Ви думаєте, що фраза «Мийте ноги і лягайте спати» належить вашому поколінню? Дуже глибоко помиляєтесь. Вона стара, як світ, і, можливо, старіша за мене. Та все ж вперше я її почув на уроці фізики у школі в 7-му класі. Це була улюблена фраза нашого вчителя по цьому предмету.
Був у нас такий вчитель, який виділявся з загалу педагогів, якого ми дуже боялися, але й дуже любили. Якщо кожен з вчителів мав якусь лайливу кличку, то він у нас був просто «Фізик». Хоча і викладав астрономію. Пригадую, як сьогодні, коли Фізик прийшов до нас на заміну, ми були дуже спантеличені. Він сів спокійно за вчительське місце. Посидів тихо в очікуванні що клас стихне, а тоді неочікувано зірвався на ноги і побіг до стіни та вдарився головою об неї. Ми спочатку налякалися, що наш вчитель втратив глузд. Так коли він повернувся до нас з запитанням «Що це було?», ми остаточно розгубилися.
Ось так ми вчили фізику. Не буду розповідати як ми ходили з відрами у кабінет трудового за електричним струмом. І кожен раз мали це робити повторно, бо то струм не тої амперності, то напруга замала, то потужність не викликає довіри. І ваш покірний слуга теж ходив за струмом до тих пір, поки не зрозумів що струм у відрах носити не можна. А потім була пробіжка по класу між рядами парт імітуючи направлений рух заряджених частинок. Проте згодом ми з Віктором електрику знали в класі найкраще.
Але була у нашого фізика ще одна позитивна риса – система бонусів та заохочень. Так от той хто вчився добре, робив усі лабораторні, той мав преференції першим подивитися на місяць в телескоп чи на зорі. Заради цього Фізик збирав нас на вечірні уроки коло школи.
Але найвищою мірою заохочення це був допуск до участі в туристичних походах в Карпати, якими на загальношкільному рівні завідував наш Фізик. До походів допускалися одиниці, тому що група збиралась з старших класів майже усієї школи. Потрапити у цю групу вибраних з класу могли лише обрані.
Так от фраза «Мийте ноги і лягайте спати», це не булла просто цитата нашого фізика, а це була ціла життєва філософія. Коли він був в доброму гуморі, любив розповідати, що усі болячки у нашому житті походять від п’яток, і для того щоб бути здоровим, треба дбати насамперед за ноги. А найпростіша профілактика полягала у формулі «мийте ноги і лягайте спати». Та все ж один раз ця формула була перефразована.
Трапилася ця історія у знаковий для мене період. Ми вчили електрику і з Віктором почали демонструвати класні результати. Усі лабораторні були написані на відмінно, тож нам випадає бонус нарешті зайняти своє місце серед достойних для походу у Карпати. Як сьогодні пам’ятаю, на вулиці був травень і нетипово теплі літні дні. Тож на одному з уроків Фізик повідомив, що на цих вихідних вирушаємо в похід відкривати сезон. Готувалися з Віктором до цього дня цілий тиждень. З усієї вулиці збирали спорядження. Десь казанок, у когось намет, бабуся підігнала картоплі і таким чином «турист Мар’ян готовий підкорювати Еверест». Ну принаймні так кепкував з мене дідо.
В зазначений час ми зібралися біля школи. Фізик персонально перевірив кожного на наявність того чи іншого спорядження. Загалом група налічувала понад 20 учнів. В основному це були старшокласники. З 8 -го були лише ми з Віктором. Супроводжували нашу групу також вчитель трудового та вчитель історії. Ну це була нерозлий компанія, яка у школі скрізь світилася разом. Як тільки но ми вийшли за ворота школи, атмосфера в колективі різко змінилася. Вчителі перестали буди офіційними керівниками групи, і всю дорогу йшли і жартували. Були у нас побоювання що отримаємо на горіхи від старшаків, але на диво колектив став одразу одним цілим.
Вийшли ми рано і десь аж під вечір прибули на місце ночівлі уже в горах, біля одного з хуторів. І тут розпочалася магія Карпат. Спочатку вчителі допомогли нам усім правильно установити намети. Далі ми дружно збирали дрова на багаття, а Фізик заходився готувати борщ. Такого смачного борщу я в своєму житті ще не їв. Після ситної вечері усі зібралися біля багаття поспівати пісні під гітару. Коли пісні скінчилися розпочалися всілякі розповіді. Спочатку це були анекдоти, а потім і різні містичні історії про НЛО, відьом, чортів і навіть снігову людину. І тут хтось з старшокласників звернувся до Фізика.
Та до цього одного голосу додалися ще декілька і врешті фізик не витримав тиску громадської думки і почав вигадувати як мені тоді здавалося чергову історію.
#351 в Молодіжна проза
#57 в Підліткова проза
#929 в Фентезі
#215 в Міське фентезі
Відредаговано: 23.11.2024