Розділ 3. Перехрестя
Ми брели зі старим біля Дороги вже досить довго. Сонце сідало за небокрай. Похід Дорогою вже давно скінчився. Зникли, наче розтанули, всі ті Подорожні, які заповнювали її в цей день. Можна було вийти на бруківку та йти комфортно і швидко, але ми все місили бруд і пил на узбіччі, заплутуючись у густих бур’янах і час від часу потрапляючи у великі й не дуже ямки. Я втомився, хотілося їсти і спати. Ноги гуділи від перевтоми, – ніколи ще так довго і так далеко я не ходив. Спочатку я намагався розговорити старого Подорожнього, ставив питання, забігав наперед і зазирав в очі. Той мовчав і дивився тільки собі під ноги. Так ми і йшли, мовчки, сумно, приречено …
Нарешті старий вирішив зупинитися на нічліг. Ми вмостилися біля невеликого джерельця, що пробивало собі дорогу серед великих валунів і переходило в невеличкий потічок. Біля нього росли невисокі дерева, що давали довгу і рвану тінь у променях червоного сонця, яке заходило ген за далекі верхівки Старого лісу. Я бухнувся на коліна і довго пив воду просто з джерельця. Зі свого сховку в Завороті виплуталася і Тінинка, запищала щось нерозбірливе, теж кинулася до води. От дурненька, і навіщо пристала до мене? Але в глибині душі я був дуже радий її бачити поряд. Вона - нагадування про рідний дім, маму, тата... Щоб не розплакатися, я хутко витер очі рукавом, зиркнув на старого і спитав:
- Вибачте, може, ви будете пити воду? Я можу вам принести. У мене є кухоль.
Я виплутав з мішка старий жерстяний кухлик і набрав води. Старий мовчав, не дивився на мене, але кухоль узяв і пив довго, повільно, смакуючи.
- Дякую, хлопче. Мене звуть Мудрило, – нарешті озвався старий стиха.
- А я Оксен. Дуже приємно, – з культури поведінки та етики у мене була п’ятірка.
- Ну, як ти? – спитав дід.
- Нормально. Незвично тільки, і втомився.
- Це вже доля у тебе така, – стиха сказав старий.
- А куди ми йдемо? – спитав я.
- Не знаю, хлопче, не знаю.
Я дуже здивувався. Події останніх годин ошелешили мене, як обухом по голові, я був неначе в якомусь тумані. Знав, що проти Дороги і Долі не попреш, але думав, що Доля знає, куди вона мене кидає. Але виявилося, що сам старигань, який висмикнув мене з буденного життя, від моїх рідних і близьких, сам не знає, куди ми премося.
- А навіщо ви мене тоді взагалі забрали від батьків? – здивувався я.
- Мені було видіння. Я диволюб з далеких країв. Мусив з’явитися тут, щоб урятувати тебе від смерті. А після цього вести туди, де тобі потрібно бути.
- І куди ж?
- А ось цього я не знаю. Дорога сама заведе нас, на те вона й Дорога.
- Але ж ми не йдемо по Дорозі, - здивувався я, - все узбіччям.
- Бо не дійшли до потрібного перехрестя, сказав Мудрило. І надовго замовк.
Мовчав і я, думаючи свою гірку думу. Чесно кажучи, мені було лячно від невідомості, але й цікаво було, чесно скажу. Дуже. Я вперше забрів так далеко від дому, та ще й отримав у напарники такого цікавого Подорожнього. Я! Простий сільський хлопчак! Став сам Подорожнім! Ну чи не круто? Васько як дізнається, аж вдавиться від заздрості.
Я згадав Васька і похнюпився. Засумував. Вже й не побачимося, може, з ним.
Ми вмостилися на м'якій траві і заснули. Спав я дуже міцно, бо страшенно втомився від усіх цих переживань і походів. А зранку, нашвидку поснідавши (ось навіщо Сидор!) ми вийшли до Перехрестя.
На Перехресті стояла сторожова застава. Це була масивна двоповерхова кам'яна будівля з вікнами-бійницями і залізними, місцями покритими іржею, дверима. Довга й товста шліфована колода, приєднана до спеціальних дерев'яних стояків, перекривала Дорогу. За колодою була якась магічна завіса, бо самого Перехрестя видно не було, все приховував білий туман. Біля колоди-загороди збоку, просто на траві, сиділи двоє охоронців, які якраз снідали, коли ми підійшли. Принаймні, я вирішив, що це охоронці, бо при поясі в кожного висів пістоль.
- Добридень добрим людям. - повагом промовив мій супутник. - куди зараз можна пройти?
- Перехрестя закрите! - вигукнув молодший охоронець і засміявся зі своїх слів, як із якогось жарту. - Зламалося. Немає ходу!
Другий охоронець, старший, неквапом жував окраєць хліба із салом і задумливо дивися на мене. Недобрий це був погляд, ох, недобрий.
- Що, малий, ти із Заворотом? - спитав він, зиркнувши на мої руки. Я теж подивився на свої руки, але Заворота не побачив. Бо він же був у мене у вузлику! Я кивнув.
- Із Заворотом усіх пропускаємо лише лівою Дорогою. Але там зараз не пройти. Зачистка. Розбійники з'явилися. Заборонено пропускати, - і він смачно вгризся у шмат цибулі.
- А правою дорогою? - спитав Мудрило, насупившись.
- Спочатку наліво, а потім направо, - якось заплутано пояснив старший охоронець, - інакше не можна.
І що ж тепер робити? Невже, повернемося додому? Мені аж дух захопило. Мама, тато...
- Нам не можна повертатися, - мовив Мудрило стиха, - там ти загинеш. Я прийшов урятувати тебе, і ми повинні йти тільки вперед...
Раптом двері скрипнули і з будівлі виглянула стара й здоровенна бабела, вона гукнула:
- Егей, хлопці, знову показують королівські новини, а оглядач зламався! Ану хутко хтось ідіть, поремонтуйте!
- А що, вже починаються новини? - заметушилися обоє охоронців і, схопившись на ноги і покидавши залишки їжі на розстелному рушнику, кинулися в двері.
Отакої! Що ж це така за охорона, що залишає свій пост напризволяще?
Ми зі супутником перезирнулися, кивнули один одному і рвонули на перехрестя. Я перестрибнув колоду зверху, а старий Мудрило зігнувся в три погибелі і пройшов попід нею, мало не впавши на коліна.
А тепер куди? Ми прошмигнули магічний туман і зупинилися. Дивно, але за перегороджувальною колодою перед нами я побачив тільки дорогу, яка вела ліворуч. То це не перехрестя доріг? Просто продовження однієї нашої дороги?
Старий Мудрило упевнено завернув уліво. І я поплентався за ним.
- А як же розбійники? - спитав я.
- Та, мабуть, це придумки. Щоб ми повернули назад, - відповів старий.
Ну-ну. Сподіваюся, це справді так.
#488 в Різне
#103 в Дитяча література
#1317 в Фентезі
дружба і кохання, магія та пригоди, авторський світ авторські раси
Відредаговано: 24.01.2024