Як би добре ви не були підготовлені до життя, якою б сильною, оптимістичною, загартованою, стійкою не здавалася вам власна особистість, настане момент, коли перед очима виростає величезна стіна, і способу її подолати не буде, і чим довше вона стоятиме, тим більше тіні обволікає вашу особистість.
Це може бути що завгодно, починаючи від якихось побутових проблем, стосунків з ближнім своїм, робота — що завгодно, часом проблем більше, ніж їхніх рішень, з таких ситуацій виходять усі по-різному, і ставлення у всіх різне, судити не доводиться .
Деколи мені не вистачало свіжої голови, розумієте, коли ти думаєш про одне й те саме, складається враження, що хтось увімкнув цикл, а ось як його вимкнути — ніхто інструкції не дав. І він повторюється десятки разів, прокручується в голові доти, доки не опускаєш руки. У таких ситуаціях вкрай потрібні нові ідеї, новий, ну, може, і не новий, але свіжий погляд на ніби й прості, але водночас складні речі.
Речі, що здаються простими, часом стають складними, і навпаки, ніколи не знаєш, напевно. Життя — воно взагалі неоднозначне, точніше, воно дуже навіть просте, варто подивитися на тваринний світ, суть якого — вижити і продовжити свій рід, простіше не придумаєш. Але люди як би і не тварини, і в той же час гірші за них, придумали купу правил, сенс яких невідомий самим вигадникам.
Одне з правил, мабуть, ключових для нормальної людини — бути щасливим. Що це таке, звідки воно береться, що складається — бог його знає. Мозок для нашого благополуччя спрощує все, що тільки можна, і це поняття не стало винятком, адже запхнути багатогранну ідею в одне слово — це треба постаратися. Адже щастя — це стан душі того, хто його шукає, при якому відсутнє погане і присутнє хороше, що є поганим і хорошим — відомо лише тим, щодо кого це застосовується.
Років до шістнадцяти я саме так і думав, що все, що я знаю, — це правда, не виникало в цьому жодних сумнівів доти, доки я не почав читати різних філософів-метафізиків. Вони повністю перевернули все з ніг на голову. Їхні теорії були настільки дивними і водночас аргументовані, що мимоволі я починав більше вірити їм, ніж усталеним знанням. У книзі я не переказуватиму те, що прочитав, лише хочу сказати, що їхня праця змусила мене подивитися на звичайні речі під іншим кутом.
Ось, наприклад, ви не думали про те, що такого поняття, як тепло, не існує? Це просто вигадка людини для опису проміжного стану. Ось візьмемо для прикладу риб, температура їхнього тіла плюс-мінус дорівнює температурі води, в якій вони плавають. Уявіть, якщо вода градусів десять, і ви візьмете рибу з її десятьма градусами, то це буде те саме, що ви візьметеся за гарячу батарею. Те, що нам є холод, для риби є тепло.
А якщо взяти курку, наприклад, температура тіла якої від сорока до сорока двох, для нас вона буде гарячою. Те ж саме з зором, ми розпізнаємо синій, зелений і червоний, на основі цих трьох кольорів будується наше уявлення про світ, але у птахів до цих трьох додається ще й ультрафіолетовий, тому стає зрозуміло, що їх світ трохи відрізняється від нашого.
Це такі помітні відмінності, а як щодо тих, що малопомітні? Наприклад, між двома людьми, які начебто однакові, але за фактом різні. У кожного своє минуле, якісь дитячі травми, вроджені хвороби, про які ми навіть не підозрюємо, але які вибудовують для людини зовсім іншу картину світу.
Речі, які здаються простими і зрозумілими, часом виявляються не такими, помітити це непросто, потрібно усвідомити себе в цьому місці, в цей час і відкинути все, що знав до цього моменту, як чистий аркуш.
Для чого це потрібно, спитайте ви. Все просто: будь-яке поняття має свої функції, як будь-який предмет у будинку. Ви ж не скажете, що мікрохвильова піч створена для сушіння мокрого посуду, адже так? Так само і в житті — будь-яке поняття має чітко усвідомлюватись і не вводити в оману.
Більшість правил штучно створені підтримки порядку в суспільстві, вони аж ніяк не для щастя, часом правила потрібні, але іноді шкідливі, в цьому потрібно розібратися. Ось навіщо ця книга.