Протягнути і простягнути? Яка різниця між цими словами? Коли вживати простягся, а коли простягнувся?
Розглянути цю тему запропонувала авторка Букнету Лія Щеглова.
Мова стояла на кухні й ліпила вареники на сніданок. Було зовсім тихо: Історія вже кудись пішла, Література ще не прокинулася. Лише пташки за вікном співали та кипіла вода в каструлі.
Незрозуміле щось відчувала Мова: чи то сум, чи жаль, чи просто незручно їй було в такій тиші...
Вона поглянула на годинник: сьома ранку...
Література встане ще не скоро.
Тому, через годину завершивши готувати, сіла перевіряти електронні контрольні.
І знову ті самі помилки, і знову ті самі виправлення, і знову детальні пояснення. І чому вона має повторювати все по декілька разів? Чому повинна терпіти позицію «а мені так зручно». І чому не можна розуміти все й приймати правильним? Тим більше, вона завжди все пояснює.
З роздумів її вивела сонна Література, що зайшла на кухню й сіла за стіл, поклавши голову на руки.
— Мамо, чого ви так засумували? — Наталка роззирнулася і, побачивши, що нема Історії, щільно загорнулася в білу ковдрочку.
Мова розповіла їй усе, тоді закрила контрольну й подала їсти.
— Дякую, — всміхнулася дівчина. — Я навіть не знаю... Може, треба суворіше? Але єдине, що треба зараз — це заспокоїтися. Скоро вже відпустка. Пам'ятаєте?
Література промовчала кілька хвилин, а тоді, ніби згадавши щось, тихо запитала:
— Я тут нещодавно писала твір, і в мене виникло запитання. Є два слова — протягнути і простягнути. Яка різниця між цими словами?
Віра Андріївна зраділа й сіла поруч із Наталкою.
— Протягати — це просувати крізь перешкоди, прокладати. А простягати — розпростирати, розгалужуватися.
Протягують дріт, нитку, мотузку. Можна протягнути важку валізу по землі, можна протягнути щось через вузенький отвір. А простягнути гілля, простягнутися на ліжку, простягнути руки.
Також у слова «простягнутися» є паралельна форма «простягтися». Так говорять, коли мається на увазі територія. Наприклад, поле простяглося, ліс простягся, стежка простяглася.
І ще небажаною є форма «протягнути руку». Руку, ногу простягають, а протягують предмет, наприклад ложку чи серветку.
А якщо ти плутаєшся, то є слово «витягнути».
Мова запитально глянула на Літературу.
— Зараз, — вона пішла мити тарілку й придумувати речення. — Я протягнула нитку у вушко голки й три години вишивала рушник.
— І коли б оце справді, — весело прокоментувала Мова, — а то спить ледве не до вечора.
— Мамо, зараз тільки о пів на десяту, — заперечила Наталка, простягнувши руки до мами та обійнявши її. — І взагалі... Я хочу виїхати звідси! Щоб там простяглися поля, і городи, і сади! А ще я вас туди повезу. Обов'язково. І цього разу ви не будете мені заперечувати.
Мові нічого не залишалося, як простягнутися на дивані у вітальні та спостерігати за радісною Літературою, що знову змогла її розрадити та була вже на пів шляху до винайдення нових методик подання матеріалу у школах.