— Триває наша подорож Україною? — спитали Зернята в Чарівної Книги Природи.
— Звичайно. На вас чекає ще багато див! Зараз ми проведемо незвичне дослідження. Хто пам’ятає, як отримувати відповіді від природи?
— Очима, вухами, носом, дотиком, язиком! — вигукнув Пустунчик.
— Найголовніше, розумом, — промурмотів Розумник.
— Ви вже багато бачили та чули. Сьогодні ми спробуємо нашу країну на смак та запах. Як гадаєте, який він, справжній український смак?
— Чорний хліб з часником і салом! — видав Пустунчик.
— А я думаю, це ми. Тобто, колоски, — сказала Лапуня. — Смак пшениці. Чорний хліб — житній. А білий, то пшеничний.
— А я знаю, що в нас вирощується багато цукрового буряку, — сказав Розумник. — Тому, я думаю, що головний смак України — солодощі!
— Як класно! — зрадів Пустунчик. — Ми вгадали?
— Частково всі вгадали, — видихнула Книга. В її вимові шурхотіли під вітром достиглі колоски пшениці. Перед Зернятами відкрилося нескінченне золоте поле. — Зерна, з якого роблять хліб, в Україні справді росте багато. Це й жито, і пшениця, овес, ячмінь і ще різні культури.
Та ми не все з'їдаємо самі. Україна дає найбільше пшениці в Європу. Ми продаємо мільйони тонн зерна щороку. Згадайте, як виглядає величезний слон. Він важить 15 тонн. Десять слонів — 150 тонн. А мільйон? Це ж величезне стадо! Ціле місто слонів!
Розумник правий, Україна ставиться цукровим буряком. Щорічно тільки для себе, на чаї та варення ми виробляємо 2 мільйони тонн цукру. А ще багато тонн даємо світу!
Наша земля віддає світу залізну руду, з якої виплавляють метал. Інші країни цінують не тільки наш хліб та цукор, а й кукурудзу, ріпак, сою, молоко та яйця. Але насправді золота рослина, символ українських полів — СОНЯШНИК!
З насіння соняшника видобувається запашна золота олія. Україна посіла друге місце в світі з виробництва соняшникової олії. А перше місце займає вся Європа разом!
Соняшник дає не лише олію, а й солодкий соняшниковий мед! Пам’ятаєте маленьку супер-цінну бджолу? З усього, що цвіте, бджола збирає нектар та пилок. І має свій великий секрет, виробляє з цього цілющий та смачний мед.
Рослини дають різну кількість меду. Найкращі серед них звуть медоносами. От соняшник — прекрасний медонос. А також, липа, гречка, акація, груші та яблуні, навіть кульбаба, ріпак і дуже багато лучних квітів.
Наш український мед високо цінують в світі. В Європі нам забезпечене перше місце. Всі, хто любить солоденьке та корисне, знають, наш мед найкращий!
То який смак в нашої країни?
Смак білого хліба з рум’яною скоринкою, із медом.
А запах — соняшникової олії, меду та цукрової патоки.
І колір золотий, стиглий, сонячний.
Сонце так щедро напувало нашу землю своїм теплом та сяйвом, що відбилося в усіх наших багатствах. Так з чорнозему ростуть золоті рослини. А з чорної руди виплавляють блискучий метал.
Колись ви ще багато дізнаєтесь про інші багатства, які Україна щедро добуває для себе та для світу. А зараз, час нам попрощатися.
Та ненадовго. Я ще повернуся…
Чарівна Книга Природи закрилася і розчинилася в повітрі. Кімнатою пройшов мелодійний дзвін та дмухнув вітерець із запахом соняшникового меду.
Троє друзів поглянули один на одного, та побігли надвір, шукати нових відкриттів. Там яскраво світило сонце, і на них чекало ще багато пригод.
Відредаговано: 27.08.2019