Ми поїхали в столицю. Сашко тримався сміливо, навіть намагався шуткувати. Тільки-от сміятися мені не вдавалось.
Дівчата залишились з його батьками, ми нікому поки що нічого не говорили.
Я все ще сподівалась на помилку лікарів, але десь глибоко всередині розуміла, що все це правда. Страшна, реальна, жорстока.
Обстежень було багато, це забрало у мене більше сил, аніж я думала напередодні ввечері.
Кабінет лікаря був простим і чистим, але відчуття важкості заполонило повітря, як тільки ми зайшли. Високий чоловік з сивиною на скронях, тримав в руках теку з результатами моїх обстежень.
Не всі вони були вже готові, але попередніх висновків, схоже, вистачило для мого вироку. Ноги перестали мене тримати, добре, що стільчик був поруч, тож я присіла і збентежено відхилилась на спинку.
Лікар уважно подивився на мене, потім на Сашка, і, здається, почав подумки підбирати слова. Я відчувала, що кожен його подих, кожен жест готували нас до того, чого мені не хотілось чути.
– Пані Анно, – почав він, і від цих двох слів моє серце стиснулося, – результати підтверджують початковий діагноз.
«Отже, не помилка, – бриніло у моїй голові. – За що мені це? Чому я?»
– У вас агресивна форма раку, і ми рекомендуємо термінову операцію, а також подальший курс хіміотерапії, – продовжував лікар. – Після гістології ми точно зможемо сказати скільки сеансів хімії вам знадобиться, та з якого препарату краще розпочати.
Я чула його слова, але наче була під водою, де кожен звук лунав глухо і далеко. Сашко сидів поруч, тримаючи мою руку. Він не стискав її, але я відчувала напругу в його пальцях.
– Операцію потрібно зробити якнайшвидше, бажано протягом трьох днів після обстеження, щоб відсоток запобігання поширенню хвороби був вищим. Не можна витрачати часу. Ви мене чуєте?
– Так, – глухо відповіла я. Щось я чула, безперечно, але нічого не розуміла.
– Найбільш ефективним методом буде повна мастектомія. Це значно підвищить ваші шанси на видужання, пані Анно.
– Мастектомія? – знічено перепитав Сашко.
– Видалення грудей, – пояснив лікар.
Я здригнулася. Мастектомія. Видалення грудей.
Моє серце застукало частіше, і я спробувала поглянути на Сашка, шукаючи в його очах підтримку. Він сидів мовчки, дивлячись на підлогу, його обличчя застигло, губи стислися в тонку лінію. Було важко сказати, що він думає, але я відчула, як він раптово став далеким-далеким, наче опинився не тут.
Лікар, помітивши наші реакції, додав:
– Є варіант з одночасною реконструкцією, коли під час операції встановлюють імпланти.
– Так? – обнадійливо підняв голову мій чоловік.
– Це допоможе зберегти зовнішній вигляд, але, зважаючи на подальшу хіміотерапію, це також підвищить ризик ускладнень. Тому ви повинні добре подумати, пані Анно. Я радив би зробити імпланти після лікування та видужання, за естетичний бік питання не хвилюйтеся, груди та сосок реконструюються, шрами можна зробити майже непомітними.
Я на мить перестала дихати, коли глянула на Сашка. Він дивився на лікаря, і в них з'явилося полегшення, щось схоже на надію.
– Ми згодні, – раптом відповів мій чоловік, не звертаючи уваги на мене. – Ми зробимо імпланти зараз.
Лікар повільно кивнув, але його очі затрималися на мені, наче чекаючи мого слова, моєї згоди. Але у мене не було сили хоч щось сказати. Я була наче в тумані. Все в мені кричало, що це не те рішення, яке я б хотіла прийняти зараз.
– Аня, – голос Сашка прозвучав різко, – це ж найкращий варіант. Тобі не доведеться втрачати… – він затнувся, і я побачила, як він важко ковтнув. – І ти залишишся…
Не доведеться втрачати красу? Жіночність?
– Залишусь..?
Я дивилася на нього, і в моїй голові вже почали формуватися сумніви. Чи думав він зараз про мене? Про моє здоров’я, моє життя? Чи про те, як я буду виглядати для нього?
– Нормальною, – прошепотів мій чоловік, але я добре почула його слова.
Лікар відвів погляд, наче йому раптом в одному кабінеті з нами стало ніяково.
– Я… – нарешті промовила, голос тремтів, – мені потрібен час подумати.
– Подумати? – нахмурився Сашко. – Що тут думати? Потрібно діяти, гроші – є, починаємо лікування. Аню…