Франкфурт-на-Майні 2044 рік.
Сидячи на останньому ряді, перед собою можна було розгледіти всю лекційну залу. Сидіння розташувалися спеціальними рядами, як це було ще заведено у стародавній Греції, секрети акустики передалися через століття та успішно втілювалися в університетах по всьому світу. Молодий хлопець, школяр на вигляд, різко вирізнявся своїм віком від присутніх студентів, переважно старших курсів, уважно слухав сивого професора, який стоячи за своєю кафедрою тримав у руках релікт минулого. Цим реліктом він встиг вимазати всі свої руки, але походжаючи подіумом та проводячи лекцію він ніяк не міг з ним розстатися, час від часу записуючи білим шрифтом щось на дошці. Його постійні студенти, які приходять на більшість його пар, відають, що зайняття проходять тільки в такий спосіб, а не інший. У епоху цифризації більшість занять перейшла в онлайн, а легші та початкові предмети передані у владу великих мовних моделей, які заполонили світ і лиш роблять те, що змагаються за увагу користувачів. На відміну від сьогодення, його лекції виглядали як шматочок минулого, витягнутий зі своєї часової лінії та перенесений у наші часи. Професор Матіас Небель був свого роду попзіркою в науковому товаристві. Його теорії з історії людства не могли витримати навіть найбільш натреновані мовні моделі, не кажучи вже про людських противників. Він набував що раз більшої популярності також серед молоді, завдячуючи не в останню чергу соціальним мережам своїх студентів, які на живо транслювали божевільного професора, який змушував відвідувати свої лекції і не проводив жодного заняття онлайн. Попри усі ці диковинки, у лекторній залі рідко коли можна було знайти вільне місце.
- Таким чином, опираючись на дослідників минулого, можемо з обережною впевненістю стверджувати, що уся європейська цивілізація була побудована на підставі трьох культур: Німецької, Французької та Англо-Сакської. Більшість політичних та регуляторно-юридичних норм у сучасному світі ми завдячуємо завдяки поєднанню столітніх напрацювань цих держав. Шляхом спроб та помилок. Шляхом процвітання та занепаду. Шляхом крові та страждань. Але для того, щоб засвоїти як саме ці процеси формувалися у суспільстві, давайте поговоримо про таке поняття як абстракція. Художники та програмісти мовчіть.
По залу прокинулася хвиля легкого сміху.
- Нумо, сміливіше, що думаєте? - повторив професор, походжаючи по подіумі.
- Абстракція — це старання людей описати неіснуючі речі, - викрикнув хтось з залу.
- Добре, досить непогано. Хтось ще?
- Це метод наукового дослідження, який допомагає субʼєкту виокремити загальні властивості чи ознаки обʼєкту, - вигукнув інший.
- А-х-х. Забув згадати про філософів — пересідайте на лаву до художників та програмістів, - з посмішкою відповів професор, на загальну потіху залу. - Це також вірно, хоча це досить філософський підхід до абстракції. Ще хто-небудь?
Зал здебільшого сидів тихо. Усі завмерли в очікуванні, як хто-небудь визволить їх від цієї незручної мовчанки. Попри увесь ореол толерантного та популярного професора, більшість знала, що він страшенно недолюблює нерозумних та неосвідчених людей, а тому боялися показатися такими в його очах. Лишень грона відважних та впевнених у собі студентів мала відвагу вступати з ним у дискусію.
- Це теоретичне узагальнення, - почулося з залу. Професор кивнув головою на знак згоди.
- Як бачите, у цього поняття багато пояснень, але всі вони правильні, - продовжив професор. - Взяти до прикладу Першу Французьку Революцію. Саме з неї почався продемократичний рух народних мас. Саме під час неї плекалися такі абстрактні поняття як права людини. Навіть була прийнята так звана “Декларація прав людини і громадянина”. Для нас сьогодні це звучить як щось звичайне та буденне, чи не так? Але оскільки люди того часу вже знали та сприймали інші складні абстрактні поняття, такі як юриспруденція чи навіть саме поняття держави та державні кордони, тобто усе те, що існувало в людських головах та думках, тому ця декларація про права людини була сприйнята та засвоєна суспільством. Бідніші верстви населення потроху починали відчувати свою значущість.
