Агроном, колгоспник… щось таке банальне, не престижне і з малою зарплатнею. Так ви уявляєте людину, яка працює в сільському господарстві? Кирзові чоботи в болоті, пошарпана куртка, руки в мастилі, замість автівки трактор чи комбайн, замість вілли хатинка серед поля. Схоже? Можливо, так краще: агроном — це людина, якій ми завдячуємо і хлібом на столі, і молоком, а ще смачними фруктами та овочами? І навіть отрутою, якою кропимо рідну картопельку, щоб “виздихали ті жуки”. Ні? Все одно не так круто, як менеджер, правда? Хоча насправді саме слово “менеджер” вже таке затаскане і банальне, що навіть звичайна доярка може отримати в трудовій книжці посаду “менеджер з доїння”, от тільки суть завдань від цього не зміниться.
А якщо я вам скажу, що агроном — це син Землі, тобто напівбожество? Ну-ну, не спішіть сміятися! Ви ніколи не помічали, що є люди, в яких удома і кактус волає про допомогу, а деякі в бетон кидають зернятко і воно проростає? Закінчити ВНЗ із дипломом агронома може будь-хто, але бути справжнім фахівцем — тільки одиниці. І суть не в відмінних оцінках, зовсім ні, кому ті п’ятірки зараз потрібні, це давно застаріла історія. І питання навіть не в досвіді, хоча цей аспект є вагомим в будь-якій професії. Тільки істинному агроному відкриваються таємниці Землі, можливість спілкуватися з нею, передається досвід предків.
Як? А що як раз на рік збираються на раду батько сонця Сварог, громовержець Перун, бог достатку Велес, бог плодючості Ярило, і обов’язково Віли — богині долі, які приймають волю богів і передають її обраним. Мудреці сідають за великий дубовий стіл, ставлять на нього келихи із заговореною водою та вливають туди частинки своїх сил. А коли настає час, Віли дарують новонародженим немовлятам незвичні дари. І навіть, якщо в дорослому віці людина зі здібностями бога обирає іншу професію, вона все одно тягнеться до природи, бо це її сутність, бо там буде щасливою її душа.
Істинний агроном живе не за григоріанським чи юліанським календарем, а за технологічною картою свого володіння (господарства), встає разом із сонцем, сонний, втомлений, але з чіткою метою — зростити, дати нове життя. На черговому обході полів він вливає в кожну рослину силу і любов, подаровані богами. Істинний агроном ніколи не піде на поступки, не зашкодить землі, адже відчуває її. Відчуває кожен лишній кілограм пестицидів, чує шепіт рослин, які просять необхідні мікроелементи чи навпаки залишити їх в спокої.
Досі не вірите в надприродну силу істинного агронома? А що ви скажете на те, що він повинен володіти знаннями агрометеоролога, фітопатолога, ентомолога, інженера, селекціонера, маркетолога, техніка, ґрунтознавця, фізіолога, економіста, агрохіміка, ботаніка? Так, стільки знань в одній людині! Тобто агроном має бути свого роду рослинним лікарем, щоб вчасно зупинити поширення хвороб на полі чи знищити комах-паразитів, фармацевтом, який підкаже найкращі добрива для гарного врожаю. А ще повинен вміти працювати з технікою, щоб знати, що вона не шкодить Землі, гарним економістом, щоб не тільки природа отримувала задоволення від роботи з ним, а ще й господарство мало прибуток.
Ще не переконала? Тоді тримайте козир! Якщо у вас є знайомі аграрії, то ви, мабуть, чули фразу "90% успіху залежить від бога". Тобто не достатньо купити найкраще насіння чи внести занадто багато добрив. Важливо ще, щоб в необхідний час пішов дощ, живильний, рятівний, цілющий, чи, щоб взимку озимі культури були вкриті пухкою сніжною шубою, а влітку — палюче сонце не вбило тендітну рослину своїм розпеченим промінням. Істинний агроном, наділений божественною силою, відчуває зміни в природі, знає, коли варто посіяти, внести чи зібрати. І тут, коли здається, що в сина Землі все виходить легко й невимушено, починається найскладніше — переконати у своїй правоті. Він має бути впевненим в собі, сильним духом, мудрим, вміти знайти вагомі слова переконання, бо має вкласти своє бачення в голови тих, хто працює поряд з ним.
Ще кажуть “агроном — свята професія”, адже їсти люди хотіли споконвіку і зараз нічого не змінилося. Завдяки тому, що син Землі цілодобово працює на полі чи в саду, ми маємо різноманіття фруктів, овочів, круп і найголовніше — хліб.
Робота агронома цікава, насичена і навіть творча, бо кожен сезон не схожий на попередній, тут завжди знайдеться місце для експериментів із новими сортами рослин чи навіть культурами, системою обробки ґрунту чи відмови від будь-якого обробітку для того, щоб природа могла відпочити від нас, людей. Але одне залишається незмінним — віддана любов до своєї матері — Землі.