Йолікі. Частина перша. Сни

5. Йди сюди, біленький

В кафе на першому поверсі головного адмінкорпусу людно, доводиться вітатися наліво і направо, що Сашуня і робить. Пустенькі оченята, на обличчі вираз «невинне янголятко нахитнулося з неба на землю і не розуміє, що за чухня навколо». Йому пасує, питань немає.
Якби він ходив з занадто розумною чи серйозною пикою, у оточуючих склалася б думка, шо він замислює неправедну справу. Ще не хватало йому натовпу зі смолоскипами під хатою. Для простих людей і він простий, як суп з галушками. Чого це тут сьогодні стільки народу? Не його ж бити зібралися? Він ще з Йолікі не розібрався. Ні за що його бити. А..! Суп з галушками. Суп! З галушками! Це ж він так пахне... 
Сьогодні непарний номер дня. В кафе зміна тьоті Ліди Буряк, а не тьоті Валі Вовк. Тьотя Валя має вихідний і час збігати в ліс.
В Космоцентрі налічується чотири легенди. Одна з них – жива. То Сашунька-Зайчик. Она – напівжива. То Ванда, штучний інтелект, якому заманулося імітувати людину і взяти собі ім’я. Дві – невмирущі. Борщ тьоті Валі і суп з галушками тьоті Ліди. 
Прадавня історія повідомляє нам, що не Космоцентр створив кафе «Росичка»  - не плутати з «Росинка», його від народження поплутали - з його панно «Космонавти тицяють пальцями у круглу фіговіну (вказують на Сонце, як їм не повилазило)», з трикутними плафонами і лілово-бежевими клейончастими диванчиками. О, ні! Це Космоцентр раптово виник і  згуртувався навколо борщу тьоті Валі і супу тьоті Ліди як двох чудес цього маленького локального Всесвіту. Як галактика навколо подвійної чорної діри. 
Сьогодні у «Росичці» день супу з галушками. Тому народ товпився і очікував. Супу в цей день варили вдвічі, а то й втричі більше, бо в кафе йшов навіть той, хто не ходив в інші дні. Взагалі ніколи не ходив ногами.
В цей день все було не як завжди. Лідія Марківна сама колотила тісто і вкидала галушки, обертаючись з такою швидкістю, що створювала циклон. Офіціантки не обслуговували залу – вони розносили замовлення по службах КЦ, бо всіх бажаючих скуштувати кулінарного шедевру кафе все одно б не вмістило. Люди їли навіть на підвіконнях. Працювали три каси, а не одна, як в інші дні, але черга не меншала до кінця перерви. І це була тільки перша хвиля обідаючих, друга – після першої дня. Хтось істеричним фальцетом закричав: «По дві порції в одні руки не давать!» 
- Показилися ви з тим супом! Вдома варіть. - визирнувши з кухні, крикнула червона від спеки, але щаслива тьотя Ліда. Їй відповіли дружним незлим сміхом – суп з галушками і ажіотаж за ним був космоцентрівською традицією. Особливо з початком ери Мак-Естелла – при ньому обіди в КЦ стали безкоштовні для всіх працівників, а каси приймали талони замість грошей. 
Люди повеселішали. От жартує Ліда Марківна!  Вдома варити! Та хіба вдома такий звариш? Ні у кого не виходило повторити шедевр. Та й бігти наввипередки на суп з галушками, перекидаючись жартами, – що може бути краще в обідню перерву? Традиція! Правда, варили супчик нечасто, бо нерви тьоті Ліди були на грані в цей день. 
- О! Біленький! – крикнула вона вже зраділо. – Йди сюди, ті ненажерливі кентаври тебе затопчуть.
До Сашуні вона була ласкава. Він допомагав її Йосику з творами-роздумами і фонетичним розбором всяких довжелезних слів, та не тільки... Тьотя Ліда пам’ятала не такі вже давні часи, коли Мак-Естелл ще не був директором Космоцентру. Про нього тут тоді не знали, а керувала всім ненажерлива директорка Вороніна, Воронінша, Ворониха, ворог роду людського. Сашко її звалив. Як застарілий пам’ятник з постаменту. Через те він став Золотцем і Сонечком.  А зовсім не тому, що іноді схожий на дурне дівчисько зі своїми косами і чудернацькими шаленими очима. Або на  ельфа з таємничого лісу. Що майже одне й те ж.
