— Елю, підйом!
Я верещу в слухавку пані, яка щойно прокинулася, про те, що пара через вісім хвилин, я вже на місці, а вона все ще не відклеїлася від постелі, і навіть не відразу помічаю Уляну, що наближається.
— Ти маєш цілі дві хвилини, щоб спокійно поснідати й притягти сюди свою дупу!
— Висловлюю їй свої співчуття.
— Чого б це? — скидаючи виклик, я падаю назад на лавку. — Коли я розбудила тебе ранковим дзвінком минулого тижня, ти була така рада, що майже усміхнулася.
— Це була гримаса болю пригніченої людини, яка приречено блукає навколо майданчика.
— Натомість я поїла морозива на каруселі під Горіллаз.
Уляна дістає з кишені м'яту пачку цигарок, сідає поряд і закурює. Я закидаю голову, вільно втягуючи носом свіже повітря. Мені згадується той ранок: дев'ята тридцять, порожній двір, вузькі смужки сонячного світла на вкритому сніжинками зеленому газоні. Того ранку я сказала Уляні: «якби тебе здуло торнадо, я полетіла б за тобою», і це було більше, ніж освідчення в коханні.
— А лисиці вміють гавкати?
— Ні, — вже не дивуючись моїм чудним і раптовим думкам уголос, відповідає вона.
— А як вони роблять?
— Уруру.
— Урурукають?
— Урчать.
Я з серйозною пикою обертаюся до Уляни, яка опустила на мене погляд.
— Як гадаєш, у звірячих боях лисиця перемогла б торпеду з динозавра?
— Крокодила? Можливо,— Уляна глибоко затягується, підіймає підборіддя і видихає дим угору.
— Крокодил повільний і незграбний, але в нього велика паща. Він з легкістю з'їв би її.
— Лисиця хитра. Вона може спритно уникати переслідування, заплутуючи сліди, різко змінюючи напрямок руху і збиваючи з пантелику крокодила, який обертається пів години, — вона струшує попіл, ще двічі затягується і гасить сигарету об низ лави.
— Важко.
— Лисиця дуже схожа на кішку. Дід одного разу притягнув до будинку «кошеня, яке заплуталося в браконьєрській сітці в лісі», а виявилося, що це був лис.
— Справжнє лисеня?
Уляна киває під моє протяжне «чума…» і, закидаючи наплічник назад на плече, підіймається.
— Анечко! — долинає до мене голос Елі, яка випадає з таксі, кутаючись у свої десять шарфів і шапку з вушками.
Уляна відводить два пальці від скроні в прощальному жесті та прямує до будівлі, зникаючи за скляними вхідними дверима.
— Що цього разу? Будильник увійшов у режим сну, і ти не наважилася його будити? Чи до четвертої ранку дивилася «Супермаму»?
— Годі тобі! — Еля вішається мені на шию, і я остаточно та безконтрольно тану в її обіймах.
Музика з колонок, що оповіщає про початок заняття, розливається відразу ж, як ми переступаємо поріг академії. Вона супроводжує нас дорогою до самого кабінету.
— На парі Вікторії Валеріївни? — зсунувши брови до перенісся, обурюється однокурсниця.
— Так.
— Робити фігню на парі найдобрішої вчительки коледжу це…
— Це низько.
— О, ти про той раз, коли зірвали пару? — долучається Варвара, піднявши погляд від телефона.
— Так. Інцидент з Матвієм.
— Хто цей Матвій?
— Недогризок якийсь. Його з коледжу виперли, — кидає Варвара, обернувшись до дівчиська позаду.
— Я досі розлючена. Вікторія Валеріївна найсвітліша людина. Мені було так неприємно. Дякувати богу, що цього дурня виперли.
— Стоп. Той, який з паралелі, з п'ятнадцятої групи? — запитує Еля, коли ми, взявши мольберти, плетемося в кінець кабінету до останніх вільних місць.
— Так. Якому ще Уляна у курилці всипала... — Лера обертається, спостерігаючи за нею. — Такий гарний светр!
— Дякую, перлинко! — губи Елі розпливаються в посмішці.
Ми розсідаємося по місцях.
— Хочу еспресо, — з порога заявляє Уляна.
— Каву без цукру та молока? У таку рань, ще й на голодний шлунок? Він витримає? — звертається до неї Артем.
— Мій шлунок, як кіт Шредінгера. — віджартовується Уляна.
— Оце відмочила, — пирхає він. — Якийсь доктор наук, почувши цей жарт, зараз би обісцявся зі сміху.
— Що за погань? — кашляє Уляна, коли, накинувши куртку, до неї підходить Артем. — Друзяко, ти здурів? Ти в декілька разів збільшив озонову діру.
— Це лише дезодорант! Я хочу, щоб від мене добре пахло, — вигукує той і виходить слідом за нею з кабінету.
На парі української літератури ми знову проходимо творчість Івана Франка.
— «Тричі мені являлася любов…» — цим рядком починається один із шедеврів ліричної драми Івана Франка «Зів’яле листя». Збірка містить три частини або «жмутки». У «жмутках» вміщено інтимну лірику, в якій оспівано глибокі почуття палкого, але нещасного кохання. Перший жмуток зів’ялого листя Франко поклав до ніг свого першого кохання — Ольги Рошкевич. У ньому є вірші з громадянськими мотивами, але переважає скорботна інтимна лірика, — викладачка опускає погляд на блокнот з лекційним матеріалом. — «Я замкну в собі свою любов, буду жити сама в собі» — писала Ольга Рошкевич, звертаючись до Івана Франка. «І я зроблю так само» — відповів він.
Я записую ці слова на полях зошита.
— Другий «жмуток» ліг до ніг гордої княгині Юзефи Дзвонковської, яка знаючи про свою смертельну хворобу, відмовила Франкові. У цих поезіях він оспівує не лише кохання, а й чарівну красу природи. Третій «жмуток» — до Целіни Журовської, яка так і не стала його дружиною. Провідний мотив поезій третього «жмутка» — пекельні переживання поета, спричинені нещасливим коханням.
* * *
Біля сьомої години сніговий прошарок на вулиці підіймається на дюйми три, як тісто в духовці. Ми з Ліною виходимо на прогулянку з собаками. Обговорюючи все, що сталося за день — як в неї випала платіжна картка з чохла телефона в одному з автобусів по дорозі до коледжу, а потім вона стрімголов бігла через перехід, щоб наздогнати його на наступній станції; як некомфортно почувалася у новій компанії та на парі вищої математики; як хвилювалася, коли після тхеквондо її обійняв Влад на прощання; яка в мене файна викладачка з літератури та який цікавий твір ми проходили на парі; як Лера подарувала мені милу коробочку чаю та малинову олійку для губ; як я зависала з друзями Елі у курилці, попиваючи апельсиновий сік, і як після цього ми пішли в кімнату відпочинку гадати на картах Таро — я ледве не забуваю доповісти про те, що Оля, подруга мами та наша сусідка, поїхала у відрядження на декілька днів і попросила доглянути за її кішкою, на додаток запропонувала нам залишитися. Мені було ніяково, як-не-як це її квартира, особистий простір. Але будемо чесні, не скористатися такою можливістю було б найжахливішим недоглядом. Тому після прогулянки ми вирушаємо до Новуса, магазину в торговому центрі «Ретровіль», по всілякі дрібниці для ночівлі.