Але чи були вони першопроходцями тих соціальних елементів та досягнень, плодами яких, ми маємо згоду користуватись і дотепер? Прошу звернути вашу увагу, що темпи акумулювання знань та поширення інформації ніколи не були настільки швидкими як тепер. Перша сучасна інформаційна революція відбулася коли уряд Сполучених Штатів у відповідь на запуск Радянським Союзом першого штучного супутника Землі у 1957 році, створює спеціальну агенцію під назвою ARPA. Роками пізніше, саме під крилом цієї агенції на військові потреби повстає проект під назвою ARPANET - прабатько сучасного інтернету.
Вже у 2000х років ця технологія, завдяки комерціалізації та капіталістичному підходу створює фінансову бульбашку. Саме завдяки цій технології, ми маємо змогу майже миттєво обмінюватися інформацією зі всього світу. Більшість досягнень людства стають загальнодоступними. Щоб оцінити масштаби впливу інтернету на людську історію, давайте повернемося на два тисячоліття назад, коли на території сучасної Європи панував зовсім інший лад.
Професор підійшов до деревʼяної дошки, яку розробили спеціально на його замовлення, і піднісши свій релікт білого кольору, який він увесь цей час тримав у руках, до дерев'яного стенда, пофарбованого у зелений колір, та натиснувши на нього записав наступні слова: “Pax Romana”.
- Перша держава, яка мала фундаментальний вплив на подальший розвиток європейського континенту, була саме Римська імперія. Більшість політичних та соціальних інститутів навіть через сотні років було запозичено саме з неї, а латинська мова та алфавіт став прабатьком усіх сучасних європейських мов. Започаткована як і більшість тодішніх держав як монархія — з одноосібним правлінням самодержавця, пізніше перетворилася у республіку, щоб потім знову обернутися на монархію - з імператором на чолі. Прошу звернути увагу, що величезний культурний спадок залишений римлянами, у своєму зародку не був їхнім досягненням. Римляни, на початку своєї історії були радше войовничою нацією. Підкоривши Грецію, вони були вражені рівнем розвитку еліннської держави. Потрібно віддати належне римлянам. Замість того щоб зруйнувати та насаджувати свою, ще недозрілу культуру, вони перейняли, засвоїли та вивели грецьку на питомо новий рівень. Порівнюючи пантеон цих двох культур, коріння римської міфології бере свій початок у примітивних міфах, повʼязаних з богофікацією сил природи, сімʼї та походження. Пізніше під величезним культурним впливом греків, вони перейняли більшість богів, надавши їм свої імена: Зевс став Юпітером, Гера — Юноною. З часом у римський пантеон також потрапили боги, які не мали своїх аналогів у Грецькому, такі як Ескулап чи Асклепій, бог медицини, а також Аполлон, бог світла або Сонця в залежності від часу. Не дарма, коли говорять про період Античності, йдеться виключно про римську та грецьку держави.
Професор підійшов до своєї кафедри та відпив трохи води зі своєї склянки. У залі і далі панувала тиша, яку ніхто не осмілювався порушити.
- Тобто, роблячи досить грубе узагальнення, підкреслюю, досить грубе, можемо говорити про певний рівень абстракції. Римська культура та політичні устрої певного часу, базуються на грецькій. З іншої сторони грецька культура та міфологія також має в собі багато запозичень з Єгипту, а Єгипет та Греція своєю чергою перейняли багато чого від Шумерської та Вавилонської. Таким чином, знову ж таки, можемо говорити про певний фундамент, на якому засновані певні абстрактні поняття, які потім, через сотні та тисячі років видозмінювалися, щоб прийти до сьогодення у тому вигляді як ми їх знаємо тепер. Це і релігія, і політичні устрої — демократія, республіка. Інститут сімʼї — ми добровільно закріплюємо наше життя з партнером навіть на державному рівні і вже разом маємо інші права та обовʼязки, податки для прикладу.
