РОЗДІЛ 6
Еміграція
О, принесіть як не надію,
То крихту рідної землі
Я притулю до вуст її
І так заплачу, так зомлію…
Хоч кухоль з рідною водою!..
Я тільки очі напою,
До вуст спрагнілих притулю,
Торкнусь душею вогняною.
Олександр Олесь.
І
Застава розташована за кілька верст углиб румунської території.
Хлопців обтрусили, вилучили лише зброю і боєприпаси. Нестора з Галиною не обшукували, як командира поселили в окремому бараку. Інших розмістили в казармах.
Румунські прикордонники зацікавлено розглядали махновців, про яких багато читали в газетах. Приходили селяни, прохаючи продати коня чи збрую, запевняючи, що, так чи інакше, збути доведеться, бо до того часу, доки знайдуть роботу, знадобляться гроші.
Прикордонники дали махновцям великий казанок, де б ті варили їжу.
Данило Зотов злагодив куліш.
Після обіду усі полягали просто неба, за звичкою виставивши караул. Нестор з Галиною сіли на лавочці у затінку під огорожею. Нестор попрохав у прикордонника цигарки, бо свої промокли. Підійшов старший офіцер застави, запросив до комендатури.
Галина з посмішкою вислухала тираду офіцера, давши поцілувати руку. Обмінявся рукостисканням з Нестором:
За чаюванням полковник розпитував про бої. Особливо цікавився внутрішнім устроєм Повстанської армії. Після попрохав Нестора написати про себе, в яких краях воював, з ким, по можливості пригадати номери червоноармійських дивізій, бригад, полків, частин.
Перед тим, як залишити Нестора і Галину, Петринеску запропонував:
Дорогою до барака Нестор говорив дружині:
Увечері прийшов лікар. Обстеживши Нестора, осудливо кивав головою, говорив щось румунською. Почистив понівечену щоку, перев’язав ногу. Назирці прийшов літній чоловік назвався Петром Краснянським, поляком.
ІІ
Нестор здригнувся, різко піднявся з ліжка, бо хтось сіпонув за плече. Перша думка – «бій», деякий час намагався пригадати, у якому він селі. Згадавши, де насправді, гірко посміхнувся.
У комендатурі, окрім Петринеску і Краснянського, сидів кремезний гладкий чоловік років п’ятдесяти з рідким сивим волоссям і червоним обличчям. Полковник представив його коротко – «пан генерал».
Генерал міцно потис руку, Краснянський переклав його слова:
За сніданком генерал задавав ті ж питання, що перед цим Петринеску, але більше акцентував на розповіді про структуру махновської контррозвідки і про особливості роботи ЧК. Не оминув дізнатися деталі про причини другої угоди махновців із більшовиками.