Еріка
Мене до глибини душі зачепили слова Тимура щодо мого сірого жалюгідного життя, яке начебто іншим бути не може. Водночас серджусь на нього, але в той самий час й частково погоджуюся, оскільки я зовсім не авантюрна людина, й інколи мені таки здається, що життя проходить повз мене. А от Тимур… Напевно, якщо Тим не згниє у в’язниці, то зустріне старість у власній розкішній віллі десь на березі океану й ні секунди не шкодуватиме через те, що багато ризикував заради такого королівського життя. Його сміливість і авантюризм, безсумнівно, дозволяють витискати від життя все до останньої краплі. От тільки з таким способом життя ніколи не знаєш наперед, чим все закінчиться.
– А жити як середньостатистична людина насправді не так все й погано, – заявляю всупереч деяким внутрішнім протиріччям. – Принаймні я можу бути впевненою, що мене ніхто не позбавить волі.
– Твоя воля гірша від клітки, – коментує Тимур, криво посміхнувшись. – От жила ти, Еріко, праведно – і що? Можеш сказати, що почувалася при цьому щасливою?
– Цілком!
– Хай так, але твій світогляд не врятував тебе, бо з’явився поганець Тимур – і затягнув у халепу. Навіть якщо потрапимо під арешт, я хоч знатиму за що сиджу, а от ти загримиш ні за що. І це ще пощастить, якщо потрапиш у в’язницю, бо якщо нас впіймають переслідувачі…
Закушую щоки зсередини, складаючи губки бантиком, і демонструю обличчям невдоволення. При цьому вкотре за всю дорогу повторюю:
– Ненавиджу тебе…
Він осудливо хитає головою у відповідь і продовжує:
– І все ж святість не врятує тебе, бо є певні обставини, і ти на них впливати не можеш.
– До речі, на поцуплених речах лише твої відбитки!
– Ні, я був у рукавицях, – відбиває мій аргумент Тим.
– Але ж поліціянти – не якісь пройдисвіти. Вони зʼясують, хто був причетний до крадіжки, а хто лише стояв поруч.
– Еріко, Еріко… Ти ж не затримала мене у будинку, а могла! Ми звідти тікали разом, а тепер виїхали з Догарда в одному авто – все вказує на те, що ти моя спільниця. Хіба цього не розумієш?
Насправді все я добре усвідомлюю, але намагаюся знайти те, за що можна зачепитися, щоб якось виправдати свій божевільний вчинок. І що далі їдемо від Догарда, тим більше шкодую про свій вчинок. Неабияк хвилююся. Ще й доводиться покладатися на крадія, обплетеному татуюваннями. А я, між іншим, завжди остерігалася таких хлопців, бо стереотипи доказують, що вони ще ті покидьки. Принаймні я не знаю жодного замальованого малюнками інтелектуала, тому й роблю такі висновки.
Якийсь час у дорозі мовчимо. Лише аналізую нашу розмову. А тоді враз закрадається думка: “Що як життя не таке, яким я його завжди бачила, і я справді багато чого пропускаю? Мене ж дійсно нічого не врятувало від екшену, яким зараз живу. А що як ще й судилося потрапити за ґрати, або ще гірше – натрапити на тих бандитів? Я ще надто мало в житті бачила, щоб з ним прощатися!”
Від таких роздумів кидає в жар, і починаю мислити зовсім у іншій площині, зовсім незвичній для мене. Щось наче перемикається в мені, і стає нестерпно журливо від того, що у цьому багатогранному світі я майже й не жила. Навіть зрештою, скрегочучи зубами, собі зізнаюсь, що Тимур таки мав рацію щодо мого нудного існування. Ще з першого класу була старанною ученицею, друзів досі не завела, у галасним компаніях ніколи не гуляла. І взагалі рідко залишала свою затишну невелику кімнатку, яка й була всім світом. Жили лише світами з книг, і здавалося, що у реальності для мене нічого путнього немає. Звісно, було декілька спроб у перехідному віці наблизитись до однолітків, але батьки суворо заборонили відвідувати вечірки, надто контролювали та засуджували дружбу з тим дівчатами, з якими на той час близько спілкувалася. Загалом, всіляко обмежували, через що взагалі закрилась від світу. Тепер рідні не мають такого впливу на мене, як раніше, але бажання увірватись у це життя у мене вже давно згасло.
– Гаразд, покажи… Покажи мені, що я втрачаю… – слова проти волі витікають з глибин душі, і розсудливий розум цього разу не в змозі протистояти внутрішнім бажанням.
Тимур зі здивуванням на обличчі повертається до мене. Пильно заглядає в очі, щоб зрозуміти, чи я прошу щиро. Йому байдуже, що швидкість перевищує позначку сто тридцять.
“Бісовий смертник…”
– Ти не жартуєш, Еріко? Я, звісно, можу, але…
Вперше за всю дорогу він виглядає розгублено. Дивиться то на мене, то на дорогу.
“Мабуть, роздумує, чи треба воно йому, або вже й шкодує, що наштовхнув мене на такі роздуми”, – підозрюю.
– Вважай, що ти мене вмовив скуштувати смачненького. А оскільки серед моїх знайомих немає таких ошаленілих, як ти, то звертаюсь до тебе, любий крадію. Розкажи мені, розумнику, що я пропускаю у цьому житті? А краще продиктуй за пунктами що мені треба зробити, аби впевнитись, що весь час не жила, а існувала.
– Еріко, який в цьому сенс, якщо одразу зіллєшся?
– Я робитиму все, як скажеш, а тоді й зрозумію, чи був у цьому сенс. Можливо, тоді второпаю про що ти говорив, відкрию для себе щось нове...
– Ти навіть зараз мислиш як відмінничка, – хмикає Тимур і зосереджується лише на дорозі. – Це не так працює. По-перше, навчись розслаблятись. Ти, Еріко, намагається все тримати під контролем і ще й навʼязуєш свою думку, де треба і не треба. Відпусти все до біса - і нарешті розслабся!
– У наших обставинах це зробити дуже легко, – видаю сарказм у відповідь і закочую очі.
– Я серйозно. Забагато розмов, метушні… Всядься вже нарешті. Все одно ти зараз ні на що не в змозі впливати.
– Б’єш у найпекучіше, – зізнаюся, а тоді різким помахом руки закидаю заплутане волосся назад і киваю: – Гаразд. Трохи відпустити хватку мені таки не завадить. Спробую самонавіювання, – заплющую очі, – ніхто за нами не їде, не лунають постріли, навколо пустеля, спокій… – повільно й вдумливо починаю свою афірмацію.
Аж раптом відчуваю, що Тимур гальмує. Розплющую очі, щоб зрозуміти причину, – і попереду помічаю блокпост.