Розділ 9. КОХАННЯ І СВОБОДА
...плід самого кохання - свобода.
Фрідріх Ніцше
Тільки не втрачай свободи! Вона дорожче любові.
Але це зазвичай розумієш занадто пізно...
Еріх Марія Ремарк
Ти вільний днем, під сонцем,
І ти вільний вночі, під зірками.
Ти вільний, коли немає ні сонця, ні місяця, ні зірок.
Ти вільний, навіть коли закриєш очі на все суще.
Але ти раб коханої тобою, тому що ти кохаєш її.
Ти раб кохаючої тебе, тому що вона тебе кохає.
Халіль Джебран
Свобода - міф, я так вважаю,
а може порожнечі синонім
Мішель Уельбек
Любі читачі, прошу вибачення за таку кількість епіграфів до даної глави. Але, - хотілося коротко проілюструвати, що немає однозначної точки зору з питання співвідношення таких понять як "Кохання" і "Свобода". Більш того, знаменний, на мій погляд, момент полягає ось у чому ...
Втім, з Вашого дозволу, наведу ще кілька цитат.
Слова 16-го американського президента Авраама Лінкольна, -
"Вівця і вовк по-різному розуміють слово "свобода", в цьому сутність розбіжностей, які панують в людському суспільстві".
Менш образно, але, практично, про те ж говорив і німецький філософ, психолог і культуролог Карл Ясперс: "Найглибші протиріччя між людьми обумовлені їх розумінням свободи".
"... борються проти свободи, не знаючи при цьому, що таке свобода взагалі", а це слова Рудольфа Штайнера, автора книги "Філософія свободи. Основні риси сучасного світогляду".
"...слово "свобода" повторюється до пересичення, але дуже часто розуміється невірно. Воно набуло якогось магічного звучання; чарівним вищим ідеалом людини стало бути вільним. Але дивним чином саме в суспільствах, що іменуються вільними, відчувається гостра нестача свободи". (Карлос Вальверде. "Філософська антропологія").
І, нарешті, наступний фрагмент з книги Макса Фрая "Енциклопедія міфів",
- "Про свободу говорити і зовсім безглуздо: ніхто толком не знає, що це таке, але кожен радий представитися великим фахівцем з даного питання. Серед любителів поміркувати на цю тему я не зустрічав жодної душі, яка має хоча б неясне уявлення про предмет розмови. хто знає - мовчить, ховаючи моторошний свій скарб на самому дні очних колодязів"- свідчить про те, що ми з Вами знову зіткнулися з категорією, поняттям , яке широко використовується, але зміст якого, по суті, не визначено.
Чи не здається Вам, дорогі читачі, трохи дивним той факт, що як тільки ми з Вами намагаємося заглибитися в значення якоїсь категорії , яка широко використовується в побуті, як зразу ми стикаємося з ситуацією, що значення її практично не відомо.
І як ми тільки розуміємо один одного?
Хоча ... Чи розуміємо? ...
Так що ж все-таки таке - "Свобода"? Свобода - це міф чи ні? Чи має сенс про неї говорити або Макс Фрай правий, - це безглуздо? Як співвідносяться Кохання і Свобода? Що з них "дорожче"? Чи обмежує Кохання Свободу? А можливо навпаки? Мають рацію Джебран, Ремарк, або все ж правий Ніцше?
Питання ... Питання ...
Я не плекаю ілюзій, що дам остаточну відповідь і вирішу дилему, яка займає великі уми людства вже не одне століття.
Але, дозволю собі озвучити своє бачення проблеми, яку Рудольф Штайнер, наприклад, сформулював так: "... Духовно вільна людина істота в своєму мисленні і в своїй діяльності, або ж вона перебуває під гнітом законів чисто природної, залізної необхідності?". До того ж, я вважаю, що "проблема свободи" прямо і безпосередньо пов'язана з основною темою нашого дослідження - з Коханням.
Для початку, традиційно, звернемося до словників і енциклопедій і подивимося, як вони нам роз'яснюють поняття "свобода".
"Свобода - своя воля, простір, можливість діяти по-своєму; відсутність сорому, неволі, рабства, підкорення чужої волі. Свобода поняття порівняльне; воно може ставитися до простору приватного, обмеженого, що відноситься до певної справи, або до різних ступенів цього простору, і нарешті до повного, неприборканого свавілля або самовілля".
Тлумачний словник Даля.