ІКТОМІ
Павук Іктомі — герой міфів племен дакота і сіу. Він створив землю, подарував людям мову, навчив захищатися від зла. Іктомі привчив людей розповідати довгі цікаві історії, подарував їм імена і вигадав перші ігри.
В той же час Іктомі — трикстер і дуже неоднозначний персонаж. Він весь час дражнить і розігрує тих, з ким зустрінеться, і часто його жарти не такі й невинні. Звичайно, сам павук часто потрапляє в неприємності, але й оточуючі страждають. Ось, наприклад, міф сіу про створення землі.
Колись давно, як у світі була лише вода, павуку Іктомі захотілося створити твердь земну. Він наказав різним тваринам пірнати на дно океану, щоб принести грудку землі. Однак океан виявився таким глибоким, що нікому не вдалося виконати доручення. Тоді Іктомі в останню спробу послав на дно ондатру. Слухняно пірнула ондатра під воду і пробула там довго-довго. Нарешті ондатра спливла, і хоч у її пазурах був затиснутий грудочку землі, сама вона була мертва. Взяв Іктомі цю землю та створив сушу.
Іктомі сплів першого у світі Ловця Снів. Він почав плести павутину у вербовому обручі. Добрі сни й гарні думки проходять наскрізь і потрапляють до людини, а кошмари заплутються у павутинні та пір'ї й зникають зі сходом сонця.
А ще, кажуть, перед Ікто не могла встояти жодна жінка. Чи майже жодна? :)
КОЙОТ
Койот зустрічається у міфах не лише навахо, а й мало не всіх індіанських племен США. Зазвичай він виступає як трікстер. Ну так, люблю я трікстерів, mea culpa )) Відомі байки про те, як Койот танцював з зірками, як він спіймав в капкан вітер і змусив того не дути весь час, зводячи людей з розуму, як він врятував дітей племені від злої сови, випаливши тій очі.
А от саме навахо вважають койота ще й винахідником чаклунства, а також божеством полювання, війни та кохання. Більш того, подейкують, що саме койот створив першу людину з суміші бруду та крові. Трохи нагадує Старий Заповіт, правда? А ще є легенда, начебто Койот вкрав вогонь з вершини гори і подарував його людям, ну чисто Прометей.
Що ще важливо для персонажа моєї книги, так це те, що Койот вважається також захисником традиційної індіанської культури від вторгнення європейської. Наприклад, потрапивши в пастку до антрополога, обманює чужака, залишаючи йому лише забруднені екскрементами записи.
ВАЙЯ
Wa ya — так називали червоного вовка черокі.
До прибуття європейців червоний вовк займав важливе місце в міфології черокі. Він був супутником Кана'ті, мисливця та батька Анівая або Вовчого клану. А ще червной вовк ходив дорогою, яка відділяла добро від зла.
ТИСОТА
Тисота, він же Хе-Но — ірокезький бог грому. Воїн з чарівним пером на голові, яке захищає його від нападів. Кажуть, колись він жив у печері під Ніагарським водопадом.
Надзвичайно скромний Хе-Но, геть не хизуючись, вбив гігантську водяну змію, яка перед цим проковтнула не тільки купу ірокезів, а й ціле божество Гуннодояку. А ще не дав Кам’яним Велетням захопити світ, просто неквапно розбив їх на друзки.
#122 в Фентезі
#22 в Міське фентезі
#475 в Любовні романи
#118 в Любовне фентезі
Відредаговано: 01.04.2023