Задерши носа, Сашунічка неквапом йде до місця священних  таїнств. В кухню. За ним слідкують з заздрістю і розумінням – заслужив. В кухні йому видають халат і садовлять у куточок, туди, де обідають і снідають самі кухарі. Несуть тарілку супу, тарілку галушок (він любить звичайні, з маслом), порцеляновий соусничок з домашньою сметаною... Це і є секретний інгредієнт номер один. Ліда Марківна додає в тісто неймовірно смачну домашню сметану, яку купляє вранці Дня галушок у сусідки. Та досі тримає живу, справжню корову Грушку. Інгредієнт номер два – набір трав – тьотя Ліда вирощує сама, вдома на підвіконні та городі. І то вже вправжній секретний секрет. Навіть для суперсенсора Алісова. Він не хоче знати той секрет. Приємно жити в світі, де не всі таємниці розгадані.
Він кладе галушки в суп, сметану туди ж, змішує, обережно куштує... відбувається політ понад хмарами без ніяких тобі новомодних антигравітаційних штук, і... і все. Нічого немає, самі тарілки і соусничок з ручкою-дельфінчиком. І Сашуня сидить, як кіт Степан, лікоть на столі, морда, тобто лице філософське і зверхнє. Помічник кухаря Деєчка ставить перед ним каву і кексик. Як котові Степану йому б могли поставити і келих червоного, але в кухні він дитя, школярик, непитуща версія себе. 
- Дякую вам, о, я вам такий вдячний! Дуже смачно, дуже. 
- От і умничок, от і розумничок, - примовляє тьотя Ліда. Для неї Сашуня – нещасна, замучена роботою дитина в стадії крайнього голодного виснаження. По контрасту з синочком Йосиком, який колись на фізкультурі між брусами застряг – ледь витягли. Наставили вузьких брусів, діти й застрягають. А Саш між тими  брусами можна запхати не менше трьох, а якщо постаратися – то й п’ятьох. 
- А туди, – Сашко показує нагору, де офіс генерального, - носили?
- Ой, Сонечко, ні, ви ж... пан директор пізно приїхав. Ми думали, вже не буде.
- Почекайте. - він виходить, щоб набрати Керрола. Той відповідає дуже швидко. – Агов, небожителю, що там на Олімпі?
Мак-Естелл невесело цокає.
- Перемовини зайшли в кут?
- Глухий та темний. – погоджується генеральний.
- А Марсія вдягнула напівпрозору шифонову сукню, білу з квітами сакури? Зробила з голови «чіочіосан»? 
-  Ні.
- Ось кого треба нацвьохкати рушником! Хто повинен створювати ніппонську атмосферу для замовників з ніппонської неоколонії, я чи твоя секретарка?  
Керрол веселішає.
- Сонечко, я б залюбки подивився на тебе в квітах сакури і чіочіосані.
- Та зараз. Чекайте, Макке Естеру-сан, висилаю приворотне зілля. Воно точно штовхне перемовини ближче до мети. Вас там скільки? 
- Четверо.
- Це з Марсією?
- Без.
- Угу. Зрозумів.
- А що у тебе, - Керрол робить паузу, мабуть, відходить подалі від клєнтів. – З Йолікі?
- Вона відчула, що я її вловив. І прокричала «ніа», разів п’ять. Не дарма це. І навряд чи вона мала на увазі водоспад. 
- Гадаєш, вона не на Землі, і намагається вказати місце? 
- Іншого варінту не бачу. Що мені робити?
- Нічого. Екрануйся і забудь. Далі я. Ще година перемовин, і я вільний. Займуся цією загадковою пані. 
Сашкові значно легше. Як гарно, що є Керрол.
- Я... я тобі справді дуже вдячний. – суп з галушками пішов на користь, Золотце переповнювала вдячність до людства і його окремих представників. 
- Я знаю. Тому поміркуй, як віддячити. Ну, шифон там... Квіти сакури... 
От же безсоромна людина! Аж щоці від телефону гаряче.  Хоча їхню розмову ніхто і не чув. 
