Наступного дня по обіді княгиня Беата виїхала з замку. Василь теж сів на коня і подався у місто. Симеона він навмисне полишив із Гальшкою, щоб діти подружилися.
Як тільки княгиня від’їхала подалі, пан Петрусь пробурмотів, що треба дивитися за дівчатами, які займаються тканням, шиттям та вишиванням у світлиці на другому поверсі вежі. Мовляв, без княгині вони лінуються. Як тільки економ щез за дверима світлиці, звідти долинув жіночий сміх та жартівливі вигуки.
- Ходімо, – сказала Гальшка Симеонові. – Нас довго ніхто не шукатиме.
Вона привела хлопця на перший поверх, у приміщення, де складалися припаси та був колодязь. Повітря там пропахло в’яленим м’ясом, часником, цибулею та заморськими приправами, які привозили з далеких країн, де жили темношкірі люди. Ті приправи коштували стільки золота, скільки важили. Поки Гальшка запалювала каганець, Симеон зазирнув у колодязь, який виявився глибоким і пустим. Вода не плескалася навіть на дні. Симеон не стримався і гукнув у глибину:
- Гей-гей! – і зрадів, коли луна підхопила його голос.
- Що ти робиш?! Нас почують! – злякано прошепотіла дівчинка.
- Вибач, я не подумав. У колодязі немає води. Це дуже дивно... – почав виправдовуватися він.
Гальшка приклала палець до вуст, закликаючи Симеона мовчати. Прислухалася. Ніхто не йшов і вона заспокоїлася.
- Води немає, бо так треба, – сказала вона.
Її пояснення здалося хлопцю дивним і незрозумілим. Поведінка теж. Гальшка увійшла у сусіднє приміщення, де зберігалася зброя. І зникла там хвилини на три, які Симеону здалися вічністю. Він злякався, що Гальшка заманила його сюди, а сама втекла. Дівчиська такі підступні, їм не можна вірити. Тепер його знайдуть тут і покарають, щоб не лазив куди не слід.
Симеон став на порозі зброярні, намагаючись роздивитися, що там усередині. Він розібрав у напівтемряві блиск шабель, бочки з порохом та купи гарматних куль. Йому кортіло увійти всередину, роздивитися зброю, помацати її, але Гальшка вже повернулася. У подолі сукні вона принесла купу мотузок. Симеон не роздивився, звідки вона виринула, і не зрозумів, навіщо їй ті мотузки.
- Допоможи мені, – сказала вона, поклавши мотузки на підлогу.
Тільки тепер Симеон побачив, що то була мотузяна драбина.
- Тепер зрозумів, чому у колодязі немає води? – посміхнулася Гальшка. – Простягни руку і відшукай гаки, за які чіпляється драбина.
Симеон слухняно помацав колодязь зсередини. Камінь був слизький і гидкий, але два товсті залізні гаки відшукалися швидко.
- Допоможи мені причепити драбину до гаків.
Симеон вже розумівся на лицарських справах. Його вчили не тільки скакати на коні і битися на шаблях, але і дряпатися на мури обложеного міста. Він спритно причепив драбину, скинув другий кінець у колодязь і посмикав, перевіряючи міцність.
- Можна спускатися, – заявив він.
- Не боїшся? – задирливо спитала Гальшка.
- Я – ні. Мене вже вчили робити це. А ти не боїшся?
- Не боюся. Я вже не раз спускалася.
- Хто тебе навчив? – здивувався хлопець.
- Сама навчилася.
- Не вірю!
- Зараз побачиш. Тримай каганець. Посвіти мені, поки я спускатимусь.
Гальшка виявилася напрочуд спритною і безстрашною. Вона повисла над безоднею на драбині, що гойдалася від кожного поруху, і почала обережно спускатися. Симеон лежав на підлозі і підсвічував їй каганцем.
- Подай мені світло, – вона простягнула руку, коли її голова майже зникла у колодязі.
- А ти зумієш втримати? – збентежився хлопець.
Її голос прозвучав із глибини лунко і таємничо:
- Тут є виступи, на які можна поставити свічку.
Він передав їй каганець і на хвилину відвернувся. А коли знову зазирнув у колодязь, то злякався: дівчинки не було.
- Гальшко, де ти? – покликав він. І злякався майже до розпачу: чи не впала вона?!
- Лізь за мною, не бійся, – долинув голос. – Тут близько.
Симеон перехрестився і теж поліз у колодязь. Гальшку він побачив несподівано. Виявилося, що не потрібно спускатися на саме дно. Колодязь мав кілька відгалужень на різній висоті, і кожне служило потаємним ходом. У одному з них і чекала на нього Гальшка.
- Сюди, – покликала вона.
Вони опинилися у довгому переході, обкладеному цеглою. Гальшка і Симеон майже сягали головою стелі. Чоловіку середнього зросту довелося б пригнутися. Вони просунулися кроків на двадцять і опинилися перед дверима, припорошеними пилом і покритими павутинням. На дверях висів великий замок.
- Зачинено. Що тепер? – похнюпився хлопчик.
Гальшка з посмішкою витягла з кишені ключ. Симеон тепер був від неї у повному захваті: таких незвичайних дівчат він досі не зустрічав.
Двері відчинилися легко. Мабуть, тому, що Гальшка вже не раз проходила тут. За дверима висіли смолоскипи. Дівчинка запалила один від каганця і передала Симеонові. Вони пішли далі, пильнуючи, щоб не впасти. Якісь темні плями ворушилися на вологих стінах і пищали.
#42 в Історичний роман
#1991 в Любовні романи
#48 в Історичний любовний роман
Відредаговано: 24.08.2023