Тема “Фінансова грамотність для дітей”
Навчити дитину поводитися з грошима завдання іноді виявляється не з легких. У деяких батьків це виходить легко, у деяких виникають труднощі. Ми вчимо наших дітей всьому, що знаємо самі, тим самим, хочемо полегшити їм краще проживання життя, й уберегти від тих ситуацій, з якими зіткнулися самі. Кожна мама бажає своїй дитині всього найкращого. Але це поняття загальне. Щоб ваша дитина отримав, це саме все хороше, потрібно навчити його правильно користуватися самими необхідними в його майбутнього життя продуктами. До таких продуктів відносяться гроші. Не тільки їжу чи одяг називають продуктом. Гроші такий же продукт, за який можна покращувати свій матеріальний світ. Правильно розпоряджатися грошима іноді не вміють дорослі люди. Тут ми хочемо розповісти вам про те, щоб ваша дитина стала фінансистом з великої літери, і йому знати про такі поняття як інфляція, курс, ринок, поки звичайно необов’язково. Чим старше він стає, його це зацікавить так само, тоді і роз’ясніть. Поняття про види валют ви, звичайно, повинні розповісти, тому що дитина повинна знати, що існує гривня, рубль, долар, євро та багато інших валют.
Думаємо кілька найпоширеніших для його сприйняття буде достатньо.... Візьміть дитину з собою в банк Нехай він побачить цей величезний заклад, в якому акумулюється багато грошей. В якому багато чоловіків і жінок, і всі вони виконують роботу пов’язану з грошима, так що, гроші, це серйозно! Дитина оцінить цю картину. Можна так само відкрити рахунок для вашої дитини або ж відкрити рахунок на себе але сказати йому, що тепер у нього є своя картка і рахунок в банку. Це додасть йому впевненості. Подивіться як відразу він стане важливим, розуміючи що повноцінний член суспільства, тому що у кожної дорослої людини є гроші, і тепер він не є винятком....
Королева з Королем водили Жасмін до банку та відкрили там карточку для неї та депозит на навчання в університеті.
Знайдіть шляхи, щоб ваша дитина могла заробляти гроші Дитина може виконувати якусь роботу по дому, яка допоможе йому заробляти, і заощаджувати свої гроші. Робота повинна виходити за межі його щоденних обов’язків. Для дітей молодшого віку, це можуть бути різного роду заняття, такі як доглядати за улюбленцем сім’ї – хом’ячком, або годувати рибок, забирати пошту або допомагати розбирати куплені продукти. Заохочуйте ваших дітей до роботи. Таким чином він зможе сам купувати деякі цікаві ігри або збирати на якусь велику покупку....
Королева давала Жасмін гроші на смаколики. За це Жасмін повинна була працювати на огороді та збирати суницю. Так вона заробляла собі на смаколики.
Навчіть вашу дитину планувати бюджет. Ви ходите по магазинах, або вам надсилають купони зі знижкою. Витратьте трохи часу, і разом з дитиною проводите аналіз пропозицій, в яких ви будете порівнювати одні і ті ж товари, лише цінова політика буде відрізнятися. Так ви навчите його робити аналіз і правильний вибір того, що не завжди потрібно купувати перший-ліпший товар. Запланувати придбання якихось товарів для дому на майбутній рік, так буде хорошим уроком. Ви завжди повинні показувати, як потрібно поводитися з грошима. Привчайте з раннього віку вашої дитини фінансової грамотності. Ви багато в чому полегшите його життя. Дослідження показали, що діти які були з раннього дитинства привчені до правильного поводження з грошима, більш успішні в житті....
Етапи навчання дитини фінансової грамотності.
Етап 1. Звідки з'являються гроші (малюк 4-7 років).На цьому етапі необхідно розповісти дитині про працю, акцентуючи увагу на те, що саме праця є джерелом матеріального добробуту будь-якої людини. Час від часу говорите дитині, що гроші - нагорода за працю.Дитина повинна знати, ким ви працюєте, що означає ваша професія.
При цьому малюк повинен відчувати, що вам дуже подобається справа, якою ви займаєтеся. Обов'язково діліться з дитиною своїми успіхами, адже малюки люблять хвалитися своїми батьками так само, як і батьки своїми дітьми.
Етап 2. Гроші на пиріжок (діти початкових класів).
На цьому етапі дитина повинна навчитися здійснювати покупки. Для тренувань підійде шкільна їдальня. Познайомте малюка з грошима: які є монети, і якого достоїнства бувають купюри, коли дають здачу і як розміняти гроші.
Етап 3. Похід у великий магазин (дитина 7-9 років).
Тепер дитина повинна навчитися купувати товари у великих магазинах, наприклад, в супермаркетах. В словниковий запас дитини входить нове поняття Чек. Попросіть дитину сходити в магазин за хлібом, при цьому дайте грошей більше, ніж коштує цей товар. Завдяки цьому дитина зможе згадати математику, так і так ви зможете перевірити його ставлення до здачі. Якщо дитина принесе хліб і правильну здачу, її можна віддати йому, сказавши, що це його нагорода за роботу. Це перше винагорода може стати основою кишенькових грошей.
Етап 4. Кишенькові гроші (дитина 9-17 років).
Фахівці запевняють, що у дитини повинні бути кишенькові гроші. Хоча багато батьків не згодні з цією думкою. Завдяки своєму особистому бюджету у дитини розвивається такий навик, як фінансове планування. Що ж це таке? Давати кишенькові гроші необхідно один раз на два тижні або один раз в місяць. Дитина має право сам вирішувати, що він буде купувати і коли. Однак батьки повинні пам'ятати, що якщо дитина витратив свої кишенькові гроші завчасно, ні в якому разі не давайте нову суму. У вас же є обумовлений термін, коли син або дочка отримують певну суму на особисті витрати. В іншому випадку навчання не буде мати сенсу.
Етап 5. Контроль (протягом усього навчання).
Звичайно, фінансова діяльність дітей повинна перебувати під контролем батьків. Але цей контроль не повинен носити агресивний і нав'язливий характер. Приготуйтеся до того, що будуть помилки і втрати. Однак не варто на це негативно реагувати. Будьте терплячими, обговорюйте всі з дитиною і не забувайте допомагати. Саме допомагайте, а не робіть замість дитини. Дайте можливість дитині самостійно приймати рішення і діяти так, як він вважає за потрібне. Тоді навчання фінансової грамотності піде на користь і в майбутньому дитина зможе правильно і раціонально розподіляти свої грошові кошти.