***
З містечка Борщів, що на Тернопільщині, прийшло повідомлення про різанину, яку нібито влаштувала УПА над поляками.
Я прибув зі слідчою групою. Крайовий референт СБ «Сивий» зробив відчит, що від 17 до 24 червня в містечку знищено 34 польські родини і повішена вчителька російської мови.
«Сивий» зам’явся:
«Сивий» зазирнув у протокол, я вказав на рядок: «висловили бажання скористатися правом залишити СССР».
Отже, часу зовсім не маємо. Навіть цієї ночі може постраждати якась родина. НКВД діє за певним списком, який треба здобути. Яким чином? Напасти на відділок? Та для такого потрібно принаймні двадцять добре вишколених бійців, а в Борщівському районі діють сили самооборони, це сільська молодь, яка пішла у ліси, аби уникнути совєцької мобілізації, до того ж подрібнені на чоти і розпорошені по району, аби зібрати, потрібно принаймні два дні. Тож дав завдання «Сивому» негайно почати з’ясовувати, хто ще із поляків плянує на виїзд. Була вже дев’ята вечора. Коло пошуків звузилося, тому що у Борщеві залишилося лише дві польські родини. Я вирішив організувати засідки, взяти під охорону ці сім’ї. Пішло дві групи по чотири бійця, одну очолив я. Моя боївка рушила до оселі Бартоломея Ґродзіцкі, прибули о двадцять третій. На запитання господаря: «Кто ту єсть?», я відповів: «Енкаведе». Поляк років п’ятдесяти запросив до господи. Тут же із кімнати вийшла стурбована ляшка, я попрохав, аби в покої залишався тільки господар.
Я склав протокол допиту, який свідчив: два дні тому до пана Ґродзіцкі прийшов агент НКВД, повідомив, що бандерівцями готується напад і ліквідація його родини. На моє питання, чи вірить сам пан Бартоломей, що ті 34 родини скатували саме УПА.
Тим часом у двері постукали. Бартоломей пішов відчиняти, ми ж розосередилися. Я з пістолетом напоготові сів у вітальні в кріслі, «Лимон» став за дверима, «Клей» в коморі, що зразу за вхідником, четвертий друг чергує на вулиці, у нього завдання замикати пастку, як тільки чекісти увійдуть до квартири. За моїми розрахунками їх теж має бути не більше чотирьох, бо ліквідаційній команді в таких умовах гурмою працювати не зручно. До того ж без потреби ходити натовпом, коли на меті забити лише двох літніх поляків.
Бартоломей поспіхом щез у другій кімнаті. В проході намалювався тип у цивільному, на рукаві пов’язка з тризубом.
Чую у прихожій метушня.
Тим часом зайшли хлопці, занесли ще двох спутаних. У затриманих вилучили два пістолети «ТТ», три німецьких багнети і «парабелюм» з глушником. Я послав за другою групою, якщо у них без гостей, то мають зніматися і йти нам на поміч.
На допит приводили по одному на кухню.