали з міста. Їх шлях пролягав по гористій місцевості серед зелених пагорбів Вайомінгу, які огинали гряду Біг-Хорн. Власне до цих гір й хотіли підібратися наші герої, сподіваючись здійснити там свою авантюру. Вони подолали численну череду підйомів та спусків, і хоча просувалися неквапливо, їхні коні почали відчувати втому. Про це свідчило їхнє незадоволене похрипування та розширені ніздрі, які жадібно хапали повітря.
Після того, як перші вершники подолали особливо затяжний підйом, їх очам відкрився чудовий краєвид, від якого перехоплювало подих й хотілося посміхнутися літньому сонцю за те, що воно виплекало таку красу. Звісно, для коней цей підйом знаменував лише перше із двох, а от реакція вершників була досить бурхливою:
- - Агов! Як же добре знову бути в дорозі! Лише вслухайтеся в цей гомін природи, в цю пісню лісів та гір! Подивіться на міць та силу нашої землі, полюбуйтеся цим видатним полотном художника, ім’я якому природа! - виголосив Джордж, розкинувши руки так, неначе хоче обійняти весь світ. Карл, який вів свого коня поруч, повторив за ним і весело розсміявся. Відразу за ними на гору видряпалася старенька кляча, яка стійко несла на собі огрядного Бартолом’ю.
- - Чесно, я б навіть не роззирався навкруги, якби ти не сказав. В такий спекотний день я б не відмовився від холодного кухля пива! - замріяно сказав здоровань, а потім додав: - але краєвид дійсно гарний!
- - Ще навіть дня не пройшло, як ми в дорозі, а тобі б аби випити! - почулося позаду бубніння Грегорі.
- - Я просто сказав те, що думаю, - трохи обурився Бартолом’ю. Тим часом його співбесідник побачив Карла й Джорджа, які так і застигли з розкинутими руками й посмішками на обличчях перед мальовничою панорамою.
- - А ви що це вигадали? Єднання з природою? Ви що, індіанці, чи що?
- - А ви спробуйте зробити так! Вам сподобається! - звернувся до нього Карл.
- - Розвести руки в боки? Що це дасть? - відповів Грегорі, а потім додав трохи тихіше: - Боюсь, що на моєму піджаку розійдуться шви, та і все. - Проте його все одно почули, бо як тільки він це промовив, ззаду здійнявся веселий сміх інших мандрівників.
Алонзо відразу ж приєднався до Карла й Джорджа, розкинувши руки й примруживши очі, а Джей запитав в Ерла, що це вони роблять.
- - О, це все звичні витівки Джорджа. Проповідує вкраплення в життя ноток гедонізму, так би мовити.
- - У якому сенсі?
- - Ну, що треба усім насолоджуватися. Так-так, Грегорі, уяви собі! От щоб ти робив зараз в місті? - відповів на пхикання чоловічка Ерл.
- - Лікував би людей, між іншим! Ну, а так читав би газету, попивав каву й не мозолив собі одне місце старим сідлом в сумнівній подорожі.
- - Але ж ця подорож тобі потрібна, раз ти тут.
- - Звісно. Гроші всім потрібні.
- - І що ж ти будеш робити з ними, якщо не секрет?
- - Секрет, - сказав, потираючи руки, Грегорі.
- - Який ти занудний, мій англійський друже, - сказав Бартолом’ю. - От у мене ніяких секретів немає!
- - А ти що ж зробиш, купиш собі пивоварню? - уїдливо поцікавився у нього лікар.
- - А що, гарна ідея, між іншим! Тепер я дійсно знаю, куди подіну свою долю.
- - Ні, ви уявляєте, він навіть не знав, навіщо йому ті гроші! - здивувався Ерл.
- - Годі, годі, друзі! - підвів до них свого коня Джордж. - Будь-яка мандрівка добра шляхом, а не кінцевою зупинкою!
- - Егеж, поїздив би ти у переповненому поїзді пару днів, ти б інше сказав, - зауважив Ерл.
- - Мої туфлі перетворилися на пилозбирачі, чим же дорога добра? - побідкався Г регорі, чим знову розсмішив увесь колектив і розрядив обстановку.
- - Годі, нам слід їхати далі. Треба якомога ближче дістатися до резервації Шошоні, аби ми проїжджали повз неї вдень, а не вночі.
- - Чому саме так? - запитав Джей.
- - Це не така легка прогулянка, як здається. Не всі індіанці змирилися з поразкою у війні. В своїй кривавій погоні за скальпами, вони нишпорять лісами, вихоплюючи неуважних або неспроможних дати їм достойну відсіч подорожніх.
- - Але ж американці вже декілька років торгують з резерваціями, - помітив Алонзо, - я сам займався торгівлею з індіанцями, щоправда з Шайєнами.
- - Це загалом молоді чоловіки, які надихнулися минулою славою свого народу й вирішили присвятити життя її поверненню. І ти помиляєшся, американці - це не ми, а вони. На жаль, ми лише завойовники цих земель, а аж ніяк не власники.
- - Припустімо, я не почув, що ви говорили про американців, Джордже, але як же нам бути? - занепокоївся Бар- толом’ю.
- - Як бути, як бути!? Виставимо позмінних вартових на ніч, та і все. Похідний порядок ми вже сформували, - пробурчав Грегорі.
- - Я часто сміюся з нашого пихатого англійського друга, але зараз він виголосив слушну думку, - помітив Ерл, спльовуючи жувальний табак на землю.
- - От і чудово, вирішили.