Лілі вбили
5.
У вестибюлі зависла сонна й прохолодна тиша. Тлуста корова каміну нудно позіхала розкритою пащею. Катерина напхала туди порожніх коробок від ліків – залишилося тільки піднести сірника. Мені здалося, що в будинку нема нікого. Ніде ні звуку, ані голосу. Навіть стривожені книги у флігелі замовкли. Я згадав Альбертину, її солодкий подих й зле подумав, що професор Шульга мене обманув. Може, повіз Понаровську на консультацію в клініку. А, може, приспав таблетками. І Катя теж заснула, зморена постійними тривогами.
Рвонув на себе високі двері з різьбленими одвірками. Так і є. Понаровська спала. Сиділа в інвалідному візку, схиливши голову на ліве плече. Сонячний зайчик, що відскакував з відкритого вікна, грався на її мармуровій щоці. Жінка була все в тій же блузці із зім’ятими ромашками. Мабуть дочка вирішила не переодягати її до нової зустрічі зі мною. Або поетеса сама не захотіла. Вона вперта й істерична. Тож краще не чіпати…
Я підійшов ближче, роздумуючи, як вчинити. Може це й добре, що домочадців нема. Поговоримо без свідків. Це той варіант, який дуже підходив мені. І, не виключено, що й старій. Вона теж утомилася від щоденної опіки. А розуму ще не згубила. Розум не любить оков. Навіть від ближніх.
Я нахилився, простягнув руку, щоб доторкнутися до її плеча. І в цю мить мене щось насторожило. Надто неприродна поза для сплячої. Вона ж не гумова, щоб так повернути шию. І… І… Цей запах. Запах мертвого тіла, що не дихає. Щоправда, я його вловив ще вночі, коли оглядав спальню хворої поетеси під час пошуків примарного Казі Пуделка. Але зараз! Відчув присутність смерті, що хитала застояним повітрям десь поряд, ніби циганка широкою спідницею.
За ним визирнула Катя. Її волосся знову закрило книгу, яку я так і не прочитав. Вона антипод Альбертини. У тієї вся гама переживань на виду, а в Каті – сумерки затіненого саду. Ніби все й видно, але деталей не розглянеш. Вони міняються, втікають. Жодного сонячного зайчика з відкритого вікна.
Його погляд якось дивно гуснув, розглядаючи сонну Понаровську. Він підбіг до пацієнтки.
Але стара не відгукнулася.
Шульга професійно приклав два пальці до шиї хворої. На його обличчі відбилася ціла гама почуттів – від подиву до глибокої скорботи. Лілія Понаровська його підвела – неждано померла. Ця втрата зовсім відібрала у чоловіка сили й він безвольно опустив руки. Глянув на мене порожніми очима, наче вперше бачив. Зачіска розкололася на дві скиби. Механічно підняв підбите крило птаха, що закрило вухо.
Дівчина голосно задихала, здогадавшись, що сталося. Я цинічно подумав, що це її звільнення. І вона не довго буде горювати. Але ж я й лайно! Нелюд із неконтрольованими думками. Понаровська – її мати. І що б там не було, як не крути, матір завжди шкода. Безмірно шкода. Мати забирає з собою частину життя дитини. Це втрата, яку не повернеш, кончина, усвідомлення якої приходить згодом. А зараз Катерина мовчки стояла, похитуючись.
Вона закрилася, ніби шоломом, і сховала свої сльози, щоб ніхто не бачив. Не хотіла показувати нікому свою слабкість.
Він уважніше придивився до тіла мертвої, до незручної пози. Так не сплять. Достеменно, так заснути не можна. Надто неприродно схилена голова. Я побачив біля колеса електровізка вишиту подушечку, яку підкладали Понаровській під спину. Як вона опинилася на підлозі?.. За цим панічним питанням зразу ж виникла відповідь: стару задушили тим яськом*, що валявся. Це слово мені звідкись випірнуло, як тимчасовий порятунок від сторопіння. Може, з львівської юності…
*Ясько (діал.) – маленька подушечка.
Святослав Павлович взяв зі стола розкритий блокнот, в якому він і Катя вели спостереження за хворою, записи рецептур та їхнього дотримання. Щоденний протокол лікування. Перелякано показав нам коло, заштриховане чорною кульковою ручкою.
Дивилася на блокнот із зачаєним диханням. Вона була розбита, сама не своя. Справді приголомшена. Я ніяк не міг розгледіти її обличчя. Хотілося підійти і розкрити його, щоб упевнитися, чи це та сама Катя, яка вчора пізно ввечері пила зі мною чай і шукала по будинку незнайомця. Яка користується парфумами Альбертини, щоб розвіяти нудьгу самотності.
Він вдруге продемонстрував заштриховане поспіхом коло.
Як йому вдається так швидко реагувати? Ніби порається біля операційного стола. Холодна механіка, розрахунок і впевненість. Ані секунди на вагання. Я мимовільно простягнув руку, щоб взяти записник і краще роздивитися.