Пустунчику завжди важко було сидіти на місці. Він любив зміни. Весь час грати в одну навіть найулюбленішу гру йому теж набридало. Пустунчик весь час вигадував нові заняття і захоплювався новими справами. Здавалося, він ніколи не втомлюється. Друзі називали його "вічний двигун" і жартували, що мабуть у давні часи, коли Пустунчик був дуже малий, він проковтнув якісь суперпотужні батарейки.
Пустунчику було приємно це чути, але насправді він міг інколи довго байдикувати і нічого не робити. Це був час, коли заряд "батарейок" тимчасово слабшав, і Пустунчик нудився, не знаючи, чим себе зайняти.
Через свою непосидющість Пустунчик зовсім не розумів задоволення від тихого відпочинку. Як можна годинами сидіти та дивитися на річку, малювати або читати книжку? Як це — не бігати, не стрибати, не шукати пригод, якщо видалася вільна хвилина? Якщо хтось сидить або лежить та нічого не робить, мабуть, йому недобре, він захворів!
Але Пустунчик бачив на власні очі, що Розумник любить відпочивати спокійно. Йому не нудно лишатися на самоті, Розумник завжди знайде собі якесь тихе заняття і навіть встигає робити більше всіляких справ, ніж Пустунчик та Лапуня разом узяті.
Пустунчик дуже дивувався, як так виходить? Хто ж з них відпочиває краще? В кого "батарейкі" потужніші?
— Кращий відпочинок в того, — сказав Розумник, — хто встигає і посидіти, і побігати, і пострибати, і почитати, і ще й добре спить після цілого дня. Здоровий сон – дуже корисний для відновлення сил!
— А я не люблю спати, — сказав Пустунчик. — Коли день цікавий, багато справ, спати зовсім не хочеться. Лягати спати — тільки марнувати час! А коли навпаки, довго спиш, то вже й вставати не хочеться, і нічого не робиш, знов тільки марнуєш час. Замість сну можна встигнути зробити стільки цікавого!
— Ох, ти, вічний двигун! — посміхнулася Лапуня. — А коли ж тобі "перезаряджатися", якщо зовсім не спати?
— А що, уві сні?
— Звісно, уві сні! Коли спиш, твої сили відновлюються.
— Справді так, — додав Розумник. — Але Пустунчик добре помітив звичку людини до одного стану. Коли надто довго сидиш або лежиш, то вже й вставати не хочеться, тіло звикає до спокою та стає слабшим. А коли надто довго бігати, вже й заспокоїтися важко. Звичка — велика сила. Тому, якщо хочеш, щоб твій організм працював досконало та сил вистачало на всі справи, треба час від часу змінювати своє заняття. Найкорисніший відпочинок після довгого сидіння за партою — активний рух, спорт, ігри. А коли набігався, краще знайти якусь спокійнішу справу. Я можу просидіти за книжками кілька днів поспіль, мені з ними ніколи не нудно. Але це некорисно! Треба виходити на вулицю, дихати свіжим повітрям, тренувати не лише мозок, а й усе тіло!
— А Пустунчик міг би тиждень поспіль бігати та стрибати, без сну та без відпочинку, аби йому тільки їжу приносили! — підхопила Лапуня. — Він би встановив рекорд "вічного двигуна"! А потім тиждень лежав би догори пузом, відпочивав і нічого взагалі не робив і встановив би другий, найлінивіший рекорд у світі!
— Так, я міг би, — скромно запевнив Пустунчик. — Але це некорисний рекорд. Краще я трохи пострибаю, потім трохи полежу, а потім ще трохи... погуляю або почитаю… Я тепер придумаю, що робити! Гайда зараз на вулицю! На пошуки корисного відпочинку! Вперед!!..
Відредаговано: 27.08.2019