Розділ 8. КОХАННЯ І ЗАКОХАННІСТЬ
Деякі люди тільки тому і закохуються,
що вони начулися про кохання
Франсуа де Ларошфуко
Ми з Вами сьогодні настільки поінформовані люди, що, ймовірно, навіть дитина знає, що, таких різних між собою, жінку і чоловіка "штовхає" назустріч один одному статевої інстинкт, інстинкт продовження роду.
Артур Шопенгауер досить безапеляційно заявив про це в "Метафізика статевої любові": "...будь-яка закоханість, яким би ефірним творінням Вона не поставала, корениться цілком в статевому потягу, та й сама вона є лише точніше визначений статевий потяг, специфікований, індивідуалізований (в самому точному сенсі цього слова)".
А.І. Фет у своїй книзі "Інстинкт і соціальна поведінка" - зазначає: "...в людській природі є найдавніший шар, який визначається інстинктами, тобто генетичною спадковістю. Цей шар не може бути змінений культурою, хоча форми прояву інстинктів залежать від культури і визначають вигляд цієї культури. Біологічне в людині завжди опиралося формальному підходу і вважалося "ірраціональним"".
Деякі етологи йдуть ще далі і практично всю людську культуру, всю людську поведінку виводять з інстинктивних "програм".
Їх трактування приблизно таке: поділ на статті знадобилося Природі як механізм поліпшення роду. Ефективний природний відбір буде, якщо більш досконалі істоти матимуть привілей розмножуватися. Це дозволяє прискорити і посилити відбір, збільшити різноманітність претендентів на розмноження. Для цього Природа придумала ролі Самця і Самки. Самці змагаються один з одним, і кращим з них Самки дають можливість залишити потомство. Це і є статевий відбір, заснований на різній ролі статей.
Це завдання вимагає від самців і самок певної поведінки. Головне завдання самця - змагатися з іншими самцями; самець хоче, щоб його, як переможця, схвалили самки, і в самках його цікавить, перш за все, кількість: якщо він дійсно хороший, то Природі потрібно, щоб від нього було якомога більше потомства. Головне завдання самки - виростити потомство. Але вона хоче, щоб це було найкраще потомство, отже - від найкращого самця. Самка хоче, щоб якомога більше самців боролися за неї, але підпустить вона до себе лише одного - найкращого.
Природа говорить з людиною підсвідомою мовою, людина відчуває її веління у вигляді емоцій, а також у вигляді подвійних стандартів і псевдо логіки. Природа розраховує на те, що кожна істота буде намагатися виконати своє завдання, і в рівних зусиллях всіх істот і всіх програм плани Природи реалізуються. Природі зовсім не потрібно, щоб якась істота знало її план, вона не довіряє своїм чадам, та й навіщо.
Природа зовсім не зацікавлена, щоб людина була щаслива. Природі важливо щоб істоти виконували її завдання, і головний спосіб, яким Природа оголошує суть своєї волі - це "хочеться, і все тут!". Навіть навпаки: нещасливу істоту легше зневажати. І "зневажає" нами Природа за допомогою інстинктів. Завдання Природи знайшли відображення в забобонах, стереотипах соціуму.
Якось усе фатально виглядає, Вам не здається?
Втім, давайте, для початку, спробуємо з’ясувати, а що таке власне "інстинкт"?
Як пише Леонард Берковіц в роботі "Агресія: причини, наслідки та контроль", - "...потрібно спершу прояснити значення терміну "інстинкт". Це слово використовується зовсім по-різному, і не завжди можна з упевненістю стверджувати, що саме мають на увазі, коли говорять про інстинктивну поведінку. Ми іноді чуємо, що людина під впливом ситуації , яка виникла раптово, діяла інстинктивно. Чи означає це, що вона відреагувала генетично запрограмованим способом або що він чи вона відреагували на несподівану ситуацію не подумавши?".
Біологи називають вроджені способи поведінки словом "інстинкт", від латинського instinctus, що означає "спонукання", "потяг до дії".
Ось як визначає інстинкт Вікіпедія:
"Інстинкт — це вроджена схильність живих організмів до певної складної автоматичної поведінки. Найпростішим прикладом інстинктивної поведінки є фіксований комплекс дій, при якому певна послідовність дій, від дуже короткої до послідовності середньої довжини, у незмінному вигляді виконується у відповідь на чітко визначений стимул".
Філософський словник дає наступне визначення: "Інстинкт - природній потяг; властива роду і виду вроджена, тобто спадкова, схильність до певної поведінки, або образу дій. Здійснюється автоматично або внаслідок зовнішнього роздратування, визначаючи результат більш-менш складних, "цілеспрямованих" дій, але так, що необхідне свідоме передбачення результату розглянутих інстинктивних дій - не кажучи вже про усвідомлення їх доцільності чи необхідності – відсутнє. … Про походження інстинктів існує багато гіпотез, жодна з яких не є цілком задовільною. … Яку роль інстинкти відіграють в житті людини, з'ясовано недостатньо".