Залом кинулася легка хвиля сміху.
- Так, деякі історики стверджують, що навіть у стародавньому Вавилоні одружений фермер, який має нащадків, мав певні привілеї, які стосуються розміру данини, яку він повинен був сплачувати. В цьому був певний сенс, оскільки у разі війни та призову на службу, саме його діти подбають про ферму, урожай буде зібраний і таким чином, збільшуються шанси уникнути голоду. Наступного разу, коли будете заповнювати свою податкову декларацію, будете знати що у нас багато спільного з фермером стародавнього Вавилону.
Зал знову невимушено відреагував посмішкою.
- Це і наукові досягнення, цифри до прикладу, які ми і досі називаємо арабськими. Тільки подумайте, індо-арабська система числення, була винайдена індійськими математиками близько 500 р. н.е. Своєму розповсюдженню вона зобовʼязана насамперед арабським народам, які принесли її на північ Африки і яка чекала свого зіркового часу приблизно одне тисячоліття, аж допоки італійський вчений Леонардо Пізанський, більш відомий як Фібоначчі, у північноафриканському місті Беджая вперше зустрівся з цими числами. Результатом цієї зустрічі увесь світ користується і до цього часу. Іншим з прикладів буде Евклідова геометрія, його праця “Начала”, стала своєрідною біблією для вчених Ренесансу та Просвітництва, а по кількості виданих екземплярів поступається хіба що Біблії. Важко оцінити той неосяжний вплив, який вона зробила на усе людство. Тобто знову ж, якщо прослідкувати тенденцію можемо дійти до нехитрого висновку — більшість складних ідей та винаходів, базуються на досягненнях минулого. Не секрет, що першочергове втілення ідей не завжди ідеальне, лишень з плином часу ми можемо виправити недоліки та вдосконалити переваги. Візьмемо до прикладу звичайний автомобіль, не сучасний, а старий, з початку століття, то можемо відзначити, що концепція більшості механічних елементів, існувала вже сотні років. Той самий карданний вал, офіційно вперше був запропонований Джироламо Кардано, італійським математиком ще у 1545 році, а самі ж перші автомобілі були дуже і дуже далекі від сучасних. Чому я саме привожу до прикладу авто, так це тому, що з моєї абстрактної точки зору — це зібрання накопичених наукових досягнень з різних галузей узагальнення та вдосконалення задля однієї спільної мети. Дизель, винайшов свій двигун тому, що його не влаштовувала кількість витраченої на дармо енергії при роботі парового двигуна. Наукові дисципліни вже перестали розвиватися як окремі сутності, але як сукупність та доповнення одне одного. Ось результатом цього поєднання ми маємо змогу користуватися сьогодні. Щоб повністю представити собі, яке враження справляли перші автомобілі на тодішніх людей, достатньо уявити, що за декілька років ті ж самі автомобілі чи електромобілі будуть пересуватися повітрям замість доріг. До чого я веду, - професор прокашлявся та знову відпив води, - наш світ вже давно увійшов у досить специфічну фазу, де самі знання нічого по суті не варті, без вміння їх застосувати. Для того щоб викласти свій короткий монолог перед вами, я, у свої 52 роки, змушений був перечитати силу силенну праць своїх сучасників та авторів минулого. Мало того, прочитане потрібно систематизувати та укласти в своїй голові, узагальнити та зробити певні висновки. Так, як ви студенти старших років, ви повинні розуміти, що найважче у процесі пізнання, так це зробити ці висновки правильними. Брак знань або упереджене ставлення до обʼєкту вивчення можуть поставити під сумнів усі результати ваших досліджень. У своїх працях, я висуваю теорії, хоча більшість з моїх критиків більш схильні їх називати гіпотезами. Це добре. Моє завдання полягає саме в тому щоб спонукати людей до роздумів. Щоб кожен з присутніх тут почав ставити собі відкриті питання та хоча б на хвилинку відірвався від свого екранного життя. Але…