30 листопада 1939 року. Червона армія завдала удар. Удар який не був ні несподіваний ,ні нищівний.
Ще 26 листопада , як тільки СРСР повідомило про "обстріл" своєї території, фіни задіяли план на випадок війни. Першим пунктом стояла евакуація мирного населення, яку до початку наступу фактично завершили.
За двадцять років , план дій було відпрацьовано до автоматизму. Після початку активної фази , прикордонники , на деяких напрямах , де це було необхідно , притримували ворога, аби дати цивільним можливість відійти .
Взагалі , в перший день, боїв як таких не було. Фінським прикордонникам приписувалося не "триматися до кінця", як в СРСР, а притримати ворога , аби дати можливість цивільним евакуюватися. В більшості своїй , в прикордонних регіонах евакуація була завершена ще 28 листопада.
Не зустрівши опору , червона армія просувалася в глиб країни. Їх дещо сповільнили міни, залишені відступаючими частинами. Але як гордо рапортувало командування "В терміни пересування вкладемося".
I ось вони підійшли до лінії Маннергейма. До місця, якого за планом не мало вже бути.
Червона товста лінія - лінія Маннергейма. Червона тонка - лінія кордону з Росією
По плану , танки мали пробити оборонні споруди фінів. Але пам'ятаючи їх успіхи в Іспанії і на Халхин-Голі, Сталіні вирішив не ризикувати . Тому наказав авіації ближнього польота ( так кодувалася авіація Ленінградського військового округу) розбомбити всю лінію оборони, до прибуття основних частин.
В принципі , задум цілком реальний. Основні оборонні споруди були середнього рівня захисту. Вони могли , певний час , витримувати потрапляння важких снарядів. Сім дотів посиленого рівня захисту , які могли витримувати бомбардування важкими снарядами в декілька сот кілограм, були прозваними "мільйонниками" i "мільйонерами". Бо кожен з них , в мільйон обійшовся.
Фіни нація економна, і навіть ворога по собі судили. Вони не думали що хтось буде дарма витрачати важки ,а отже i дорогi , снаряди. Але вони помилилися. I ось наслідки.
Дані фото , мною були взятi з рекламних буклетів росіян . В контексті подій , тур під назвою "Побєди Росси" , це звісно сильно. Але навіть самі росіяни визнають , що основні пошкодження цих споруд було завдано часом. А ось що на них чекало:
Побачивши абсолютно цілі споруди , Червона армія пішла в наступ. В перших ешелонах якого були поставлені танки. Як радянські бронетанкові частини "прославилися" в Фінляндії я вже писав. Повторюватися не буду. Скажу лише одне - з наскоку взяти не вдалося. Довелося припинити наступ, i чекати допоки підтягнуться тили.
І тут себе проявили фінські прикордонники.