Розділ 5. СИЛЬНОДІЮЧЕ СНОДІЙНЕ - "СТЕРЕОТИП"
Як ви не розумієте, що Я не про хліб вам сказав?
Стережіться но розчини фарисейської та саддукейської!
Євангеліє від Матвія, 16:11
Палаю зсередини - і немає нічого мого!
Мірча Еліаде
А учили меня летать
Те, кто к камням прикован цепями.
А учили меня любить -
С провалившимися носами
ПІКНІК. "Танець вовка ". 1984.
В своїй книзі "Усвідомленість" Ошо писав:
"Будда ніколи не говорив про Бога. Він говорив:
- Який сенс говорити про Бога з людьми, які сплять? Вони будуть слухати уві сні. Вони будуть бачити сни про все, що їм говорять, вони створять власних богів, які будуть абсолютно фальшивими, абсолютно безсилими, абсолютно безглуздими. Краще, щоб таких богів взагалі не було.
Якби всі будди світу погодилися в чомусь одному, це було б наступне: людина, якою вона є, - спить, а людина, якою вона повинна бути, - повинна бути пробудженою. Пробудження - це мета, і пробудження - це смак всіх їх навчань. Заратустра, Лао-Цзи, Ісус, Будда, Бахауддін, Кабір, Нанак - всі пробуджені вчили тільки одному ... на різних мовах, в різних метафорах, але пісня їх залишається незмінною. Точно як всі моря солоні на смак, - спробуєш ти морську воду на півночі або на півдні, смак її буде солоним, - так і пробудження - смак природи будди.
... Зі своїх снів ви створили релігії, богів, молитви, ритуали, - ваші боги настільки ж залишаються частиною ваших снів, як і що завгодно інше. Ваша політика - це частина ваших снів, ваші релігії - це частина ваших снів, ваша поезія, ваш живопис, ваше мистецтво, - що б ви не робили, оскільки ви спите, то і робите все відповідно до свого стану розуму".
Ентоні де Мелло в своїй книзі "Усвідомлення" зазначає: "Духовність передбачає неспання. Протягом всього свого життя більшість з нас безпробудно спить. Люди народжуються, живуть, одружуються, плодять дітей, вмирають - і все це уві сні. Їм, які жодного разу так і не прокинулись, ніколи не осягнути краси і принади людського життя".
Народжуємося, живемо, одружуємося, народжуємо дітей, вмираємо - і це все уві сні? Але ж ми з Вами абсолютно впевнені, що спимо найчастіше ночами, а вдень у нас відкриті очі, ми бадьорі і діяльні, ми думаємо і відчуваємо, ми сприймаємо, ми реагуємо, ми ... Дуже-дуже багато ми робимо з відкритими очима.
Ми живемо з відкритими очима, але…
Ми спимо!
Що ж тоді цей "сон"? Чому ж ми "спимо" так довго, - тисячоліття?
Що ж тоді є пробудження? Коли і як ми зможемо "прокинутися"?
Що ж таке цей "сон"?
Вікіпедія подає таке визначення сну:
"Сон - природний фізіологічний процес перебування в стані з мінімальним рівнем мозкової діяльності і зниженою реакцією на навколишній світ".
Психологічна енциклопедія дає більш розширене трактування:
"Сон - періодичний функціональний психічний стан людини і тварин зі специфічними поведінковими проявами в сфері вегетативної і моторної, характерне значною знерухомленістю і відключенням від сенсорних впливів зовнішнього світу, - стан, в якому пропадає інтерес до зовнішнього світу. У людини в снах спостерігається пригнічення усвідомлюваної психічної активності. … Згідно З. Фрейду (його теорії лібідо), сон - стан, в якому всі прихильності до об'єктів, і лібідонозні і егоїстичні, залишаються і повертаються в Я. Сон - це відпочинок, розрив зв'язку із зовнішнім світом і відхід від реальності. Душевні процеси під час сну мають зовсім інший характер, ніж при стані неспання".
Оксфордський тлумачний словник загальної медицини надає наступне визначення: "Сон - фізіологічне явище, при якому організм занурюється у несвідомий стан, під час якого зв'язок з навколишнім світом значною мірою послаблюється і активність головного мозку є практично непомітною (не рахуючи підтримки основних життєвих функцій організму, наприклад, дихання), але чітко визначається на електроенцефалограмі".
Що спільного у всіх цих визначення сну?
- "перебування в стані з мінімальним рівнем мозкової діяльності і зниженою реакцією на навколишній світ";
- "відключення від сенсорних впливів зовнішнього світу, - стан, в якому пропадає інтерес до зовнішнього світу. У людини у снах спостерігається пригнічення усвідомлюваної психічної активності";
- "сон - це відпочинок, розрив зв'язку із зовнішнім світом і відхід від реальності";