Глава 5
Угорщина
Наприкінці IX століття у Середнє Подунав'я проникли угорці після розгрому хазарського каганату. Вони підкорили Велику Моравію і робили грабіжницькі набіги на всіх сусідів. Після поразки під Аугсбургом від військ німецького імператора Оттона Першого угорці осіли у Паннонії, витіснивши звідти або асимілювавши інші народи, зокрема, слов'ян. Наприкінці десятого століття під проводом онука Арпада Гези, що зміг зміцнити князівську владу, угорці прийняли християнство. Князь з династії Арпадів став першим угорським королем Іштваном Першим (Стефаном), що заснував християнське Угорське королівство. Завдяки перебуванню німецьких лицарів при дворі й передачі бенедиктинцям землі в аренду, Угорщина стає християнською державою.
Були засновані міста по Дунаю і шлях посольства йшов до містечка Естергом.
Скрізь в світі був встановлений один і той же порядок: бідняки жили в халупах, харчувались ячмінним хлібом і вареною ріпою, а сеньйори жили в замках, їздили на полювання з соколами, або воювали з сусідами, спалюючи навколишні села.
Шлях був довгий і єпископ Роже вирішив показати всім свою обізнаність.
- Естергом - одне з найдавніших міст Угорщини. Першими відомими мешканцями цього поселення були кельти. За часів римлян тут було укріплене поселення під назвою Сальвіо Мансіо. За деякими відомостями саме тут імператор-філософ Марк Аврелій написав свою головну працю — книгу «Роздуми». – Доповів Роже. – Римляни залишили нам багату культуру.
- Крім звички митися. – Подумала Анна.
- Естергом став центром економічного, політичного та релігійного життя країни, її фактичною столицею. У 976 році тут народився син Гези Вайк, який при хрещенні назван Іштваном і увійшов в історію як Іштван Святий. 1001 року він був коронований в Естергомі. У період його правління був утворений однойменний комітет та єпископство Естергомське.
- В Італії я познайомився з монахом Гервардом, що вчився у Болонському університеті. – Продовжував Роже. – Тепер він угорський єпископ і довірена особа короля Іштвана.
Вже зовсім скоро світ дізнається про сумну долю Герварда угорського. Язичники, аби помститися за насадження християнства, посадять його в бочку утикану гвіздками і кинуть з гори. Через два століття Гервард Угорський буде канонізований в святого.
А поки що, брати по вірі знову щедро пригощали посольство і готували човни для плавання по Дунаю. Посольство мало пройти повз Пасавський ліс, Дьйор, Відень, Лінц до німецького міста Регенсбург, а далі на конях і возах до самого Парижу.