Финська тактика мотти прославила финську армию. Битва при Суомуссалмі , на той час невеликому селищі в Фінляндії , стала найбільшим розгромом Червонои армии.
Аби зрозуміти причини, достатню подивитися на карту.
Червоним кольором позначено місце подій.
Прорвавшись через Суомуссалмі , Сталін мав намір розділити Фінляндію на дві частини. Тому на цей напрям були направлені найбільш досвідчені радянські підрозділи.
На фото солдати і командири так званої "Щорсівської дивізії"- 44 Київської дивізії. Елітного збройного формування СРСР. Приймали участь в боях з Японцями, i в так званiй "Польський кампанії". Досвідчені, добре навчені i оснащені (по радянських мiрках) солдати.
З самого початку все пішло не за планом. Дві неповних роти солдат, зуміли на тиждень стримати наступ Червоної армії. Пересікши кордон 30 листопада , вони лише 7 грудня зуміли увірватися в те, що лишилося вiд селища.
Розуміючи ,що до приходу підкріплення, власними силами вони не втримаються, Фінські військові спалили Суомуссалмі . Цим рішенням , вони позбавили ворога укриття в умовах, хоча ще і не арктичного холоду, але в сніжну i холодну зиму.
Але червона армія не збиралася зупинятися. Вони хотіли перейти по люду замерлого озера, де стали гарними мішенями для фінських стрілків.
Червоноармійці, у своєму темному одязі , яскраво контрастували з білим снігом , i ставали чудовою мiшнью для фінських стрiлків.
Спроба прорватися в обхід озера , також провалилася. Червоно армійці були змушені повернутися в спалену Суомуссалмі, і зайняти там оборону. Встановилася хитка рівновага . Фіни не мали достатніх сил, аби вибити росіян. Росіяни не могли i думати про наступ. 9 грудня 1939 року до фінів прибуло підкріплення ,яке очолював Ялмар Сііласвуо. "Фінський злий геній", як назвуть його після цієї битви.
Ялмар Сііласвуо
Майбутній творець фінської перемоги народився 18 Березня 1892 року , в сім'ї газетного редактора. 1911 році - закінчив школу, навчався на юриста . Під час навчання, став учасником однієї з підпільних груп, цілью якої було визволення Фінляндії від Росії.
В роки першої світової воював на боці Німеччини. Дослужився до лейтенанта. В 1918 році повернувся в Фінляндію. Приймав участь в перший радянсько - фінській війні. Після війни переучувався, отримав звання полковника.
Ялмар Сііласвуо як досвідчений командир, мав розбити червону армію. Але досвід, на початку битви, зіграв з ним злий жарт. Пам'ятаючи більшовиків двадцятих років, їх абсолютну нездатність вести бiй , Ялмар Сііласвуо прийняв рішення про лобову атаку. Рішення , яке ледь не погубило всю Фінляндію.
Взяти поселення з ходу не змогли, зазнавши серйозних втрат. Мало того , радянські частини контратакували, але не змогли прорвати навколишні фінські сили. Отримавши підкріплення , Ялмара Сііласвуо не став більше ризикувати , а оточив супротивника.
Холод, снайперський вогонь, відсутність постачання, змусили командування подати прохання про початок відступу. Про що мови бути не могло. Замість цього , їм на допомогу були вислані частини 44-ї дивізії, 1-й батальйон 305-го стрілецького полку та третій батальйон 662-го стрілецького полку.
Підкріплення до оточених так і не дійшло. Ідучи по Раатській дорозі , вони були розбити на малi групи , i знищені. По всім правилам фінської тактики "мотті"
Не дочекавшись підмоги, i користуючись тим , що значні частини були виділенні для зупинки підкріплення, оточенні частини , прорвали оборону фінів. Кинувши техніку , їм вдалося втекти до російського кордону.
Як результат битви - зірваний план Сталіна , по розділенню Фінляндії на дві частини . Втрати до 70 % в радянських частинах. Було захоплено - танків - 43, польових гармат - 70,вантажівок - 278, коней - 1170, протитанкових гармат - 29, самохідних гармат - 300, гвинтівок 6000, полонених - 3100. Радянська зброя , хоча i не вирізнялася надійність, але коли вiйна затягнулася , довелося використовувати i таку.