Промайнуло одинадцять років.
Князівна Острозька підростала, милуючи очі надзвичайною вродою. Волосся її було темне і блискуче, як у матері, а очі – блакитні, як у покійного князя Іллі. Біле личко світилося, як місяць у безхмарну ніч. Княгинині покоївки щоденно вмивали дівчинку молоком.
Вона жила між Острогом і Краковом – між двома землями, двома мовами, двома звичаями і двома вірами. Вона носила німецькі сукні, а під сукнями – тонкі полотняні сорочки з блакитними квіточками, вишиті жінками, що трудилися у замку. Мати кликала її Ельжбетою, а дядечко Василь – Єлизаветою. Втім, обидва імені вживалися нечасто, начебто були святковими. У сім’ї дівчинку звали Гальшкою – ім’ям, зменшеним від польської Ельжбети.
Беата так і не одружилася вдруге. До неї сваталися, але вона занадто перебирала женихами. Той був недостатньо заможний, інший – недостатньо шляхетний, третій – недостатньо вродливий. А коли знаходився такий, що підходив вдові по князю Острозькому, то Беата вагалася. Як взнати напевне: він зацікавлений у ній самій чи у її багатстві? Такого як Ілля, закоханого до нестями, здатного носити її на руках, Беата більше не зустріла.
Знову стояла весна, як тоді, коли Ілля і Беата їхали до Острога, де сподівалися прожити довге і щасливе життя разом. Тоді цвіли вишні, а зараз листячко тільки-тільки почало розривати бруньки і виходити на світ Божий. Беата, дивлячись у вікно, замилувалася отим ясно-зеленим кольором, таким ніжним і свіжим. Вона думала, що треба виписати з Кракова саме такого ясно-зеленого оксамиту. Така сукня личитиме до її темного волосся і очей. А до сукні – сорочку солом’яного кольору з золотистим мережаним комірцем. Бути найгарнішою і найпишніше вбраною стало важливим для Беати. Для цього вона жила тепер. А ще – заради дочки. Заради того, щоб виростити з неї найбагатшу і найвродливішу наречену королівства, щоб усі заздрили. А потім знайти для неї найкращого нареченого. Теж для того, щоб усі заздрили.
- Покличте князівну, – звеліла вона.
Чекати довелося недовго. У залу, де княгиня проводила післяобідні години, вбігла Гальшка Острозька. Вона була вдягнена в блакитну сукню, майже таку як у матері, але коротку – так, що було видно зграбні ніжки у білих панчохах і брунатних черевичках.
- Матінка кликала мене? – дзвінко запитала дівчинка.
- Так. Підійди.
Беата поцілувала дівчинку у чоло, встигнувши водночас обсмикнути на ній сукенку і поправити блакитну стрічку у волоссі.
- Яка ти розкуйовджена. Знову бігала по дворі і гралася з собаками? Я ж казала тобі, щоб ти поводилась, як князівна, чемно і велично. Ти вчилася сьогодні польській граматиці?
- Вчилася, матінко, – запевнила Гальшка і похапцем пригладила неслухняні кучері.
- Добре. Бо за кілька тижнів ми вирушимо до Кракова.
- Знову? Ми ж були там недавно, у минулому році.
- Ми їздили на поховання покійного короля і коронацію його милості Сигізмунда Августа. А тепер нас чекають на коронацію нової королеви.
Беата презирливо скривилася: нове одруження Сигізмунда Августа вважалося занадто скандальним. Після смерті першої дружини, Єлизавети Габсбургівни, дочки Фердинанда Австрійського, короля Чехії та брата імператора Карла V, яку Август не любив і вважав бридкою, він потайки одружився з Барбарою Радзивілл, що перед тим була його коханкою. Тим сильніше Беаті хотілося побачити, які обличчя будуть у магнатів, коли король оголосить королевою просту литовську шляхтянку.
- Можна, я вдягну на коронацію намисто з перлів? – спитала Гальшка.
- Яке намисто? – здивувалася Беата.
- Оте, в три разки, скріплені разом смарагдовою застібкою.
- Моє улюблене?
- Я думала, що воно моє, – знітилася Гальшка. – Пан Петрусь завжди каже, що тут все моє: і замок, і те, що в замку, і те, що навколо.
- Так і є, – підтвердила Беата. Їй було неприємно усвідомлювати, що не вона володарка цих маєтків. Але вона вважала правильним, що її дочка з дитинства знає про свої права. – Пан Петрусь каже правду. Тут усе належить тобі. Але мої коштовності – тільки мої. Ти матимеш свої, коли виростеш.
Гальшка замислилася:
- Як це може бути?
- А ось так. Покоївка Настка, що тебе обслуговує, належить тобі. А її одяг належить їй самій. Зрозуміла?
- Зрозуміла, – кивнула Гальшка.
- І це добре! Навіщо князівні Настчині брудні лахи? – пролунав від дверей сухий голос пана Петруся. Економ, як завжди цікавий до життя родини Острозьких, заглядав у залу.
- Чого шукає пан Петрусь? – незадоволено спитала Беата.
- Панна князівна хотіла погодувати соколів, – пояснив економ. – Так м’ясо вже готове.
- Мої соколи! – згадала Гальшка і радісно метнулася до дверей. І раптом зупинилася, приголомшена думкою: – А вони, справді, мої?
- Твої, – підтвердила мати.
Гальшці захотілося, щоб і матері щось належало.
- А кошенятко, що лежить у вас на колінах – ваше? – запитала вона.
#42 в Історичний роман
#1991 в Любовні романи
#48 в Історичний любовний роман
Відредаговано: 24.08.2023