Прочитала в одній групі психологів запит від дівчини 23 років від роду з проблемними стосунками. Дівчина, з її слів, симпатична, має нерухомість у столиці, вчиться і працює. Перебуває у стосунках із хлопцем, з яким трапляються часті скандали, він принижує її словесно, але при цьому утримує фінансово. Хлопець упевнений, що чоловіки - вінець творіння, а жінки - другий сорт, так він до своєї подруги і ставиться.
«Хоча він у принципі вважає, що йому всі винні і він найкращий. І я єдина людина, яка його не цінує і не любить, за це я і отримую «пи...лей», як він виражається (словесні, звичайно ж, фізично мене не чіпав)» - ділиться своїм болем дівчина. А запит у неї доволі очікуваний, з огляду на те, що жінка завжди і скрізь кругом винна:
«Так ось у чому власне моє запитання... зі мною і справді щось не так, що я не вмію підтримувати і що я погана жінка, невже я і справді на це заслужила. Просто щодня чую, що зі мною «щось не так»... Фізичної близькості я з ним не хочу, тому що вічні приниження, тому я «бабця» на його думку, хоча він старший за мене на 10 років.»
У зв'язку з такою хиткою ситуацією у стосунках, у неї виникли проблеми зі здоров'ям, з'явилася плаксивість, невпевненість у собі, почуття провини.
«Не розумію правда що зі мною не так, раніше всі чоловіки бігали за мною, просто бігали, обожнювали! Була у стосунках років 6, колишній каже, щоб бігла від цього хлопця.»
Почитавши цей запит, виникла асоціація - собака приносить господареві свій суворий нашийник, щоб пояснити йому, що хоче погуляти: «Приділи мені час, якщо хочеш зроби мені боляче, тільки давай гратися, хочу двіжухи, війни, скандалів, тільки не тиші.»
« Федюшка звичайно грався з нею... Він витягав її за задні лапи з-під верстата і виробляв із нею такі фокуси, що в неї зеленіло в очах і боліло у всіх суглобах... Особливо болісним був наступний фокус: Федюшка прив'язував на ниточку шматочок м'яса і давав його Каштанці, потім, коли вона проковтувала, він із гучним сміхом витягав його назад із її шлунку. І що яскравішими були спогади, то голосніше й тужливіше скиглила Каштанка.» (А.П. Чехов «Каштанка»)
У психопатів є улюблений прийом. Психологи дали йому назву «гра в ниточку». Про нього дуже емоційно і яскраво описує Марта Кетро, автор книг про психологію стосунків.
Суть цього прийому в тому, щоб знайти спраглу голодну «собачку», для якої у вас є потрібний ресурс. Наприклад, жінка хоче заміж, цю мрію ви здатні здійснити, але не хочете. Однак знати їй про це необов'язково, навіщо, це нерозумна трата ресурсу, який може розважати вас тривалий час. Чоловік кладе шматочок м'яса на долоню, мрійливо закочуючи очі: «Як же я хочу дитину і кохання хорошої простої жінки». Собачка проковтнула шматочок м'яса, саме час витягати ниточку: «Ти це на себе приміряєш? Ти будеш поганою матір'ю». «Собачка» давиться. Чоловік вичікує. Чухає тварині животик, лагідно втішає, мовляв, сказонув, не подумавши, ну хто тебе ще втішить, якщо не рідна людина? А потім знову шматочок м'яса: «Обіймаю тебе і ловлю себе на думці, що хотів би ось так сидіти, обійнявшись із коханою жінкою вічно». І тут же витягує ниточку з м'ясом: «Шкода, що ти на цю роль не підходиш». «Собачка» знову давиться.
Ця брудна жорстока гра дуже захоплює особистість із психопатичним розладом, дає їй відчуття влади над іншим, над тим, хто залежить і потребує її. Психопат пірнає в ці чисті емоції «собачки», п'є склянками цей біль і гіркоту. Вони його насичують.
Тривалість цієї гри залежить від спритності чоловіка і довірливості «собачки». Однак варто пам'ятати про те, що настане день, коли емоції будуть випиті до дна, коли «собачка» перестане подавати ознаки життя, коли не зможе більше кусатися, давати відсіч, плакати і страждати. Коли її психіка дійде до піку, переступить рубіж, межу, за якою повернення до колишнього більше немає. Не потрібно їй більше ваше м'ясо, навіть якщо ви відчепите ниточку і спробуєте погодувати її з руки: «Ось, візьми, це тобі, немає більше гри. Я хочу одружитися з тобою. Хочу щоб ти була матір'ю моїх дітей». Вона не візьме. Тому що їй не потрібно більше це м'ясо, її від нього верне. І від вас її теж верне. Наїлася.
Якщо ж ви опинилися в ролі «собачки», то щоразу, відчуваючи біль і гіркоту після чудових моментів і зізнань у коханні, згадуйте, як це було минулого разу. Кохання це чи м'ясо на ниточці? Хто смикає вас за мотузочки? Закоханий чоловік чи розважливий психопат?
Як би не хотілося романтизувати образ свого мучителя, завжди потрібно пам'ятати лише одне - м'ясо на ниточці та біль, який ви відчували після того, як проковтнули його.
З повагою, ваша Ріна Март. Не забудьте тицьнути кнопку «Підписатися»
#4 в Не художня література
#90 в Сучасна проза
психологія відносин, іронічна філософія, психологія сімейних стосунків
Відредаговано: 13.10.2024