Пів року я лише й чула від вітчима та мами про успіхи Стаса як прекрасного хірурга. У листах та дзвінках він постійно згадував про моє існування і, якщо вірити вітчиму, передавав привіти. Я тихенько раділа його відсутності й насолоджувалася компанією маленької Єви. Не приховую, Єва мала статус моєї живої ляльки, але насправді я вирішила ліпити з неї особистість ще з пелюшок. Ніяких сюсюкань! Серйозно і відповідально.
— Яка дівчинка хальосінька! – починала знайому пісню чергова бабця, побачивши Єву, що гордо чесала на дитячий майданчик при параді: пишні бантики, гарненьке випрасуване платтячко, білі носочки під червоні чи то білі сандалики. Як для червоної доріжки Каннського фестивалю. Бо смак треба прищеплювати теж з самого малюсінького, інакше не прищепиться. І ото як тільки таке сю-сю, так я зразу зупиняла:
— Доброго дня! Проблеми з дикцією?
Обличчя бабці зазвичай трохи перекошувалося і вона починала дивитися на мене, як на ворога народу. Зате Єва була захищена, а це для мене було головне.
Мене вчила бабуля нічого не брати у незнайомих, що б не пропонували. Єву я також просила не реагувати на цукерки, пряники та інші смаколики. У нас була угода – я даю таке саме, але більше. Їй пропонують шоколадку – я видаю дві. Не обійшлося без казусів. Старенький чоловік Микола Петрович (дуже гарна людина) у нашому дворі був відомим ласуном. В день отримання пенсії чи наступного дня він урочисто йшов до магазину і купував … козинаки. Хто не знає, то соняшникове насіння лузане у карамелі. У діда й зубів тих – один-два і нема, але він любив саме ці ласощі. Як і чим гриз – не зрозуміло. Так ото купив він тих козинак і йшов додому. Дорогою зустрів Єву, що вибігла з дитячого майданчика за м’ячиком. Я сиділа на лавці й читала анатомію, періодично поглядаючи, чим зайнята Єва у пісочниці. Побачила я вже той момент, коли Єва відмовилася від запропонованого Миколою Петровичем чогось. Що саме пропонувалося, я не роздивилася.
— Що треба купити? – по виразу обличчя Єви я зрозуміла, що їй сподобалося те, що не можна було брати з рук старенького.
— Козюлькі, - сумно протягла Єва.
— Та ну ладно, – ніколи б не повірила, що старенький пропонував Єві козюльки. Тоді про пристрасть пенсіонера до козинаків я ще не знала. – Ти впевнена? – перепитала я Єву.
— Дід казяв казюлькі сьмацьні, – запевняла Єва.
— Щодо смачних, то без сумнівів, мала, – довелося затягти Єву в магазин, щоб вона глянула на вітрину і показала предмет бажання. Смішніше було, коли вдома мама спитала її, чим Єва забруднилася таким липким, і та цілком серйозно відповіла:
— Казюлькі. Сьмацьно! Єва кусяла і Катя кусяла.
— Не доїдаєте ви, дівчата, чи що? – підозріло поглянула на нас мама. Довелося пояснити. І не лише мамі, тому що козинаків ми купили чимало. Коли вітчим повернувся з роботи, Єва вирішила порадувати тата, пригостити смачним:
— Па, хоць казюлькі?
— Давай! – погодився вітчим і пішов читати лекцію мамі, що в організмі меншої доці чогось там не вистачає, тому що цей організм потребує екзотичної їжі.
Єву можна було вважати комфортною дитиною. Принаймні, ми з нею могли домовитися. Вона швидко зрозуміла, що коли мені щось треба вчити, їй краще тихенько погратися іграшками у куточку. Єва виштовхувала усіх з кімнати або ходила по хаті й попереджала:
— Катя ульокі. Буде вляч, – що означало «Катя вчить уроки, бо їй треба стати лікарем».
А ще мене виручала зручна річ – відеомагнітофон. Касета з мультфільмом – і Єви не видно й не чутно десь пів годинки. На більше її не вистачало.
Коли всі уже почали говорити про приїзд перед Новим роком Стаса, Єва теж принесла фотку братика й урочисто вручила її мені.
— Колі плііде?
— Скоро. А тобі він навіщо? – не могла збагнути інтерес Єви, хоча розуміла, що має бути.
— Хоцю кукілку! – он воно що. Видно, вітчим сказав, що Стас привезе подарунки.
— А у тебе їх мало, ага? – показувала я на куток кімнати, де вздовж плінтуса сиділи в ряд різні за розміром і кольором волосся ляльки. Була навіть зростом, як Єва. Її ми використовували як манекен, на який вішали одяг самої Єви.
— Сцє хоцю! – пояснювала позицію мала.
— Ага, а пігулок від жадібності, якомога більше не хочеш? – критикувала я Євину поведінку, розуміючи, що злюсь не на неї, а на Стаса, який ще не приїхав, але з яким доведеться ділити увагу малої. А ще я злилася на себе, тому що останнім часом надто багато думала про нього. А думала, тому що Юлька постійно зі своїми пророцтвами ідіотськими.
Того дня ми з мамою рядили ялинку в залі. Я нарядилася раніше від ялинки й не гірше, немов на виставку: нафарбувалася і закрутила волосся у великі локони, усю ніч проспавши для цього на бігуді. Навіть собі я боялася зізнатися, що все це робила для Стаса.
І ось він гарний, зараза, як кіноактор, з посмішкою людини, що стала за мить мільйонером, з валізою на коліщатках в одній руці й сумкою спортивною в іншій руці, стояв на порозі. А поруч стояла… німецька наречена Мері. Правда, не дуже вже та Мері була німецькою — її родина лише десять років назад виїхала на постійне місце проживання до Німеччини, тоді ще НДР.
— Знайомся, Мері, це мій тато, добра мачуха Лариса, менша красуня-сестричка Катя і найменша сестричка Єва.
— Класуня Єва! – поправила моя лялька.
— Боже ж мій, як виросла, красуня не те слово. Богиня! – це стосувалося Єви, але дивився він чомусь на мене. І Мері теж витріщилася на мене, приліпившись своїм недобрим поглядом. Наші очі (її зелені котячі й мої чорні буравчики) мовили набагато більше, аніж усе, що ми вимовили за перший день знайомства.
Стас бігав по квартирі, роздивляючись мамину перестановку. Єва бігала за ним і вимагала подарунок. Треба було бачити очі Єви, коли замість очікуваної ляльки Стас витяг з великої сумки картонну коробку з іграшковою залізницею у розібраному вигляді.