Празничното честване на 212 години от мъченическия подвиг на свети преподобномъченик Прокопий Варненски започна на 24 юни вечерта с отслужването на Вечерня с петохлебие в посветения му варненски храм, която бе възглавена от Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан.
Боголюбивий народ заполонив прекрасний храм, освячений трохи більше року тому – 14 лютого 2021 року – як на вечірнє богослужіння, так і на Святу Літургію, яку митрополит Іоан звершив 25 червня – у день мученицької кончини святителя Прокопія. . Трохи пізніше відбувся хресний хід навколо храму з іконою святої преподобномучениці, прикрашений представницьким духовим оркестром Військово-Морських Сил на чолі з помічником диригента капітан-лейтенантом Георгієм Зайрановим.
З Архиєпископом співслужили: настоятель храму, господар іконом Георгій Великов, ставрофорний іконом Дончо Александров – єпархіальний радник і голова храму «Святого Афанасія», а також священики міста та єпархії. Святкові літургії прикрасили співами колектив хору під керівництвом Тодора Тодорова та чоловічий хор митрополичого собору «Успіння Пресвятої Богородиці» під керівництвом Валентина Кубратова.
Його Високопреосвященство розпочав свою проповідь наприкінці Вечірні, звернувши увагу присутніх на служіння святителю, а особливо на подвиг мучеництва, який є «найвеличнішим подвигом, бо на цьому подвигі утвердилася свята Церква в перших століть», – заявив він і додав, що «не випадково свята Євхаристія – Таїнство Таїнств – почала звершуватися на гробі мучеників».
Після Великого Блаженства владика рукоположив у сан першого священика шістьох нових читців, співаків і свічоносців Болгарської Православної Церкви. Під час Святої Літургії була заспівана заупокійна єктенія, на якій були згадані спочилі митрополит Варненсько-Преславський Симеон, митрополит Варненсько-Преславський Йосиф та митрополит Варненсько-Великопреславський Кирил.
Наприкінці богослужіння митрополит Іоанн зазначив, що «святий преподобномученик Прокопій Варненський є яскравим прикладом того, як людина може йти за Богом, мати добре почуття і виховання, відчувати Божу благодать змолоду, не йти кудись. інакше, як на Святу Гору – Атон, щоб зустрітися чи Бог зробити велику зустріч з великими подвижниками благочестя, і в одну мить цей дар Святого Духа відійти від людини через сумніви, розпач та різні інші внутрішні пристрасті, які людина не відразу відчуває в собі ти.Коли він їх відчуває, він уже має це благодатне просвітлення Святого Духа і відчуває Його дію. Однак це не відбувається з людиною раптом. Це відбувається завдяки духовному досвіду, духовному діленню та роз’ясненню з досвідченими людьми у святій Церкві та всьому тому, що відбувається у сакраментальному житті Церкви. Але це не гарантує, ще раз кажу, одного падіння даної людини. І ви бачите, що у нас є багато святих, які простягнули руку, тією чи іншою мірою зневірилися і залишили святі обителі, а також покинули Святу Гору.І в цьому випадку святий Прокопій з Варни, як було сказано в його житії, досяг того, що згодом принесло йому великі страждання, велику скорботу і скорботу, але також привід для мужності і глибокого відчуття відсутності благодаті Божої. Святий Дух.Коли людина почувається забутою Богом, шансів не повернутися назад вже немає. Як тільки він відчує Божу благодать, а потім порівнює цей стан із відданістю Богу, він не може не шукати першого стану. Так буває і зі святим Прокопієм».
Владика привітав присутніх зі святом Варненської покрови та висловив молитовну подяку всім, хто допомагав будувати Божий дім, а також усім, хто і сьогодні сприяє його гарному вигляду. Він побажав здоров’я та спокійного, благодатного відправлення Святої Божественної Літургії, «бо це найголовніша наша молитва, а все інше дасть нам Господь. Він дасть його нам, як нам буде потрібно в його час».
Відредаговано: 11.07.2022