Через п’ять хвилин в кухонному ліфті нагору їдуть супниця і горнята з підігрівом. В супниці – суп. Ароматний, як вірші про літо і сіножать мовою Держави. В горнятках – галушки. З часником, шкварками, сирні, сметанні. Хлібчик зерновий скибочками. Морожене салко прозорими пластівцями у мисочці на льоду. Запотілий графінчик біленької. І ще один графінчик, вкритий спокусливими крапельками води, а в ньому ж не вода – золотава яблунівка. Особлива номерградська. Сусідка тьоті Ліди не тільки корову тримає, а ще й вирощує цукровий бурячок. А в самої Ліди Марківни – сніговий кальвіль, як золото. І якщо трохи почаклувати, з’являються такі відьомські трунки, що ой. Та про це – тссс.  Тьотя Ліда поклялася на статуті Космоцентру і колдоговорі не продавати і не пригощати. Бо Космоцентр просто стане. Зупиниться, занепаде, зруйнується.
Але в особливих випадках у неї знаходився маленький графінчик. Чи два. Бо без саке все не таке. Ніпппонці, вас чекає рай. 
У Сашуні навіть думки не виникає, що йому,  біленькому, не завадило б біленької. Дитині (він син космоцентрівського полку) тут не наллють. Та й перерві кінець. Робота. Не менш солодка, ніж кексик, ніж яблунівка на кальвілі, ніж... О, зараз би Яринку – та в його думки. Начиталася б фанфіків. Все, стоп, тихо. Треба до лайнерів. Він вже відчуває їх, могутніх велетнів, які розтинають холодний безмежний простір... чекають на нього. Він потрібний їм. І має ще декуди завітати... про ворогів Космоцентру він не дарма вранці згадував. Ну й добре. 
Він йде з кухні через службовий вихід, і  вже тепер – точно до лайнерів. А куди потім... Видно буде. Всьому свій час і своє місце. А хтось втратить те й інше.
- Господи, дівчата, - Ліда Марківна виходить на сходи за Сашком. – Ну що воно там з’їло, те хлоп’я, три галушки, дві ложки юшки, а вигляд такий щасливий... наче на півроку вперед наївся і нічого кращого в житті не їв і не бачив. 
- А може, і не бачив, - помірковано відповідає колега Ліди Марківни, другий кухар Софія. У неї вже ноги гудуть, як завжди в галушковий день,  лице розпашіло від жару плити, і вона теж не проти вийти на ґаночок, на свіже повітря. Вони стоять вдвох і дивляться вслід Сашкові, який не йде – летить ледь не підстрибом, ніби земля його не притягує і не тримає. Ще трохи – і зірветься вгору, майне, тільки спогад лишиться. – Ми не знаємо, де він був до Космоцентру, ніхто не знає. Кажуть, там, де галушками не годують... Та і не хлопчик він – дорослий. Кажуть, йому за тридцять. Хоч на вигляд – підліток. Йому і лайнери дозволяють вести, як дорослому, і інспектором охранним взяли, і він там таке виробляє всім – ніхто ослухатися не сміє, не те, що проти піти, і не тому, що генерального бояться. Кажуть, хто з Сашком заїсться – тому добра не буде. Бо він чаклун і слова знає. І, кажуть, не тільки слова... 
- Та які ви всі: «Кажуть, кажуть»! – тьоті Ліді ці розмови неприємні. Сашко для всіх космоцентрівських стільки зробив, а вони невдячні. -   Самі й кажете, вам аби наклеп звести. «За трииидцять»! За сто тридцять!  Пішли, зараз друга хвиля прикотиться,  вони такі слова знають і таке зведуть, що нам добра не буде. 
Ліда Марківна чудово розуміє, що в заздрих і недобрих словах Соньки-пліткарки забагато правди. Сашко – невідомо хто і невідомо звідки. То знає простого, наївний, як річне маля, то жахливого не боїться – сміється і перемагає. Як Вороніншу. Байдуже на те. Тьотя Ліда буде захищати Сашу Алісова, запрошувати в кухню (він охоронний інспектор, має право доступу на всі об’єкти КЦ без винятку), піклуватися і частувати смаколиками. Бо поки він приходитиме, братиме її дарунки і дякуватиме, у неї не буде боліти спина після зміни, не крутитиме руки вночі, Йосик не згадуватиме про астму. Напевне, в Космоцентрі ще є такі, хто зрозумів, в чому найбільша цінність Золотця Сашіньки. Генеральний – перший, він це диво давно знає, вивчив добре і не зміг жити спокійно, поки не  забрав собі. Бо як ти від такого відмовишся? Та всі мовчать. Всі розумні мовчать. Базікають, насміхаються дурненькі, як Сонька. Їм же гірше.




Поскаржитись




Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше