Психічні процеси це складні утворення в яких беруть участь психофізіологічні функції, а також це невід’ємні складові компоненти людської психіки, які забезпечують та здійснюють взаємодію з навколишнім середовищем.
Потрібно розуміти, що поділ людської психіки на процеси, це умовно оскільки психіка – цілісний механізм, який здійснює свою діяльність спільно з іншими складовими, та працює як цілісна система. Психічні процеси поділяються на: пізнавальні, емоційно-почуттєві та вольові.
До пізнавальних психічних процесів відносяться: відчуття, сприйняття, пам’ять, мислення та уява. За їхньою допомогою здійснюється пізнання та відображення навколишньої дійсності, утворюється та формується картина світу, яка постійно доповнюється новими знаннями. Взаємозв’язок пізнавальних психічних процесів полягає в тому, що сприйняття неможливе без пам’яті, а увага неможлива без мислення.
До емоційно-почуттєвих психічних процесів відносяться – емоції, почуття та афекти. Виникають, під час взаємодії з іншими індивідами, та в процесі діяльності.
Вольові психічні процеси умовно поділяються на мотиви, прийняття рішень та постановку цілей. Під час взаємодії з соціумом виникають потреби, згодом індивід формує установки для досягнення цілей, формується відповідна побудова діяльності, для їхнього досягнення. Чим яскравіше в особистоті, проявляються вольові якості, тим скоріше досягаються поставлені завдання.