Пустунчику часто дорікали, що він невихований. Але насправді він дуже непосидющий, нетерплячий і допитливий. Ось почув десь, що є "культурні" рослини і став фантазувати:
— Які це — культурні? Дзвоники? Поряд з ними проходиш, дзвоники завжди хитаються, наче вітаються! Дуже чемна рослина! А троянди, акація та кропива – зовсім некультурні. Бо колються!
— Ні, Пустунчику, — сказав Розумник. — Рослини розрізняють зовсім не так!
— Ти так добре знаєш ознаки вихованості, що хоч колись міг би їх на собі показати! — додала Лапуня.
— То як рослини розрізняти, кажіть вже! — пхикнув Пустунчик. — Я знаю, що в них є листки, стовбури, квітки... а в деяких — тільки стебло!
— Добре, що знаєш. А знаєш, що є такі рослини, що ростуть на городі або в садах? А є такі, що живуть в лісі або в полі?
— А ще є ті, що ростуть в горщиках! То й що? Я одного разу лимон у горщику вирощував!
— Не перебивай, — обурилася Лапуня. — Ти хочеш слухати, чи ні?
— Та хочу. Розказуй… — Пустунчику хотілося стрибати та говорити самому, але він розумів, що так нічого не дізнається про культуру рослин. А було дуже цікаво.
— Дикі рослини — всі ті, які самі ростуть в природі, — сказав Розумник. — Коли людина взяла якусь дику рослину та почала спеціально вирощувати її заради плодів, або квітів, рослина змінюються. Людина виводить нові сорти, і це вже культурна рослина. Культурні рослини ростуть у садку та на городі. Кажи, які ти знаєш?
— Яблуні, груші, сливи, черешні, картопля, капуста, огірки, помідори, буряк, морква, гарбуз! — затараторив Пустунчик.
— Тобі лише б наїстися! — засміялася Лапуня. І почала називати садові квіти: троянди, чорнобривці, айстри, маргаритки, бузок. Всі ці рослини колись були дикими, і квітували не так буйно. Але культурні сорти в них стали такі гарні, що раніше і уявити годі! От порівняйте плоди груші-дички з культурною грушею, а садові величезні ромашки з тими, що ростуть на полі!
— А всі рослини, які можна виростити вдома у вазонах, називають кімнатними, — додав Розумник. — Є спеціальні кімнатні рослини, яким важко рости в дикій природі України і навіть у садку. Наші умови їм не підходять. Надто жарко, або надто холодно. Але в них такі гарні квіти, що люди навчилися вирощувати їх вдома.
А є спеціальні сорти рослин, яким зручно в кімнаті. Наприклад, в кого нема городу, може вирощувати салат, огірки та помідори на балконі. Є кімнатні сорти, яким не треба багато грунту і вистачає горщика. Тому лимон чи, скажімо, ялинку вдома дуже важко виростити. Але можливо! Потрібен великий горщик, гарний грунт та знання правильних умов росту.
— А в яких умовах вдома ростуть банани? — спитав Пустунчик.
— В тропічних. Читай Чарівну Книгу Природи та все дізнаєшся. Тільки виростити щось екзотичне складно. Треба дуже багато знати і довго працювати.
— Не хочу! — одразу відступив Пустунчик. — Краще купити банани в магазині!
Зернята засміялися та стали пригадувати, які рослини можуть рости в них вдома. Чи дикі ці рослини, чи культурні?
А ти вмієш розрізняти рослини за місцем їх проживання?
Відредаговано: 27.08.2019