Минуло кілька декад. Якось, рано вранці, я зайшов до Юлі-Ани, яка сиділа на ліжку, підперши руками підборіддя, і байдуже дивилася на мене, зрідка позіхаючи. Вже давно настав ранок, а їй так і не вдалося з вечора заснути. Вона вкотре, всю ніч, вчитувалася в кожне слово, скрупульозно вивчала весь рукопис, переданий їй бібліотекарем. За ці дні вона вивчила весь список імен, із родоводу хана Батия, і була вражена зробленими висновками. І вона, насамперед, обмінялася своїми міркуваннями зі мною, вражена цим списком.
- Що скажеш на це? – голос Юлі-Ани був надто спокійний, хоча я бачив, що вона була готова вибухнути, як цілий фургон феєрверків.
- Усе спрацьовано надто акуратно, він із роду козаків-характерників, - відповів я. – Нинішній Бату-хан був проданий монголам в дитинстві, а потім був обраний для цієї ролі виключно тому, що мав слов'янську зовнішність і магічні здібності. Все було влаштовано вкрай продумано, з посиланням на майбутнє завоювання Русі. У монгольських правителів було з кого вибирати, під цей план. Такий вибір зробити навмання, річ неймовірна. Це все пояснює.
- О боже! - Юлі-Ана злісно смикнула себе за косу. - Мені здається, ти розгадав цю таємницю, на яку я не надто звернула увагу. Але мені потрібно перевірити ще раз.
Я подивився на Юлі-Ану. Зараз вона була схожа на ведмедицю, з зубом, що розболівся в неї, під час сплячки.
- Вітаю, нарешті прокинулася, – сказав я. - Я вже думав, що ти заснула мертвим сном. До речі, ти знаєш, що означає титул «хан»?
Не чекаючи її відповіді, я сказав:
- Титул "хан" означає Король Сонця. Це пішло від китайців, ще з часів їхнього пророка Чине. А вони перейняли цей титул у зараустрійців, він перекладався в них як «правитель світу».
При цих моїх словах Юлі-Ана посміхнулася і промовила:
- Да, я побудувала місток із соломи. Навіть гірше, ніж із соломи. Я побудувала цей місток із власних ілюзій.
Юлі-Ана взяла рукопис до рук, щось там ще почитала, і підмітила:
- Мені б не хотілося зустрітися з цим Батиєм десь у лісі, віч-на-віч.
- Чому це так? Боїшся за свою цноту? Ти ж триметрових козодоїв перемагала в бою!
Юлі-Ана не встигла відповісти на мою шпильку, бо з двору долинули незрозумілі крики. Потім ці крики стали гучнішими, і пролунали вже в коридорі.
- Переяслав спалили! Переяслав спалили!
Я вискочив у коридор, і на льоту встиг схопити за комір ченця, що пробігав мимо.
- Чого кричиш? Кого спалили?
- Гонець прискакав до князя Михаїла, - важко дихаючи промовив чернець. - І звістку одразу Никодиму донесли. Орда захопила місто за три дні, і спалила його. Одне згарище залишилося.
- А що Никодим каже? – спитав я ченця.
- Никодим каже, що орда скоро тут буде, під стінами Києва.
- Ну гаразд, біжи далі, - я відпустив ченця і повернувся в келію.
Я давно чекав на щось подібне, але все одно це мене трохи приголомшило. І не треба даремно витрачати час і описувати те, як ця звістка про спалений Переяславль приголомшила всіх киян, і як місто стояло на вухах, до глибокої ночі. Як лунали всюди крики жаху та обурення, як розпач та страх читалися на обличчях містян. Дехто бурмотав заклинання, дехто шукав і розвішував обереги, інші молилися. Вечірні служби в соборах та церквах таки відбулися, але на них мало хто прийшов.
Але вже наступного дня місто зажило своїм звичайним життям. Ті ж юрби на вулицях, ті ж торгові вози, ті ж крики рознощиків води. Біля Золотих воріт, щоправда, юрмилося занадто багато стражників, а на самих воротах були опущені ґрати. А так у місті не було більше нічого підозрілого.
Наступного дня, ближче до обіду, ми з Юлі-Аною сиділи в бібліотеці, переглядаючи старі фоліанти. Раптом коридором прогупали кроки, і в бібліотеку квапливо ввалився Порфирій. Його обличчя просто горіло від бажання поділитися новинами.
- Амазонки в місті! - випалив він, і важко перевів подих.
- І багато їх? – спокійно спитала Юлі-Ана.
- Ціла колона, вони з Переяславля.
- Ходімо, побачимо, - звернулася до мене Юлі-Ана.
- Ходімо, і побачимо, - відповів я.
За воротами собору була жахлива метушня, гвалт та штовханина. На Соборній площі знаходився величезний натовп містян, намагаючись перекричати дзвони. Люди енергійно жестикулювали, із збудженими обличчями та гарячими очима.
- В чому справа? – я схопив за рукав низенького чоловіка, біля воріт. - Що трапилося, пане?
– Амазонки розбили орду під Переяславом! Вщент розбили! Три тумени роздовбали!
– І знатна була битва? - запитала його Юлі-Ана.
- Яка там битва? Драпанули, собакоїди! На всю прить, в паніці!
- Втікли, побігли на Чернігів! – закричав інший чоловік поруч. – А коли бігли, амазонки їх страшенно порубали.
Тут на площі з’явився князь Михайло, зі своїми сотниками.
- Брати русичі! – крикнув він, піднявши руки. – Кияни! Бог з нами! І Бог над нами!