— Як же тут затишно, — Олеся приклала руки до грудей і глибоко вдихнула насичене запахами природи повітря, — Аж дихати легше.
— Авжеж, — погодився Андрій, переставляючи дві валізи через поріг.
Олеся мов зачарована стояла біля воріт і не могла відвести погляду: промені заходу сонця ковзали по коричневому даху з черепиці, спотикаючись об комин, підсвічували червону цеглу на фасаді будинку, чорнобривці на клумбі яскравими плямами майоріли на фоні зеленої трави. По ліву руку від Олесі, у тіні старої груші, ще одна клумба і криниця на межі. Краса і затишок, немов у чарівній казці.
— Ти чого там застрягла? — Андрій квапив Олесю зайти до будинку. — Ходімо вже всередину.
Андрій підхопив Олесю на руки і переніс через поріг у супроводі її щасливого сміху.
— Ну ось, це тепер наше житло, — промовив Андрій з гордістю.
Злегка запилюжені фіранки колихались від легенького вітерцю крізь прочинене вікно, побілка на стінах полущилася, підлога, не фарбована невідомо скільки, скрипіла від кожного кроку. У кутку стояли скручені килимки, які перед тим, як простелити варто було б почистити.
— Я купив цей будинок майже за безцінь, — Андрій у мріях вже проводив всі необхідні роботи по ремонту, — Чомусь колишні хазяї квапились дуже. А я хотів тобі весільний подарунок зробити. Ми зможемо тут жити і діточок наших ростити. Хоча і роботи тут ще вдосталь.
— Так, роботи не злічити, — зітхнула Олеся і чхнула від пилу, — Але ж я ще працюю в місті, тож навіть не знаю як все встигнути.
— Нічого, по-тихеньку все зробимо, — Андрій пригорнув до себе дружину.
— А чому на воротах фарбою написано «Продається»?
— Справді, — зауважив Андрій, — От завтра першим ділом напис і зафарбую.
Звісно ж Андрій свого слова дотримав і надпис зафарбував зеленою фарбою. Помилувався кілька хвилин результатом, проте вже наступного ранку напис знову красувався на тому ж самому місці.
— О, а напис так і не зафарбував, — кпинила Олеся, — Того і гляди, ще покупці прийдуть.
— Їй-бо, вчора все було як треба. Це ж треба яка фарба неякісна дісталася, що стара крізь неї проступає. Завтра нову куплю і все перероблю.
Але це було не єдиною їх проблемою у цьому домі. Цілий тиждень все летіло шкереберть. Розсипане борошно на щойно витріпаному килимку, жаба в холодильнику, зненацька вимикалось світло і цілу ніч щось стукало і грюкало на горищі, завивало немов у грозу, при тому, що на небі ані хмариночки.
І напис. Напис з’являвся на воротах щоранку, дарма що три фарби змінили. Результату нуль. А завтра ще, між іншим, Олесина мама в гості приїжджає. Вона і так була невдоволена, що єдина дочка перебралася у село. Дарма, що все дитинство вона і так провела у бабусі в сільській хаті, поки її батьки намагалися нажити статки.
***
— Проходьте, Тамаро Іванівно. Прошу, — Андрій махнув рукою біля хвіртки в бік старого будинку, — Олеся вже зачекалася.
— Навіть зустріти не вийшла, — бурчала теща до свого зятя, — А ви бачу одумалися і вирішили хату все-таки продати… Надибали може щось в місті пристойне?
— Та ні… Просто напис не встигли зафарбувати, — відмахнувся Андрій, не пояснювати ж тещі, що тут щось дивне коїться.
— Впертюх, — невдоволено мугикнула жінка, проходячи у відчинені Андрієм двері.
Стала в порозі, окинула оком тіснувату веранду і старі фіранки на вікнах. Потягнула носом, намагаючись вловити запах чи то старості, чи то плісняви, але ні. Нічого такого її вибагливий ніс не вловив.
— Мамо! — радісно вигукнула Олеся, горнучись в материні обійми, — Я така рада, що ти нарешті приїхала.
— Як ви тут поживаєте? Не передумала ще? Не хочеш повернутися додому? — запитала мати.
— Ні, мамо. Мені тут все подобається, — весело щебетала Олеся, доки в ніздрі не просочився запах підгорілого м’яса. — От, дідько. Я ж впевнена, що виключила вогонь під сковорідкою.
Прожогом кинулась до плити, намагаючись врятувати страву, та марно. Запах горілого обіду разом з димом заполонив будинок. Андрій швидко схопив сковорідку і виніс її на подвір’я, повідкривав вікна.
— Може на вулиці стіл поставимо? — запропонував, шукаючи можливі шляхи покращити ситуацію, — Можна на багатті щось приготувати.
— Апетит пропав, — невдоволено буркнула теща, — Говорила ж тобі, що не впораєшся з сільською роботою.
Олеся засмутилися з такої реакції матері, проте мусила визнати, що вона має рацію. Вони з Андрієм лише місяць, як переїхали жити в будинок, почали вести господарство. З того часу все з рук валиться і нічого не вдається довести до пуття. А бабуся її всього навчила, доки Олеся не закінчила школу і не перебралася в місто до батьків.
Посидівши ще з пів години на вулиці під розлогою грушею, Тамара Іванівна почала збиратися додому.
Олеся помахала матері, стоячи біля воріт і важко зітхнула.
— Чому зітхаєш, кохана? — питав Андрій, пригортаючи дружину до себе.
— Права мама, щось не виходить з мене господині. — понурила голову, але все ж пригорнулася до Андрія.