Усі знають фей, як маленьких грайливих дівчаток, які збирають магічний пилок, а у вільний час бешкетують. Але все це – кінематографічний образ, який лише злегка схожий на справжніх фей. Бо реальні феї – це узагальнене поняття міфічних створінь, які діляться на багато видів. Тож почнемо ми із самих моторошних та кровожерливих.
Банші або бенші (ірл. bean sídhe - жінка з Ші) - в ірландському фольклорі та у жителів гірської Шотландії особливий різновид фей, що віщують смерть. Зазвичай блукають, крадучись серед дерев, або літають. Видають пронизливі вигуки, в яких ніби «зливаються крик диких гусей, ридання дитини і вовче виття», віщуючи смерть будь-кого з членів роду, до будинку якого вони підійшли.
Зовнішній вигляд цих фей відрізняється від потворної баби до блідої красуні. У неї довге волосся, що розвивається, вона носить сірий плащ поверх зеленої сукні, має червоні від постійного плачу. Зустрічається опис рудоволосих блідих жінок із в'ялою шкірою.
Фактично, тут ми стикаємося із плутаниною за принципом схожості зовні. Фея (фейрі), що віщує смерть, і неспокійна душа померлої відрізняються за суттю та природою походженням. Скоріш за все, ми маємо справу із різними істотами: одні з них Ші, є жителями кельтського духовного каналу, які ніколи не були людьми, а інші - неспокійні душі, власне - плакальниці. У нас їх ще називають крикси, в латиноамериканських міфах - йорона.
Як їх вирізнити? За місцями зустрічі. Плакальниці, здебільшого, прив'язані до кладовища, місця загибелі чи будинку, де жили (тому і можуть з'являтися перед смертю когось з родичів), а Ші мають вільне пересування. До того ж, якщо Ші приходять віщувати смерть когось із роду, з великою імовірністю в цьому роді були так звані "підмінці", тобто ті, кого підкинули феї замість дітей, згідно міфів. Насправді ж такі роди, скоріш за все, мали контракти із Ші. Їх обов'язком було пустити духовну сутність в тіло дитини та народити її, а Ші, у свою чергу, мусили підтримати рід та зробити його життя благополучним.
(с) За матеріалами з Інтернету та мої спостереження.