01.
Маргарита йшла мерзлою дорогою, поспішаючи до свого хворого батька, коли почувся глухий стукіт.
Дорогою мчав вершник. Снігові грудки летіли з-під копит коня.
Відійшовши подалі на узбіччя Маргарита зойкнула - сніг потрапив за комір.
Проїхавши трохи, вершник різко осадив коня, насилу повернув на вузькій дорозі.
- Ви - Маргарита Россі? - запитав він.
Його очі були немов вугілля. На короткій борідці танули дві сніжинки, перетворюючись на крапельки, наче крихти дорогоцінного каміння. З ніздрів коня сочилася пара.
- Так, це я, - підтвердила Маргарита.
Вона знала цього чоловіка, хоча бачила його в місті лише один раз. То був барон Регденс.
— Граф попросив розшукати саме вас. Я маю передати вам листа.
Він дістав з-під теплої шуби пакунок і вручив його Маргариті.
Регденс кивнув, гикнув і хльоснув коня. І тільки стукіт копит ще довго нагадував про нього.
Маргарита оглянула конверт, на якому було зображено вовка у вогненному кільці – герб графа Еміля. Сунувши конверт у кошик, вона поспішила далі.
Дерева навколо завмерли в снігових уборах. Рідкісні вогники з'явилися вдалині, нагадуючи про близькість Андреса - містечка, на околиці якого стояв будинок батька з невеликим заїжджим двором.
Маргарита була одружена у шістнадцять років. Її чоловік - капітан стражників Марк був суворою людиною, але Маргариту по-своєму любив і намагався не кривдити.
Спочатку Маргариті здавалося, що вона ніколи не зможе покохати чоловіка - грубуватого воїна, який не знався на музиці і ніколи не читав. Траплялися випадки, коли вона ледве стримувала його гнів. Її рятувало вміння розповідати цікаві історії, вичитані із книжок. Марк мінявся на очах, уважно слухав, простягаючи руки до каміна. Він був готовий сидіти так годинами.
Маргарита стала власницею невеликого особняка зі служницею та денщиком. Поступово вона упорядкувала будинок, але дві трагедії вибили у неї грунт з-під ніг.
Спочатку граф Еміль забрав на війну її чоловіка Марка. За наказом короля провели повну мобілізацію, і граф змушений був відправити частину варти. Як повідомив денщик - Марк загинув. Під час бою на мосту його вразила ворожа куля і він упав у річку.
Друга трагедія - Маргарита народила мертву дитину... А на довершення зараз ще й батько захворів. Грошей катастрофічно не вистачало. Маргарита залишилася в особняку зовсім одна - служниця пішла, бо господарці не було чим заплатити.
***
Переодягнувшись у своїй кімнаті, вона прочитала листа. Граф Еміль звелів з'явитися до палацу і не пізніше завтрашнього дня.
«Чого йому від мене треба?» - подумала Маргарита. – «Не послухатися я не можу, адже всі ми слуги нашого владики...»
Вона увійшла до кімнати, коли там був лікар. Батько важко дихав, його обличчя було блідим. У кімнаті було жарко натоплено, неприємно пахло ліками і солодкувато-нудотним запахом хворого тіла.
Лікар - людина з голеною головою, гладким обличчям і булькатими очима сердито подивився на Маргариту:
- Я давно просив служницю провітрити приміщення. Але реакції жодної! Про свіже повітря писав і Авіценна, великий лікар, у своєму трактаті про здорове житло.
Маргарита погодилася з ним. Вона наказала служниці відкрити вікно.
Та заскрипіла засувками.
Незабаром Маргарита залишилася з батьком наодинці.
Відблиски вогню з печі падали на сиву бороду батька, на щоки і рум'янили їх.
Маргарита розповіла про лист графа Еміля та про його наказ. Батько довго мовчав.
- Тривожить мене цей лист, Марго, - сказав він нарешті. – Чого він хоче? Він тебе без чоловіка залишив, а тепер бажає й саму до рук прибрати! Ох, поганий він чоловік. Подейкують, що вже шістьох дівчат було викликано в замок – одна за одною... Нібито на службу. І всі вони не повернулись! Всі! Там довкола ліс, там ці хижі вовки, про які говорив мені лісник, які загризають людей. Страшні місця.
- Ти живеш чутками, батьку, - сказала Маргарита, тримаючи батька за руку. - Все це вигадки неосвічених селян. А дівчата... Так, вони не повернулись. Можливо вони у замку.
– Не вірю я цьому. Погана він людина. І його дружина з вежі викинулася не просто так... Щось там нечисто! Ми, Россі, ніколи ні під якими графами не ходили. Завжди зберігали незалежність та гідність.
Маргарита в хвилюванні ковтнула слину, стиснула руку батька, але швидко опанувала себе.
- Не турбуйся, батьку. Я обов'язково щось придумаю. А зараз прийми ліки, які привіз лікар і спати. Так, так, спокійний сон зараз – твої найкращі ліки.
Батько просив Маргариту залишитися і наказав служниці постелити в колишній кімнаті дочки.
- Ні, батьку, я піду додому, - заперечила Маргарита. – Навіть не вмовляй! Завтра мені до замку. Не йти ж мені в цьому старому одязі. Я маю переодягнутися, та виглядати, як личить Россі! Заспокойся та спи.
***