Назад повертався через лабіринти фабрик. Місце куди я поспішав знаходилось на іншому боці фабричного району. Там місто широким язиком врізалось в міжміський простір. Називалась ця місцевість Дачки. До війни там і справді були дачі, але зараз місцинка розбудувалась, перетворившись на фешенебельний район.
Проте мені не треба було до будинку міського голови чи тому подібних чиновників.
Перетнувши Провіантську площу, я звернув до Водопійної вулиці.
Йшов швидким кроком. Тому трішки захекався. Озирнувся вже звично, але за мною ніхто не слідкував. Параноя.
Те що я ніс було не зовсім законним. Що не сприяло душевній рівновазі. І от ніби не вперше ж порушив закон. Але все одно якийсь осад.
Я зупинився перед двоповерховим будинком, видихнув і зайшов в прохолодний під’їзд.
Штовхнув двері в коридор комунальної квартири на першому поверсі. Тут ніколи не запирали вхід. Прохідний двір, не інакше. Так само і двері в кімнату Матрони Федорівни були відперті.
Я пройшов, знявши кашкет. І постукав кісточками пальців по одвірках.
- Тьоть Моть, ви вдома?
- Філіп, - зраділа моїй появі жінка. Вона сиділа біля радіоли, пальці водили по полірованій кришці. Але коли почула мій голос підскочила, і відразу вхопилась з поперек. - Як же я рада тебе бачити. Худий то який. В чім душа тримається?
- Були б кістки, а м’ясо наросте, - відповів чергову фразу і опинився в цупких, не по старечому, обіймах.
Вона всіх нас так би приймала. Але мало знаходилось тих, хто був готовий до неї прийти. Я глянув на тітку – тонка, не зморшкувата, просто стара шкіра з ледь помітними капілярами, трішки перекошене обличчя. Говорила Мотрена ворушачи більше однією половиною роту, іншу паралізувало кілька років тому. Вицвілі очі в оточенні світлих вій.
Багато вихованців просто забули про її існування. Багато стидались пам’ятати нянечку. Але не я.
- Гляньте. Я дістав, - я вийняв з кишені згорток газет. І обережно розмотав його. Там в хустці була замотана баночка з пігулками.
- Філ, - на очах жінки з’явились сльози. - Як? Але ні, мовчи, - вона махнула рукою, змушуючи мене завмерти з набраним в легеня повітрям. – Не видавай мені секрети.
- Та не смішіть, - я усміхнувся. – Які там секрети. Заплатив людям, от вони з провідником і передали.
Мотрона тряхнула пляшечкою. Дзенькнули знову круглі пігулки від астми. Новітні ліки, що було не так просто отримати в нашому місті. Їх не поставляли в нашу аптеку. Довелось віддати потрібним людям цілу купу грошей, сімдесят рублів, фактично три мої стипендії. І частину грошей я позичив у Сліпого Вовки. Але сяючі очі Мотрони того вартували.
Навіщо ще потрібні гроші, якщо ми не можемо ними продовжити життя близьких?
- Набєш горіхів? – спитала тітка. – А я поки чайник поставлю.
Я кивнув. Тітка дістала з-під ліжка полотняний мішечок з торішніми горіхами, розстелила на підлозі жовту газету. Я взявся за молоток.
Мотрона вийшла, а я примірився до першого горіха. Ніколи не розумів цю її пристрасть до них. Купа шкарлупи, і сухі ядра. Але Мотрона цінувала і любила горіхи. Пам’ятаю її рогалики, щедро присипані ними, якими тітка підгодовувала нас в інтернаті. От тільки руки у неї були вже не ті, щоб орудувати молотком.
Цок. Розлетілась шкаралупка, оголюючи схожу на мозок серцевину. Цок. В очах раптом потемніло. Підняв голову, і в тінях мені здалось, що я не сам в кімнаті.
- Зізнавайся, де тіло Діни, паршивець? – гримнув в вухах голос полковника Тімірязєва. На мене дивилось чорне жерло нагану. Клацнув курок. Я заціпенів з молотком руці. Моргнув, облизуючи сухі губи. Мана зникла. Тільки гра тіней і шум за стіною.
Я витер рукою піт з чола. І знову вдарив молотком по горіху. Приведеться ж таке. З чого я взагалі вирішив, що Діна мертва? Я відклав ядро і узяв наступний горіх.
- Що там у тебе нового? – повернулась тітка Мотря, присіла на край ліжка, застеленого зеленим простирадлом.
- Вчусь, - не відриваючись від справи, відповів я.
- Вже знаєш куди розподілять?
- Практика тільки через два тижні.
На практику дехто отримає квиток в Зіновієв. До останнього часу сподівався, що я буду в числі щасливчиків. Але тепер був впевнений, що якщо не відшукається Діна, то ніхто мене з міста не випустить. Образливо. Через чужі підступи я позбавлявся можливості вирватись з Олександрії. Від емоцій стукнув молотком сильніше, і шкаралупка вилетіла з газети, покотилась по дошках, аж до строкатої ряднинки.
- Ти завжди був особливим, - тітка підійшла до серванту і вийняла звідти чашки. – Впевнена, тебе чекає якесь особливе місце.
- Точніше - особливий комісаріат, - я підібрав розсипані шкаралупки. Підвівся з підлоги, щоб взяти мисочку на ядра.
- Філ, особливий комісаріат не найгірше місце для служби, - жінка виставила чашки на стіл, і знову вийшла з кімнати. Пішла на кухню забрати чайник з окропом.
Я не сперечався. Чим служити в постових чи навіть у слідчих, опинитись на службі в особливому комісаріаті було не так і погано. Там принаймні буде цікаво, і знайдеться застосування моїм здібностям. Але до останнього дня я не надто задумувався над цим. Плив за течією, штовхаючись з таким ж трісками як я сам.
Я замотав сміття в газету. Виставив тарілочку з ядрами на стіл. Там вже стояло блюдце з печивом. Не магазинним, а спеченим Мотриною самостійно. Глитнув слинки. Її печиво – краще що я пам’ятаю з дитячих років.
Я відійшов до радіоли. Масивний агрегат з вирізаним письменами і пентаграмами на кришці. Відкинув кришку. В спеціальному відділі зберігались платівки.
- Гарно придумав, - зраділа від дверей тітка. – Ввімкни щось веселеньке, сама я побоююсь.
- А навіщо тримаєте в хаті тоді програвач?
- Пам’ять про Мішу, - знизала вона плечима. І заходилась розливати чай в чашки.
Я глянув на годинник на підвіконні. Часу у мене залишалось в притик. А якщо точніше, то треба вже було летіти на зустріч з Брутто. Але розчаровувати тітку не хотілось. Вибрав наугад пластинку, поклав її на програвач, ввімкнув. Закрутилась в гіпнотичному танці платівка. Аж очі закрутились разом з нею. Швидко кинув голку, розбиваючи шипінням черговий напад трансу.
#240 в Фантастика
#51 в Постапокаліпсис
#1176 в Фентезі
#184 в Бойове фентезі
Відредаговано: 14.08.2022