Він розповідав свою історію, не криючись від дружини. Вона все знала і не відчувала щемливого почуття ревнощів. Чому? Адже видно було, що чоловік і досі закоханий, носить у серці іншу.
— А в мене є мамин заповіт, — пояснювала шанована в селі синьоока бабуся. — Ми прожили разом п’ятдесят шість років, і не було дня, щоб я допікала йому, виявляла недовіру або злилась. Мама казали: не будь такою, як Федоска Карпинська. Вона кляла свого Корнія на чім світ стоїть. І йди куди хочеш, і бачити тебе не хочу, щоб ти пропав... А він узяв собі батіжок з гачечка у хліві та й пішов. Більш не повертався. Десь з пастухами пас череду, а потім знайшлися такі, що підібрали. Та й зажив — не клятий і не м'ятий. А Федосці з трьома дітьми ох і гірко прийшлося! Жалкувала, що випустила чоловіка з рук! Хоч як він гуляв, так додому ж вертався... Я собі й затямила: хай собі любиться, колись нап'ється того кохання через край. Буду врівноваженою і не горюватиму. Так і живемо. Згадав своє перше кохання, читаючи газету «Зоря». Адреса йому нагадала. Там якийсь чоловік пропонував, щоб у нього насіння купували і підписався: такий-то і такий із села Голубівка Новомосковського району. Бачу, аж нестямиться мій благовірний. Захотілось йому поїхати в ту Голубівку. Я не суперечила, про Федоску добре пам'ятаю. Хай їде.
Таке мудре рішення прийме далеко не кожна дружина, хоч скільки б не прожили років разом, і що з того вийшло — дізнаєтесь.
Ледь зійшов сніг із землі, на колгоспи пішла команда: потрібна робоча сила і гужовий транспорт на будівництво автомобільної траси Москва — Сімферополь. Відбув у відрядження в Новомосковський район і двадцятитрьохрічний парубок Микола. Високий, кремезний, плечистий — якраз такий підходив для загону підсобних працівників, які мусили підвозити камінь для будівництва дороги із залізничної станції Кільчень.
Найперше треба було влаштовуватись на квартиру. Стояв 1949-й рік. Голубівка, як і багато їй подібних сіл, спиналася на ноги після війни, гостро відчувала нестачу міцних чоловічих рук. Майже кожна родина втратила зі свого двору годувальника чи близьку людину. Отже, квартирант, та ще такий вправний, чемний, привітний, враз опинився в центрі уваги.
Прийняла його одна сім'я. Батько шофером був, мати, троє дітей. Чогось не поладили чоловік з дружиною, пішов він, як казали, до вчительки. Додому не повертався...
Оксанка, випускниця десятирічки, була найстаршою, за нею — братик, а сестричка Катя — зовсім мала. Дівчина дуже соромилася, старалась не стрічатись поглядом з вайлуватим незнайомцем. А він, повернувшись з роботи, питався, чи треба щось помогти по хазяйству. Як сутеніло — всі сходились до хати, мати запрошувала до столу. Але хлопець перш підходив до умивальника, ретельно мив руки, вмивався, кумедно пирхаючи, і з-під рушника поглядав на дівчину.
Мати примічала ті погляди, але вдавала, що це її не обходить. Дітей тримала в строгості, без діла ніхто не тинявся. Бідній Сані діставалось найбільше роботи, на ній же був і догляд за Катрусею. Якось так уже сталося, що будь-яка втома перестала зборювати молоду господарочку. Наче й приляже вночі на ліжко, й очі заплющить, а сон ніяк не йде. Натомість запилючене обличчя і отой загадковий погляд з-під рушника:
- А на вулицю вийдеш? Чуєш, Саню?
Коли вони почалися, оті втаємничені взаємини? Молоді люди дуже сподобались одне одному. Він підкорив дівчину тихим лагідним поводженням, м'яким легеньким торканням до плеча. Ніколи не був брутальним та різким, як оті хлопці на вулиці, не чула від нього лайливого слова чи навмисного гуркоту вдосвіта в хаті. Все тихенько та ладком: рано — на роботу, ніхто й не чує, увечері, тільки у двір — старається не бути чужим, не цурається грубої вправки біля худоби: і води витягне з колодязя, і сіна занесе.
А що вже казати за Миколу? Висока ставна дівчина з першого погляду зачарувала його. І вродиться ж така голубка! Так би й прикипів до її пахучих кіс, дихав би ними й не надихався...
Їх почуття загорілись яскраво й бентежно. Денної втоми не відчувалось, обоє прагнули якнайшвидше залишитись наодинці, щоб підступний ранок не так скоро підкрадався до віконниць. Може, й були між матір'ю і дочкою якісь розмови чи застороги — Микола про те не знав. Поводився шанобливо, трохи запопадливо, розумів, що тут віри мужикам не йнятимуть, образа — пекуча і зла — жалила покинуту жінку гірше, ніж кропива. Але вона й інше розуміла: дівочий вік короткий, якщо трапляється путящий хлопець, чого б не стати йому зятем, добра пара Оксанці...
Дівча аж світилося радістю, хмеліло від першого почуття, що переповнювало душу. Не хотілося думати, що попереду — розлука, відрядження ось-ось скінчиться, а що потім? Він мав добрі сподівання на майбутнє: усе складеться як слід, коли вони обоє того прагнутимуть...
#9698 в Любовні романи
#2356 в Короткий любовний роман
#3407 в Сучасна проза
щирість юнацьких почуттів, даремні сподівання, минулого не повернути
Відредаговано: 13.07.2021