— Слухай, а давай до нас, а? – запропонувала Юлька на тому кінці телефонної слухавки. Вони тільки-но з Ванькою повернулися з Алушти. - Тут природа, свіже повітря, вітаміни Єві й тобі не завадять. До вересня ще три тижні.
— Не буду я вам заважати. У вас найкраща пора, медовий місяць, а тут я з кислою мордою ходити буду, очі мозолити. Мені он треба роботу підшукати. Хоча б на місяць, а там видно буде, - відмовлялася, хоча ой як хотілося все кинути й майнути у рідненьке село, адже рідні місця лікують. Якщо не лікують, то сил точно підкидають.
— Тоді хоча б на вихідні приїдьте. Я тобі стільки цікавого маю розказати, - інтригувала Юлька.
— Це як Стас скаже. Він у нас тепер за старшого. Опікун наш з Євою. У нього в лікарні начальство змінилося, перетурбація відбувається. Сердитий третій день.
— А у вас з ним як?
— Ніяк! Як у паганому індійському кіно, причому, в другій серії. Пам’ятаєш, у першій відтанцювалися й відсміялися, а тепер плачемо і ходимо сумні та невеселі. Цілує зранку у щічку й поспішає на роботу, приходить увечері, вечеряє, грається з Євою, якщо та ще не спить, дивимося разом мультики, фільми чи передачу яку, говорить «добраніч», знову цілує у лоба чи то щічку і йде до себе. Це зветься «братські стосунки», - від моєї іронії ледве телефон не позеленів.
— Весело. Я все ж чекаю вас на вихідні. Детальніше поговоримо. І не гризи себе. Погоджуюсь, печально, але життя триває. У вас є Єва.
Юлька була права – нас тримала докупи саме Єва. Заради її спокою і комфорту ми зі Стасом готові були вдавати щасливих братика і сестричку двадцять чотири на сім щодня.
Коли я озвучила Стасу, що збираюся влаштовуватися на роботу, він так округлив очі, що й без слів стало зрозуміло – не розуміє навіщо.
— У нас є гроші. Я працюю. На Єву допомогу по опіці мають заплатити.
— Ага. І майже уся зарплата піде на комунальні за нашу немаленьку квартирку, - нагадала на всяк випадок, раптом забув.
— Єву ми куди подінемо? Ти там якісь реферати начебто друкувала? Ото б і займалася цим, якщо сильно пече щось робити, крім навчання, і страх, як хочеться фінансової незалежності, - згадав.
— Зараз літо, це буде актуально лише з вересня. А Єву можна в дитячий садочок віддати. Їй колектив не завадить.
— Припустимо. І де ти збираєшся працювати з незавершеною медичною освітою?
— Чому це незавершеною? Медучилище ж я завершила. Можу медичкою працювати. А потім практика піде, а я вже як би й працюю. Медсестрою при якійсь бабульці чи то якомусь дідуганчику, нянькою при дитині…
— Логічно. Здати свою дитину у дитячий садок, щоб сидіти з чужим шкетом. Їхала б ти у село до молодят. Я б на вихідні приїхав, ми б їм чимось допомогли, а? Назакатували б на зиму чого-небудь зі своєю відьмочкою. Зайняла б голову і язик чим-небудь, а?
— А ти б тут з дівками розважався? – вискочило саме собою. Блін, я спіймала себе на думці, що починаю дико ревнувати. Стас посміхнувся й нічого не сказав. Зате подав голос папуга:
— Кашмар-р-р-! Каш-ш-ма-а-а –р-р-р! – репетувала пташка.
— Я теж так думаю, Кеша, - погодився Стас і на деякий час сховався у себе в кімнаті, потім повернувся на кухню рішучий, готовий обговорювати спірні питання:
— Я обіцяю, що в цьому домі дівок не буде. Ти їх точно не побачиш. Ти доросла дівчинка, маєш знати, що коли мені приспічить, я знайду спосіб, як задовольнити свої потреби за межами дому, - він майже пішов, але знову повернувся, - Сподіваюсь, ти також позбавиш мене від візитів своїх кавалерів.
— Можеш не сумніватися, - впевнено пообіцяла я.
— Ото й ладненько. Домовилися.
Досі ми жили під крильцем покійного вітчима й навіть не здогадувалися, скільки проблем у цьому світі. І найбільше питання: «Де взяти гроші, щоб вистачило?» нас також не особливо хвилювало. Стас працював в задоволення, а не за потребами, і гроші також витрачав на задоволення.
Моє відкриття номер один: виявляється, медсестер поголовно скорочували чи то відправляли у відпустку за свій рахунок. І вони плавно поповнювали ряди чи то торгашів до Польщі, чи то торгашів турецькими товарами.
Моє відкриття номер два: скрізь потрібні спеціалісти з досвідом роботи хоча б рік. А де усім брати цей рік досвіду роботи? Це нікого не хвилювало. Я накупляла газет, у яких були оголошення – пропозиції роботи, й почала вивчати усе, що пропонувалося дівчатам з дипломом медучилища і без досвіду роботи. Ото такою спантеличеною з маркером у роті серед купи газет посеред зали мене застав Стас, який чомусь повернувся не о двадцять першій чи то двадцять другій години, як зазвичай, а всього лише о вісімнадцятій годині.
— А я тебе не чекала так рано. Кашу навіть не ставила, - попередила.
— Сьогодні амністія рабів кухні. Я торта купив. Київського. Чаю заваримо і можна влаштовувати бенкет. Де Єва?
— Спить у нашій кімнаті. Набігалася у дворі, з хлопцями гралися у партизан. Тепер усі кущі вивчені, руки подряпані.
— А ти чим маєшся? Все роботу шукаєш? І що знайшла, якщо не секрет?
— Ось, наприклад, потрібна касирка у «Бістро», - мені здавалося, що гарна робота.
— Не покатить. Ти табличку множення не всю знаєш. Тебе на гроші обдурити – раз плюнути, - критикував Стас. І хоча мені неприємно було чути таке, але це була чиста правда.
— Оператор асенізаційного обладнання, - ледве прочитала я абсолютно незнайому мені професію. По самовпевненому фейсу Стаса зрозуміла – щось не так.
— А чому б ні? Це непогана спеціальність як для дівчини. Можна спробувати, - оксамитово так сказав, а сам либиться.
— А що таке асенізаційне обладнання? – розумію, що собака закопана саме там, причому, доволі глибоко.
— Каналізації чистять, - доступно пояснив Стас. – Що таке каналізації і що там плаває треба пояснювати?
— Сам там працюй! – сердито винесла вердикт.