5(x + 3) = 3x + 10
Виведене рівняння відблискує глянцем в електричному світлі підвальної аудиторії, наскрізь просоченої пилом, холодом та відчаєм.
5x + 15 = 3x + 10
Магія рівнянь не діє. Магія ліниво ховається у нетрях змінних та сталих, поки що не зведених до належного вигляду. Але я вичікую, але я знаю головний фокус. Мій зошит під кутом в сорок п’ять градусів направлений на об’єкт заклинання. Заспокійливий голос в моїй голові збирає до купи хаотичні думки. Я дихаю спокійно та рівно, незважаючи на палку обстановку навколо – усе-таки методика, як ні як. Старанно вимірюю рівні інтервали між кожним новим етапом розв’язання.
— Що ж, Ярославе... — Оксана Акаківна гострим поглядом вчепилася у свою нову жертву.
— Ярополк... — приховуючи своє внутрішнє побоювання, достатньо самовпевнено виправив її одногрупник.
5x – 3x = 10 – 15
— Добре, нехай Ярополк, — на диво спокійно погодилася із цим зауваженням викладачка, — тож Ви нам розповісте сьогодні про види математичних тверджень та їх особливу методику застосування?
— Ну, тема математичних понять – достатньо обширна тема: висновок щодо цього ми можемо зробити хоча би з її обсягу: лекційна книжечка із неї найтовстіша. — із максимально розумним виглядом доповів Ярополк. Оксана Акаківна стомлено відвела темні очі, що ледь приховувалися громіздкими окулярами на її обличчі.
— Геніальний висновок, — тільки й пирхнула вона, — а щось по ділу буде? Мені води не треба – я ще Вашими контрольними вдосталь нап’юсь.
— Це не вода – це наші сльози. — тихо пирхнула я, боячись бути почутою, але одразу ж сфокусувалася на своєму завданні.
— Ну... — хлопець напружено підвів до стелі очі, ніби шукаючи відповіді десь у вищих сил. Та даремно: боги сьогодні були до нього не дуже люб’язні. На жаль.
— Наприклад, які види математичних тверджень Ви можете назвати? Га? Ярославе? — чи то стомлено, чи то глузливо зиркнула вона на свого студента.
2x = – 5
— Ярополк... — знову пирхнув той, ніби навмисно розтягуючи час.
— Нехай так, а відповідь на моє запитання прозвучить сьогодні? — вона окинула його м’яким поглядом, що лякало тільки більше.
— Вибачте, а яке саме? — аудиторією пройшлися знервовані смішки. Одне наш Ярік (не Ярослав) осягнув чітко: із пані Акаківною не варто мовчати. Що завгодно, але не мовчати: ні три секунди, ні тим паче більше.
— Які види математичних тверджень Ви знаєте? — достатньо терпляче повторила викладачка, хоча ми розуміли, що це була ледь не остання крапля.
— Ну, поняття, означення...
x = – 5:2
— Яріку, а Ви взагалі нас на минулих заняттях не слухали? Де Ви були? На якій із орбіт, у якій саме галактиці?
— Я громадянин Землі. — не вщухав нестримний хлопчина, потішаючи одногрупників та дещо виводячи із себе доволі непередбачувану викладачку.
— Це добре, що не інопланетянин... — підсумувала Оксана Акаківна, — Можливо, Ви чули щось про теореми?
— Щось...
— Леми? Аксіоми?
— Так...
— І? Що це таке? Тип та означення, будь ласка... — пауза, — Ярополку, Ви знаєте, що таке теорема? — тиша, — Дивіться, я навіть Ваше ім’я уже вивчила, а Ви все мовчите... Прикро.
x = – 2,5
Мене дещо бентежить ця витримка інтервалів і розписування всіх кроків розв’язання елементарного рівняння: адже я можу написати відповідь одразу, виконавши обчислення усно й за декілька секунд.
Усе сталося миттєво. Від дошки пролунав поросячий вереск. В аудиторії застиг німий жах. Оксана Акаківна, відкинувши назад пасма світлого короткостриженого волосся, із тріумфальним виразом обличчя спостерігала за рожевим поросям, що безпорадно метушилося під дошкою.
— Це не я... — налякано відкинула я зошит убік, мимоволі усвідомлюючи, що якось направила свою магію не на ту людину та геть не з тим ефектом, що передбачався мною заздалегідь.
— Що не Ви? — дещо ошелешена моєю реакцією, викладачка підхопилася зі свого місця та схилилася над моєю партою, і я не встигла вихопити кинутий мною зошит із її рук, — Що Ви таке наро... — і раптом вона замовкла. Картина ставала дедалі епічною: під акомпанемент Ярікового хрюкання Оксана Акаківна безпорадно ворушила вустами, неспроможна вичавити із себе ані звуку.
— Оу... — мимоволі вирвалося з мене.
Уся група залилася несміливим сміхом, але раптово припинила. Оксана Акаківна вимірювала мене гнівним поглядом, уважно розглядаючи мої записи: звичайно, вона все зрозуміла.
— Відворот! — командували мені її очі та агресивні жести, але я до останнього вдавала, що не розумію її німих вигуків, проте я ламалась, адже прекрасно усвідомлювала, що можу стати наступною жертвою.
— Я не те щоб на Вас... Я просто тему з прикладної магії повторювала, поки Ярополк пригадував математичні твердження: Ви ж самі наказали мені мовчати і не втручатися... Вибачте... — я ледь стримувала свою посмішку, поки обличчя пані Акаківни перекошувало від такого нахабства.
— Ну а тепер виправляйте все! — здається, я почула відлуння її голосу у себе в голові, що неабияк збентежило.
— Звичайно, але... Розумієте, є одна проблема... — я мимоволі кинула погляд на остовпілого Яріка у свинячій подобі, не приховуючи ані свого співчуття, ані страху, ані захопленням цією неоднозначною ситуацією.
#5640 в Любовні романи
#181 в Любовна фантастика
#2559 в Фентезі
#687 в Міське фентезі
Відредаговано: 22.08.2024