Від чого залежить ефективність творчого мислення? Думаю, що від його спрямованості, сконцентрованості та – висловлюся так – від «накачування». Накачування – просторічний термін із мого авторського лексикону. Якщо образно уявити мозок як електричний акумулятор, то будуть доречні такі електричні терміни як «зарядка» і «накачування».
Тут маю на увазі спеціалізоване акцентування на певному напрямі думки. Для досягнення успіху власну творчу думку можна і потрібно «накачати», направити в корисне річище, налаштувати пошук рішення. Як це краще робити?
Це можна здійснити за допомогою цілеспрямованих тематичних бесід, спеціалізованого спілкування з компетентними людьми, з енергійними послідовниками потрібної ідеї, адептами, яскравими особистостями. А також за допомогою обговорення проблеми з однодумцями чи з противниками ідеї, аби вони не були до неї байдужі. Мозок при цьому цілеспрямовано активується.
Спілкування з такими людьми здатне дуже «підзарядити» творчу людину, налаштувати її на креативну хвилю, дати істотний поштовх процесу. Сильна емоція та враження сприятимуть розвитку процесу. Стосовно цієї нагоди сповідую принцип: «Найбільша розкіш у житті – це спілкування з цікавими людьми». Намагаюся цей принцип застосовувати тоді, коли хочеться налаштуватися на потрібну «хвилю».
Також можна підвищити інтенсивність творчого процесу за допомогою тематичної літератури та відеоматеріалів, відвідування музеїв та виставок, вивчення досвіду інших поколінь та народів у цьому напрямі. Сучасні технічні засоби дають широкі можливості для цього. Вони можуть дати для творчості поштовх, що активізує.
Важливо зауважити, що такий самий поштовховий ефект може дати не тільки позитивна – у сенсі підтримки поточної ідеї – інформація, а й негативна стосовно неї. Тобто вам психологічно допоможуть у пошуку потрібного творчого рішення не лише соратники та однодумці, а й антиподи, противники поточної ідеї.
Думаю, що основний поштовх у творчому пошуку дає саме сильна тематична емоція, в яку сторону вона не була б спрямована – у бік підтримки чи у бік протидії. Яскрава емоція включає мозок в активну роботу, інтенсивність творчого пошуку збільшується – завдання наближається до розв'язання.
Чи потрібно творчий «поштовх» пасивно чекати, чи можна його якимось чином пошукати та навіть організувати? І який, власне, вигляд він може набувати на практиці? Мені відомі випадки з власного досвіду, коли таким ефективним поштовхом до творчого процесу були прості слова, сказані іншими людьми. Сказані ніби випадково і без будь-якого зв'язку з шуканим рішенням.
І воно, це саме шукане рішення, приходило ніби теж випадково і без зв'язку з поточною розмовою. Без видимого зв'язку…! Однак зв'язок у таких випадках завжди є, але наша підсвідомість знаходить його часто без прямого контролю та обмірковування. Тригер перемикається «сам собою», без відчутного «клацання».
Такі слова, фрази, зауваження, вирази як чарівний золотий ключик дивовижним способом відкривають «потаємні дверцята в комірчині тата Карло». Хто зробив чарівні борідки на цьому чудовому ключику, які підходять до дверцят таємниці та дозволяють її відкрити? Господь Бог? Ваше право вірити у таку версію. Я вірю у властивості людського мислення, таємниць якого ми досі не можемо повністю пізнати.